להבדיל מהשקעות נדל"ן או רכישת מטבע זר או קריפטו, כשאנחנו מדברים על השקעות בשוק ההון, המכשיר העיקרי בו נעשה שימוש הוא ניירות ערך.

הסחר בניירות ערך מנוהל בעיקר דרך הבורסות השונות בארץ ובעולם ומפוקח על ידי הרשות הממשלתית לניירות ערך.

מדובר באחת ההשקעות הנזילות ביותר וכשהן מנוהלות נכון, הן יכולות להיות רווחיות מאוד ולשמור על יציבות לאורך זמן.

ישנם לא מעט תיקי השקעות איכותיים ומניבים שעוברים בירושה, כאחד הנכסים המשתלמים ביותר שהיורשים נהנים מהם.

כיצד נדע אילו ניירות ערך מומלצים להשקעה? כדי לעזור לך להיכנס לעניינים ולהתחיל בצעדים הראשונים שלך בעולם המרתק הזה, ערכנו מדריך מקוצר לניירות ערך מסחריים.

תיק עם לוגו SHARE בין 3 אנשים

אז מה זה ניירות ערך? 

מדובר על מכשירים פיננסיים חליפיים הנושאים ערך כספי.

מדובר למעשה בשטרות בעלי ערך שמייצגים אחוז בעלות בחברה או תאגיד, שיעור חוב של מנפיק מניה למחזיק בה או של גוף ממשלתי למשקיעים.

ישנם ניירות ערך מסחריים וממשלתיים ולכל אחד מהם יתרונותיו ואתגריו.

באופן גורף, ניתן לחלק את ניירות הערך לשלושה סוגים עיקריים:

מניות

נייר הערך הנפוץ והפופולרי ביותר לשימוש בסחר בבורסה. המניה היא למעשה שטר בעלות על חלק מנכסי חברה. שיעור הבעלות קובע באיזה אחוז מרווחי החברה יזכה המשקיע ואיזה דיבידנד יקבל, במקרה בו החברה תחליק לחלק אותם לבעלי המניות. 

אגרות חוב

אגרת חוב, או אג"ח, היא סוג נוסף של שטר סחיר שמייצג שווי חוב של המנפיק למחזיקים בו.

משקיעים יכולים לרכוש אגרות חוב על מנת לממן פעילות של חברה מסחרית, או כדי להכניס כספים לקופת רשויות מקומיות או ממשלות בארץ ובעולם.

למעשה, הגוף הציבורי או המסחרי לוקח הלוואה מהמשקיעים והמשקיע נהנה מהריבית התקופתית וההצמדות החלות על האג"ח. מדובר לרב בהשקעה סולידית ומשתלמת והיא נמצאת בשימוש נרחב.

כתב אופציה

כשחברה פונה למשקיעים כחלק מסבבי גיוס ההון שלה, אחת ההצעות הנפוצות שהיא תציג, יהיה קבלת אופציות.

האופציה היא למעשה זכות לרכישת מניות במחיר משתלם. זוהי גם הטבה נפוצה לעובדים ומנהלים בחברות הייטק.

מימוש האופציה תלוי במידה רבה בשיעור הצמיחה של החברה וחשוב לזהות את המועד המדויק כדי לנצל את המיטב מההזדמנות הזו. חשוב לזכור, כתב אופציה לא שומר על התוקף שלו לנצח.  אחרי תקופה, הוא יאבד את הערך שלו ולכן חשוב להישאר עם אצבע על הדופק.

אדם עם מחשב, גרף עולה וכסף

 

 

איך בוחרים ניירות ערך מומלצים להשקעה?

כדי לבחור בהשקעה הטובה ביותר , אין ספק שתשואה היא אלמנט חשוב. כולנו רוצים ליהנות מרווחים גבוהים ולראות תוצאות תוך זמן קצר. עם זאת, האמת הפשוטה היא שנדיר מאוד למצוא השקעה בטוחה עם תשואה כזו.

ברוב המקרים, הדרך הטובה ביותר היא ללכת על לאט ובטוח. זוהי גם הסיבה שמשקיעים רבים כל כך בוחרים לסחור באג"ח, שמתנהגות לרוב בצורה סולידית יותר.

מצד שני, כדי להיכנס באמת למשחק וליהנות מכל הגמישות ומגוון האפשרויות שניתן להפיק מהסחר בשוק ההון, מניות הן ה-דבר.

תמיד ניתן למכור חלק מהן ולהחזיק באחרות, להתבונן במגמות שחלות עליהן לאורך השנים ובתהליך של ניסוי וטעיה, ללמוד איך להפיק את המירב מהסחר בהן.

בסופו של יום, זיהוי השקעות מניבות ומשתלמות דורש מיומנות, ניסיון וידע שמתעדכן כל הזמן. לכן, חשוב להסתייע באנשי מקצוע שיוכלו להנחות אותך בצעדים הראשונים ולעזור לך לזהות את ההזדמנויות הטובות ביותר להפיק רווח מהעיסוק החדש שלך.

 


המידע המופיע בטקסט אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה