רוצים להשקיע בשוק ההון ולא יודעים איפה להתחיל? אין ספק ששוק ההון טומן בחובו אין סוף של מושגים מקצועיים, שחלקם נשמעים כמו סינית. ואחד המושגים החשובים ביותר בתחום, הוא מושג שנקרא מכשיר פיננסי.

במאמר הבא נסביר מה זה מכשיר פיננסי, אילו סוגים של מכשירים פיננסיים נפוצים קיימים היום בשוק וגם, איזה מכשיר פיננסי מתאים לכם? כל התשובות לפניכם.

מה זה מכשיר פיננסי?

מכשיר פיננסי הוא למעשה הכלי שמאפשר למשקיע לייצר כסף והוא מהווה סוג של חוזה בין שני צדדים. צד האחד מתחייב לגייס מספיק כסף למימון העסקה ואילו הצד השני משתמש במכשיר הפיננסי עצמו על מנת לייצר את ההון.

הצד במתחייב לגייס את ההון הוא ברוב המקרים הצד שנקרא מנפיק המניות, ואילו הצד השני הוא הצד שקונה את המניה על מנת לייצר את ההון.

כיום יש מגוון מכשירים פיננסיים בשוק ההון, בניהם מניות, אגרות חוב, שטרות חוב ועוד.

בסעיף הבא נתמקד בסוגים הנפוצים של המכשירים הפיננסיים בשוק ההון כיום.

מכשיר פיננסי

אילו סוגים של מכשירים פיננסיים קיימים?

קיימים מגוון סוגים של מכשירים פיננסיים, אולם במאמר הזה נתמקד בנפוצים שבהם.

מניה

מניה נחשבת אולי למכשיר הפיננסי הנפוץ ביותר כיום בשוק ההון. מניה היא למעשה נייר ערך שמעניק למי שמחזיק בה חלק בבעלות בחברה. בתוך כך, המניה מגדירה את הזכויות והחובות של בעל המניה כלפי החברה מחד, וכלפי בעלי המניות הנוספים בחברה מאידך.

מה מקנה המניה לבעלים שלה? ברוב המקרים למשקיע שמחזיק במניה תהיה זכות הצבעה וזכות כמובן לקחת חלק ברווחים של החברה. כמו כן, הוא יוכל לקחת חלק ברווחים של החברה גם במקרים של פירוק. זו בדיוק הסיבה שמניה נחשבת למכשיר פיננסי (נכס פיננסי) שיש לה ערך כספי.

לדוגמא, אם יש לכם כמשקיעים מניה בחברה מסוימת, אתם תהיו זכאים לקבל רווחים בהתאם לאחוזי ההשקעה שלכם בחברה, קרי למספר המניות שאתם מחזיקים בה.

אגרות חוב

איגרת חוב (אג"ח) היא לא יותר מאשר הסכם של הלוואה שנעשה מחוץ לבנק. דמיינו לכם שאתם צריכים לקבל לקחת הלוואה ואתם ניגשים, איל לא, לבנק. הבנק מצידו יציג בפניכם את התנאים להלוואה ואם תחתמו עליהם, תקבלו מיד את הכסף.

תמורת הכסף הזה אתם תתחילו לשלם לבנק אחת לזמן מה את הריבית ואת הקרן עד שתסיימו את כל התשלומים.

איגרת חוב זה ממש אותו דבר, אך עם הבדל קטן אחד. הגורם שצריך לגייס את הכסף (לקחת הלוואה), שהוא חברה פרטית או אפילו מדינה, לא לוקח את ההלוואה דרך הבנק, אלא יוצא אל הציבור ומציע לו את האפשרות להלוות לו כסף.

בניגוד למניות שמאפשרות לכם להיות בעלים בחברה, באגרות החוב הסיפור הוא הרבה יותר סולידי. אתם לא הופכים לבעלים, סביר להניח גם שהתשואה שלכם תהיה פחות גבוהה, אך בהחלט מדובר במסלול יציב שבו אתם הצד המלווה שמחזירים לו כסף במועדים קבועים.

היתרון המשמעותי באיגרות חוב בא לידי ביטוי בכך שאתם המשקיעים, נועלים את אחוז התשואה ביום רכישת האיגרת והוא לא ישתנה יותר.

החיסרון הוא שגם חברות שנראות לכם חזקות עכשיו, עלולות להגיע למצב של חדלות פירעון בעת וזה לא תמיד נעים להיגרר איתן לבית המשפט.

בשורה התחתונה, במידה ואתם מחשיבים את עצמכם כמשקיעים סולידיים, זה בהחלט יכול להיות אפיק השקעה מתאים עבורכם.

אופציות

אופציה היא למעשה חוזה בין מוכר לקונה, המקנה לבעלים שלו את הזכות לקנות או למכור נכס כל שהוא, במחיר שידוע לו מראש ובזמן ידוע מראש.

במסחר באופציות אפשר להרוויח גם מעליית המדד וגם מירידת המדד, אם ניחשנו נכון. מה זה אומר בפועל? נניח שאנחנו מעריכים כי מדד תל אביב 35 יעלה עד סוף החודש מעל רמה של 1600 נקודות. במצב כזה, אנחנו מחליטים לרכוש אופציית רכש ברמה של 1600 נקודות.

במידה ובמועד פקיעת האופציה מדד תל אביב 35 באמת עלה, אנחנו נרוויח. למשל, אם הוא עלה לרמה של 1600 נקודות, אנחנו נוכל לקנות את המדד ב- 1600 נקודות בלבד ונרוויח את ההפרש.

אם מדד תל אביב 35 ירד מתחת לרמה של 1600 הנקודות, אנחנו נפסיד את המחיר ששילמנו עבור האופציה.

כמו המניות, גם האופציות נסחרות בבורסה והמחיר שלהם נקבע בין המוכרים לקונים בהתאם לשווי האופציה. מסחר באופציות נחשב מסחר עבור משקיעים מתקדמים ומנוסים, והחתימה על מסמך הרכישה אומרת שאנחנו מודעים לסיכון היחסי שברכישת אופציות.

כפי שכבר ציינו במאמר, ככל שתהיו מוכנים לקחת יותר סיכונים, כך סביר להניח שהתשואה שלכם מההשקעה תהיה גדולה יותר.

באיזה מכשיר פיננסי מומלץ לבחור?

האמת היא, שזו ממש שאלת מיליון הדולר. באופן כללי, אנו ממליצים לכם לבחור את המכשיר הפיננסי שלכם להשקעה בהתאם לאופי שלכם כמשקיעים.

במידה ואתם לא מנוסים בתחום, אל תמהרו להחליט על אפיק ההשקעה ופנו למומחים או הירשמו לקורס מומלץ לשוק ההון. כל החלטה לא טובה שתעשו – תעלה לכם כסף.

לדוגמא, במידה ואתם נחשבים למשקיעים שמוכנים לקחת סיכון גדול על מנת לקבל תשואה גבוהה, תוכלו לבחור במכשירים פיננסיים כמו מניות ואופציות. הכלל הוא פשוט, ככל שתיקחו יותר סיכון, כך האופציה שלכם להניב רווחים גדולים יותר עולה.

אולם, במידה ואתם נחשבים למשקיעים סולידיים שמחפשים יציבות והכנסה בטוחה יותר, ההמלצה שלנו עבורכם היא ללכת על אגרות חוב או קרנות נאמנות.

לא משנה באיזה מכשיר פיננסי תבחרו, אנו ממליצים לכם להתייעץ בקפידה עם יועץ ההשקעות שלכם בבנק. במידה ותבחרו את המכשיר שלא מתאים לאופי שלכם, מעבר להפסד הכספי, אתם עלולים לחוות אכזבה שתגרום לכם להתרחק מהשוק הזה לשנים ארוכות.

זהו, עכשיו כשאתם מכירים את כל המכשירים הפיננסיים שעומדים לרשותכם על מנת להשקיע בשוק ההון, זה הזמן לצאת לדרך!

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה