מה זה תבנית יתד, למה היא נוצרה והאם היא מסייעת לכם לחזות את הפריצה או ההתרסקות של המניה הבאה שלכם? פרופיל

גרף

פריצה כלפי מעלה. תבנית יתד שוורית


תבניות לניתוח טכני צוברות בשנים האחרונות יותר ויותר פופולריות. הן הפכו לנכס צאן ברזל של מיליוני משקיעים בעולם. הסיבה לכך היא פשוטה: תבניות לניתוח טכני עוזרות "לחזות" מגמות בשוק ההון.

אז אם שמעתם עד היום על מושגים כמו תבניות משולש, תבניות דגל ודגלון ואחרות – סביר להניח שתרצו לדעת יותר גם לגבי התבנית הבאה. תבנית יתד (wedge pattern) היא אחת התבניות הפחות שכיחות בשוק ההון, אך אמינותה נחשבת לגבוהה יחסית.

האם בעזרתה תוכלו לדעת איזו מניה עומדת לפרוץ או לרדת? הנה כמה טיפים שלומדים בקורסים המתקדמים בשוק ההון שיעזרו לכם להחליט.

מה זה תבנית יתד?

לפני שנבין מהי תבנית יתד, תזכורת קלה: התבנית היא חלק מתבניות הניתוח הטכני. היא מסייעת לקרוא מגמות. מבין שני סוגי התבניות, תבניות המשך ותבניות היפוך, תבנית יתד שייכת למשפחת תבניות היפוך המגמה. אלו תבניות שמבשרות כי המגמה בנושא למניה מסוימת עומדת להשתנות. איך זה קורה? מיד תבינו הכל.

תבנית היתד מזכירה במובן מסוים את תבנית המשולש הסימטרי (אפשר לקרוא על זה כאן). בשתי התבניות המחיר מתכנס בין הקווים, עד שהם נפגשים. לאחר שזה קורה, מתרחשת פריצה. ההבדל בניהן הוא הכיוון. במקרה של היתד נוצרת צורת קונוס והפריצה אמורה להתרחש בכיוון שלו. זה מה שמסמל עבורנו את היפוך המגמה.

מכיוון שמדובר בתבנית היפוך מגמה, בתבנית יתד שורית, נצפה במהלכים של ירידות, כשהמחיר ינוע בין הקווים בצורת שיפוע שיורד בצורה מתונה. בנקודת הפריצה המחיר יפרוץ כלפי מעלה. זה מה שמסמל את היפוך המגמה – מירידה לעליה.

בתבנית יתד דובית, נוכל לראות מהלך של עלייה. גם כאן המחיר ינוע בין שני קווים בצורת שיפוע שעולה בצורה מתונה. כאשר מתבצעת הפריצה כלפי מטה – סימן שמדובר בהיפוך המגמה. 

מה שחשוב לדעת הוא שכאשר היתד נוצר המחזורים נמוכים. הם עולים רק כשמתבצעת פריצה.

גרף

פריצה כלפי מטה. תבנית יתד דובית

איך מזהים אותה?

בואו ניקח כדוגמא תבנית יתד שורית. התבנית הזאת בנויה מקווי מגמה אלכסוניים יורדים. בתוך ה"קונוס" שנוצר יש משולשים שהולכים וקטנים. ככל שהקווים קרובים יותר למפגש, המשולשים יקטנו. קרוב לרגע נקודת המפגש – תתחולל פריצה חזקה כלפי מעלה. במסגרת המסחר בבורסה, הדבר בא לידי ביטוי בעליה משמעותית של מניה או של נייר הערך שרכשתם.

ומה קורה בתבנית יתד דובית? בדיוק ההפך. התבנית בנויה מקווים מגמה אלכסוניים עולים. בתוך ה"קונוס" המשולשים הולכים וקטנים. כאשר הם קרובים לנקודת המפגש, מתבצעת פריצה כלפי מטה. המשקיעים נוהגים לשים שורט רגע לפני ה"התרסקות" וכך מייצרים רווח.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה