מה זה אופציות, מה הסיבות העיקריות לסחור בהן, האם הן מסוכנות כמו שהן נתפסות, איזה סוגים של אופציות קיימים בשוק ומה ההבדל בין PUT ל-CALL?

מחשבון עם המילה אופציה עליו

מעכשיו, תדעו איך לחשב את האופציות שלכם. תרתי משמע | צילום: Mike Cohen


תחום המסחר באופציות הלך והשתכלל מאז שנכנס לתודעת הציבור, לפני יותר מארבעים שנה.

עם החדירה של אופציות לחיינו, התחום נתפס כמסוכן ולכן רבים נמנעו מלהיכנס אליו. אבל כיום, אופציות הפכו לכלי שמתאים לכל סוחר או משקיע, ולא רק נחלתם של סוחרים מקצועיים בעלי ניסיון עשיר.

רבים מבינים את הערך המוסף של אופציות בתיק ההשקעות ועושים בהן שימוש נרחב למגוון מטרות.

אז מה זה אופציות?

ראשית, אופציות הן מכשיר פיננסי, נגזר, שמאפשר לכם לסחור בנכס בסיס תמורת מחיר ידוע מראש.

האופציה מהווה למעשה חוזה בין שני צדדים, מוכר (כותב) האופציה וקונה האופציה.

מחירה של האופציה נגזר ממחיר נכס הבסיס ומועד הפקיעה שלה (המועד נו ניתן לממש אותה).

לאופציה יש תוקף והיא פוקעת בתאריך פקיעה ידוע מראש. 

הסיבות למסחר באופציות

לפעולות באופציות יש מטרות.

ראשית, רווח; רבים מהסוחרים מנצלים את התנודות בשוק ההון כדי לרכוש מראש נכס מסוים במחיר ידוע. כשהנכס עולה או יורד, הם ירשמו רווח או הפסד בהתאם לפוזיציה שלהם.

כמו כן, הן מאפשרות לסחור באופן ספקולטיבי. ומייצרות הזדמנויות מסחר עבור כל מצב בשוק, בין אם מדובר בשוק שורי (עולה) או דובי (יורד).

שנית, גידור; אופציות נועדו כדי לנהל סיכונים בתיק ההשקעות שלנו. לעתים זה ייעשה באמצעות רכישה של אותו נכס ממש.

שתי המטרות מתאפשרות מכיוון שמסחר באופציות ממנף את הכסף הקיים שלכם.

למטרת רווח אפשר לקנות אופציה על כמות גדולה של מניות, עם סכום נמוך יותר מהסכום בו צריך לקנות אותן בפועל (כל אופציה עוקבת למעשה אחר השינוי במחיר הכולל של 100 מניות, ומחיר הרכישה שלה נמוך משמעותית מהשווי של כל העסקה). 

לטובת גידור, אם יש לכם עסקה גדולה על מניה מסוימת, למשל, רכישה של אופציית מכר (אופציית PUT) יכולה לגדר את ההשקעה שלכם מירידות חדות במחיר המניה.

למה כדאי לסחור באופציות?

באופציות יש פוטנציאל גדול לרווח בעקבות המינוף שמגולם בתוכן, אותו מנצלים סוחרים רבים. כיום ניתן למנף אופציה ביחס של 1:100.

מבחינת החשיפה לשוק, תוכלו לקבל חשיפה כמעט אינסופית להזדמנויות חדשות, אך בעיקר – דרכים מגוונות יותר מבעבר לנהל את הסיכון שלכם על ידי כלים חדשים.

האופציות קיימות בכל מקום וניתנות למסחר באמצעות מגוון מערכות מסחר מתקדמות.

3 היתרונות המרכזיים במסחר באופציות

  1. פוטנציאל תשואה גבוה מאוד, תוך חיסכון בעלויות.

  2. אפשרות ליצור אסטרטגיות שונות למצבי שוק שונים.

  3. שימוש נכון מקטין את הסיכון גם ביחס להשקעה במניה או במדדים.

סוגי אופציות (אופציית call ואופציית put)

אז כפי שהבנתם, אופציה היא למעשה חוזה שנחתם בין שני צדדים: הכותב (מוכר) והקונה. במקרה הזה, הכותב, שמוכר את האופציה, מעניק לקונה אופציה לקנות או למכור נכס בסיס. 

המחיר שישולם (מחיר המימוש) יהיה קבוע מראש, בזמן ידוע מראש – הוא מועד פקיעת האופציה (במקרים מסוימים, ניתן לממש את האופציה עוד קודם).

אפשר לדמות זאת לרכישה של מוצר פשוט. כאשר אתם מניחים שמחיר המוצר יעלה בעוד מספר ימים, תוכלו לרכוש אותו כעת ולקבלו עוד לפני עליית המחיר. כאשר המוצר ייצא לשוק, תחזיקו במוצר ששווה יותר ממה ששילמתם.

ההקבלה לשוק ההון היא פשוטה: קונה האופציה מחזיק בזכות למכור או לקנות את הכנס.

לעומתו, המוכר מחזיק בהתחייבות למכור או לקנות, כאשר הראשון יבחר לממש את זכותו בהתאם להסכם בין הצדדים.

אז מה ההבדל בין אופציית CALL לאופציות PUT, אתם שואלים?

ובכן, אופציה המקנה זכות לרכוש נכס נקראת אופציית CALL ("אופציית רכש"). אופציה המעניקה זכות למכור את הנכס היא אופציית PUT ("אופציית מכר"). מחיר האופציה נקרא "פרמיה".

דוגמא לאופציית CALL

נדמה את המסחר באופציית CALL באמצעות הקבלה לעולם הנדל"ן. 

נניח שאנחנו מתכוונים לנסות ולהרוויח מעליית ערך של נכס נדל"ן כלשהו, אבל אין לנו מספיק כסף כדי לרכוש אותו.

במקרה כזה (אם הדבר היה אפשרי), נהיה מעוניינים לרכוש אופציה על הדירה שעולה כיום 1.5 מיליון שקל (מחיר מימוש) לעוד שנה (מועד פקיעה). הקבלן הסכים למכור לנו אופציה תמורת 35 אלף שקל.

כלומר, במהלך השנה נוכל לעשות את מכלול השיקולים שלנו, אבל מה שיכריע הוא מחירה במועד הפקיעה. אם מחיר הדירה היה גבוה מ-1.5 מיליון שקל במהלך השנה, נמכור את האופציה למישהו אחר, משום שהמחיר יותר גבוה. במקרה הזה, נרוויח את ההפרש.

אם מחיר הדירה נמוך מ-1.5 מיליון שקל או שלא השתנה משמעותית, נפסיד את הפרמיה – כלומר 35 אלף שקל ששילמנו על האופציה לרכוש את הדירה.

דוגמא לאופציית PUT

כעת ניתן דוגמא מעולם הביטוח.

החלטנו לקנות רכב חדש תמורת סכום של 150 אלף שקל.

כעת, נהיה מעוניינים לרכוש ביטוח לשנה (שהוא מועד פקיעת האופציה). באמצעות פרמיה שנתית, נשלם עבור הביטוח.

בדומה לעסקת ביטוח, כך עובד גם הגידור לתיק ניירות הערך שלנו. אנחנו מבטחים את חשבון ההשקעות (רכב) באמצעות הגנה בצורת תשלום פרמיה.

במצב הרגיל, הרכב לא יעבור תאונה (מניה סולידית) ואז ה"קנס" שנשלם הוא הפרמיה עבור הביטוח. בנוסף, מחיר הפרמיה לא יעלה משום שאנחנו לא נהגים עם היסטורית עבירות ותאונות (מניה תנודתית).

מתי האופציה "בתוך הכסף" ומתי "מחוץ לכסף"?

יש עוד שני מושגים בסיסיים חשובים שאתם צריכים לדעת: אופציות "בתוך הכסף" ו"מחוץ לכסף".

