מה זה ריוורסל (Reversal), מתי משתמשים בו ומדוע סוחרים רבים עושים בו שימוש על מנת להרוויח? הכל על ריוורסל  – אחד המונחים המסקרנים בשוק ההון

יודעים לזהות את ההבדל בין "נסיגה" ל"מגמה"? תבנית ראש וכתפיים, אחת מתבניות ההיפוך


תבניות ניתוח טכני הן אחת השיטות הנפוצות לאסטרטגית מסחר בשוק ההון. יש לא מעט סוגים של תבניות, אבל דבר אחד ברור משותף לכולן: הן מתחלקות לשני סוגים.

הסוג הראשון הוא תבניות המשך מגמה. הסוג השני הוא תבניות היפוך. המונח ריוורסל, כשמו כן הוא – מגיע מהמילה "היפוך" והוא נועד לזהות שינויים במגמות במסחר בבורסה.

מה זה ריוורסל?

במילים פשוטות, ריוורסל הוא שינוי בכיוון המחיר של הנכס. ההיפוך יכול להתרחש כלפי מעלה או כלפי מטה, בניגוד למגמה ששלטה עד נקודת הפריצה. כלומר, במגמת עלייה, ההיפוך יהיה לשלילה. במגמת ירידה, תתבצע פריצה כלפי מעלה. כלומר, זהו ההפך הגמור מתבנית המשך.

זיהוי של ריוורסל, חשוב מאוד לסוחרים כי הוא מסייע להם לדעת מתי לצאת מעסקאות או להיכנס לפוזיציות בזמן אופטימלי.

היפוך מתייחס בדרך כלל לשינוי מגמה משמעותי, מעין פריצה כלפי מעלה או מטה. אם מדובר בשינוי שאינו קיצוני, אלא במהלך קטן, אפשר לכנות אותו כ"נסיגה". כאשר המגמה מתחילה להתרחש, קשה להבדיל בין היפוך לנסיגה. רק כאשר נוצרת מגמה של ממש, אפשר לומר שהנסיגה הסתיימה וכאן מתחיל המחיר לנוע חזרה בכיוון המגמה. כלומר, מתבצע היפוך.

מה קורה כאשר נוצר היפוך?

הכלל הראשון והחשוב הוא שהיפוך מתרחש די מהר, אבל התהליך יכול לקחת גם ימים, שבועות וחודשים. אין כלל אצבע בנוגע למגמה כזאת. הוא יכול לקרות בכל שעה ובזמן שהכי לא ציפיתם לו.

השאלה היא איזה משקיעים אתם. אם אתם משקיעים לטווח הארוך, היפוך מגמה לטווח הקצר פחות ישנה לכם. אבל אם אתם סוחרים תוך יומיים, תצטרכו לעקוב אחר המגמות מקרוב.

במצב הראשון, כפי שהזכרנו – מגמת עלייה, שפירושה סדרה של נקודות שיא ושפל, הופכת למגמה של ירידה. מגמת ירידה הופכת למגמת עלייה. בדרך כלל, ניתן לזהות מגמות והיפוכים על בסיס המחיר של המניה או נייר הערך בלבד.

יש סוחרים שמעדיפים לעשות שימוש באינדיקטורים שיסייעו להם, כפי שהסברנו קודם, ממוצע נע מסייע באיתור המגמות האלה. כלומר, אם המחיר עולה מעל הממוצע הנע – המגמה עולה. כאשר המחיר יורד מתחת לממוצע הנע, זה מאותת לכם על שינוי מתקרב – כלומר, על היפוך מגמה פוטנציאלי במחיר.

איך בכל זאת מבדילים בין היפוך לנסיגה?

היפוך, כפי שכבר הבנתם, הוא שינוי במגמה של הנכס שרכשתם. הנסיגה היא מהלך בתוך המגמה שלא גורם להפיכתה. ההיפוך תמיד מתחיל כנסיגה פוטנציאלית. כלומר, רק במהלך הנסיגה עצמה יתברר האם המגמה תימשך ואז יתרחש היפוך או שמדובר בנסיגה מזערית שעדיין אינה משקפת היפוך.

ההיפוך הוא שלב שכל סוחר חייב להיערך אליו. התעלמות ממנו עשוי לגרום לכם לקחת סיכונים גבוהים מהצפוי.

דוגמה: נניח שאתם מאמינים במניה מסוימת שעלתה מ-10 דולר ל-12 דולר ולא מזהים כי הדבר התרחש במסגרת שיא המגמה. תוכלו לרכוש אותה במחיר שיא ואז היא תרד למחיר נמוך של 6-8 דולר – מה שיכול להוביל להפסד עצום. אם הייתם מזהים את מגמת ההיפוך בזמן (הרי היא החלה הרבה לפני שהגיע למחיר השפל), לא הייתם נכנסים לעסקה.

לכן, מעקב אחר היפוך הכרחי למסחר שלכם. בסוף, זה מה שיגרום לכם לצאת מעסקה עם רווח או הפסד.

בגלל כל מה שקראתם עכשיו, אתם יכולים להבין למה סוחרים שרוכבים על מגמות מממשים נכסים למרות שהמחיר עדיין בעליה. הם מעדיפים למכור במהלך המגמה, כשהם מזהים שהיא עומדת להסתיים, ולא להמתין עוד קצת בתקווה לעוד רווח. הסיבה: אם תחל הפריצה, הם יפסידו לא מעט כסף.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה