אם יש מונח מקצועי שמצליח לבלבל לא מעט סוחרים בתחילת דרכם זה לבל 2 (level 2).

הנציגים של בתי ההשקעות והברוקרים הזרים דרכם ניתן לבצע מסחר בוול סטריט דואגים להדגיש לכל סוחר פוטנציאלי שמעוניין להצטרף לשירות שלהם את העובדה שמערכת המסחר שלהם תומכת בלבל 2 (ובמקרים נדירים גם בלבל 3 – נגיע לזה).

אז מה זה לבל 2 ? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת;

לבל 2 (level 2) - הכרחי בכל מערכת מסחר או מוערך יתר על המידה?

מה זה לבל 2

מסחר בבורסה הוא תחום מרתק בו מסתמכים על מגוון פרמטרים כדי לנסות ולייצר רווחים מהתנודות היומיות המתרחשות במחירי מניות ונכסים פיננסים נוספים הנסחרים בבורסה.

כדי להצליח במסחר, סוחרים נזקקים לשני דברים עיקריים; הראשון הוא מידע בזמן אמת על המתרחש בבורסה, והשני הוא מערכת אשר מאפשרת להם לבצע את הפעילות.

הנתונים בזמן אמת המתקבלים במערכת המסחר הם; מחירי המניות, מחזורים, רשימת העסקאות שבוצעו בכל רגע נתון וגם את מחיר הקניה מבוקש (bid) לעומת מחיר המכירה המוצע (ask).

ה"לבל", מייצג את "עומק השוק" אותו רואים במערכת המסחר. בעוד שבמערכת מסחר התומכת בלבל 1 (level 1) תוכלו לראות רק את הקונה הראשון (הסוחר שמציע את המחיר הגבוה ביותר לרכישת המניה) והמוכר הראשון (המוכר אשר מציע את המחיר הנמוך ביותר למכירת המניה) – לבל 2 מאפשר לראות נתונים רבים יותר.

לבל 2 (level 2) מציג לנו במערכת המסחר את יתר הקונים והמוכרים ה"עומדים בתור" וחושף לנו מי הם אותם קונים; האם מדובר באדם פרטי? או אולי מדובר ב"שחקנים גדולים" בדמות בתי השקעות או אולי אפילו עושה שוק (market maker) שרוצה לרכוש כמות גדולה של מניות עבור עצמו. 

הנתונים האלו, יכולים לתרום המון למסחר יומי וגריפת רווחים במהירות.

לבל 2 (level 2)

מה זה לבל 2? ככה זה נראה במערכת המסחר

איך משתמשים בלבל 2 (level 2) במהלך המסחר

כאשר יש לכם מידע בלבל 2, יש לכם יתרון. המידע שאתם מקבלים מאפשר לכם להעריך כיצד צפוי מחיר המנייה להשתנות מכיוון שהביקוש וההיצע גלוי לכם אל מול העיניים (הפקודות הנוספות שביצעו המשקיעים).

כאשר רואים שהביקוש עבור מניה מסוימת עולה על ההיצע, או שיש קונה גדול שמחכה לקנות כמות גדלה מאוד של מניות במחיר מסוים – אתם יכולים להשתמש במידע הזה לטובתכם ולשער שמחיר המניה לא הולך לרדת בקרוב (כל עוד בלבל 2 רואים ביקוש גבוה מההיצע למניה במחיר מסוים). 

להפך, כאשר ההיצע גבוה ויש מוכר שמעוניין להיפטר מכמות גדולה של מניות במחיר מסוים – מחיר המניה לא יעלה על מחיר זה כל עוד המוכר הזה לא יקבל את מבוקשו.

דוגמה לשימוש בנתוני לבל 2

נניח ואתם סוחרים במניית טבע, ובמניות המוצעות למכירה (ASK) יש מוכר גדול שרוצה להיפטר מהמניות שלו במחיר 25$. ו נניח שהביקוש (ASK) גבוה ואתם רואים בטבלת הלבל 2 שכמות המניות המוצעות למכירה במחיר 25$ הולכת ואוזלת ואחריה אין הרבה מוכרים ממתינים – תוכלו לשער שאחרי שהמוכר בגדול ב 25$ יסיים למכור את הכמות שממנה הוא מעוניין להיפטר, מחיר המניה ימשיך לעלות.

דוגמה זו היא רק דוגמה בסיסית, אך נתוני לבל 2 מאפשרים לכם לבצע ניתוחים וטכניקות השקעה מתקדמות יותר. אם אתם סוחרים יומיים, המידע של לבל 2 הוא קריטי עבורכם וכדאי לכם לבחור בברוקר / בית השקעות שמספקת את השירות את הזה.

יש גם לבל 3 (level 3)

אם חשבתם שלבל 2 מספיק לכם – תחשבו שוב. היום קיימים כבר נתונים "עמוקים" יותר בשם לבל 3 (level 3) המאפרים למי שמשתמש בהם להטעות את ציבור הסוחרים החשופים לנתוני לבל 1 / 2 בלבד.

איך זה עובד? פשוט. מערכת התומכת בלבל 3 יודעת לשנות באופן אוטומטי את ההוראות ששוגרו לבורסה ברגע שמחיר המניה מתקרב למחיר שבו ההוראה הייתה אמורה להתממש. 

אם נשתמש בדוגמה הקודמת, במידה ונתקלתם בהוראה שבה כמות גדולה של מניות בממתינה להימכר במחיר מסוים, במידה ומשדר ההוראה משתמש במערכת תומכת בלבל 3 – הוא יכול לגרום לכך שבאופן אוטומטי מחיר המכירה ישתנה לטובתו. וכתוצאה, מחיר המכירה שלו יהיה גבוה יותר ויותר ככל שהביקוש יוסף ויגדל.

במקרה כזה, מערכת המסחר, תעלה באופן אוטומטי את מחיר המכירה של כמות המניות המוצעת ברגע שהיא תזהה שהמחיר המבוקש מתקרב למחיר ששודר להוראה לפני כן. כך שככל שמחיר המניה יוסיף ויעלה – ככה גם מחיר ה "טריגר" בהוראת המכירה ששודרה.

עמדת מסחר במניות

ידע זה כח – "לבל 3" משנה את חוקי המשחק

לא משתמשים בנתונים לפני שלומדים 

אנחנו לא יודעים בדיוק באיזה שלב אתם נמצאים בתור סוחרים בבורסה, אבל חשוב לנו לציין שכל אסטרטגיית מסחר דורשת לימוד ותרגול מעמיק של החומר הנלמד לפני ביצוע בפועל.

הנתונים המופיעים כאן על לבל 2 וגם על לבל 3 הם על קצה המזלג וישנן עוד הרבה מאוד אסטרטגיות ודרכים שניתן להשתמש בהם כדי לייצר רווחים ממסחר בבורסה להימנע מהפסדים מיותרים.

אם עדיין לא למדתם איך לסחור, תוכלו לעבור לעמוד לימודי שוק ההון שלנו ולקרוא על כל אפשרויות הלימוד שעומדות לפניכם. כמו כן, תכלו לעבור לבלוג שלנו שמכיל מידע למשקיע שמתחילים (וגם מתקדמים) צריכים לעשות בו שימוש לפני שהם מקבלים החלטות כלשהן. 

אנחנו לשירותכם לכל שאלה או בקשה,
צוות אינסיידרס

WhatsApp זמינים לכל שאלה