אופציית CALL, נקראת "בתוך הכסף" כאשר המחיר של הנכס גבוה ממחיר המימוש. כלומר, נוצר כאן יתרון למחזיק באופציה, שיכול לקנות את הנכס במחיר נמוך מהמחיר הנוכחי.

אותה אופציה היא "מחוץ לכסף" כאשר מחיר השוק נמוך ממחיר המימוש. במצב הזה, מחזיק האופציה לא ירצה לממש אותה.

אותו סיפור גם בנוגע לאופציית PUT. זו תהיה "בתוך הכסף" כאשר מחיר השוק יהיה נמוך ממחיר המימוש. כשמחיר השוק יהיה גבוה ממחיר המימוש, היא תהיה "מחוץ לכסף".

ומתי שתי האופציות יהיו "בכסף"? בדיוק כשמחיר השוק ומחיר המימוש יהיו קרובים מאוד אחד לשני.

מה זה אופציות מעוף?

ראשי התיבות של המילה מעו"ף הם "מכשירים עתידיים ופיננסיים". כלומר, מדובר בחוזה בין קונה ומוכר. המוכר נותן לקונה אופציה לקנות נכס מסוים בסכום שנקבע מראש. 

בעבר היה נהוג לכנות את הנגזרים הראשונים כ"אופציות מעו"ף", בדיוק כמו שמו של מדד ת"א 35, המכונה מדד המעו"ף. האופציות הללו הם אופציות אירופאית על המדד הזה. הוא כולל 35 חברות מהגדולות בבורסה.

בתום התקופה, כלומר במועד מימוש האופציה, המוכר והקונה יחליטו על אחת מהשתיים – סליקה כספית או פיזית. בסליקה כספית, מחזיק האופציה יקבל את ההפרש בין מחיר המימוש של האופציה לשער הבסיס ביום הפקיעה.

בסליחה פיזית, מחזיק האופציה מממש את נכס הבסיס באותו מחיר.

אופציות על מניות (האפשרויות בישראל ובארה"ב)

האופציות על מניות בבורסה הישראלית הושקו בשנת 2009.

בהתחלה, היה אפשרי לסחור באופציות רק על מניות הגדולות מבחינת שווי השוק וסחירות. אבל, כיום, ניתן לסחור באופציות על מניות ממדד ת"א 125.

אופציות על מניות בארה"ב נסחרות ב-3 הבורסות הגדולות: נאסד"ק, ניו יורק ובורסת AMEX. כיום, יותר מ-6 מיליון מניות ותעודות סל נסחרות באמצעותן.

האופציות על מניות בארה"ב כמעט בלתי מוגבלות וניתן למתן את הסיכון באמצעות כלים מתקדמים.

יש לעשות הבחנה בין שני סוגי האופציה, אמריקאית ואירופאית. הראשונה נותנת למחזיק האופציה זכות למימוש לפני מועד הפקיעה. באופציות אירופאית הדבר לא אפשרי, אלא רק במועד הפקיעה.

באופציה אמריקאית קיימת אפשרות לסליקה פיזית ובאירופאית – כספית. המסלקה הראשית בכל בורסה מבצעת את הפעולה.

עלויות המסחר (העלויות בישראל ובארה"ב)

חברי הבורסה בישראל גובים עמלות ביצוע נמוכות יחסית.

בדיקה פשוטה מעלה כי אופציות מעו"ף נסחרות תמורת עמלה של 2.5 ש"ח בלבד לאופציה. ומי שמבצע פעולות רבות או קונה כמויות גדולות של אופציות, יכול לקבל עמלה נמוכה יותר של החל מ 1 ש"ח לאופציה.

לעומת זאת, מסחר באופציות בארה"ב כרוך בעמלה של 2 דולר לאופציה. גם כאן, סוחרים שמבצעים הרבה פעולות יכולים לקבל עמלות נמוכות יותר של החל מ 1$ לאופציה. אבל, חלק מבתי ההשקעות מבקשים גם עמלת מינימום לכל פעולה (9$).

בכל מקרה, כדאי לעשות השוואה בין המוסדות השונים לפני שקונים. לעתים, העלויות יכולות להיות משמעותיות מאוד לעסקה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה