מהי תבנית מגמת המשך, איזה סוגים של תבניות קיימים בשוק ומהן הנפוצות ביותר? וגם: האם קיים קשר כלשהו בין תבנית מגמת המשך לתבנית היפוך מגמה? כל הפרטים בפנים

גרף

התבניות עוזרות לנו לזהות מגמות בשוק. כוס וידית – מזהים?


שוק ההון הפך בשנים האחרונות למשוכלל יותר עבור מי שמבצע מסחר עצמאי בבורסה.

הניתוח הטכני הפך לפופולרי מאוד ואיתו גם סוגי התבניות השונות שמסייעות לסוחרים לזהות מגמות.

בשוק, למי שלא יודע ולא קרא את המאמר שנכתב בעניין, ישנן שני סוגים של תבניות: תבנית מגמת המשך ותבנית מגמת היפוך. ההבדל בין התבניות הוא בעיקר האופן שבו הן חוזות את המגמות בשוק.

בגדול, תבנית מגמת היפוך הופכת את המגמה של הנכס כך שאם הוא היה בירידה – הוא עולה. ואם עלה – להפך.

מהי תבנית מגמת המשך?

כאמור, במאמר הזה נעסוק בתבניות המשך. אלה מצביעות על המשך המגמה. כלומר, כאשר התבנית מצביעה על עליה, יציאה מהתבנית תמשיך להוביל מגמה של עלייה.

דפוסי המשך מתרחשים במהלך המגמה. כאשר הם מתרחשים, זה יכול להצביע על כך שהמגמה צפויה להתחדש לאחר השלמת הפעולה. תבנית נחשבת לשלמה כאשר התבנית נוצרה ואז "פורצת" מהדפוס הזה וממשיכה במגמה הקודמת. 

אפשר לצפות בדפוסים הללו בכל מסגרת זמן, מתרשים שעתי ועד יומי או שבועי.

כיום ישנם שלושה סוגים עיקריים של תבניות המשך, שעל כל אחד מהם תוכלו לקרוא במאמר נפרד. מה שחשוב לדעת הוא שהתרשים נראה בדיוק כמו הכינוי שלהם. מיד נסביר.

  1. תבניות ספל וידית. כמו בתבניות המשולשים והדגל, שעוד מעט נספר עליהן, גם כאן זוהי תבנית שמצביעה על המשך מגמה. התבנית (A CUP AND HANDLE), קרויה כך משום שהיא מזכירה צורה של ספל וידית קטנה לצדו. הספל נוצר באמצעות מגמה שמזכירה את האות U. המהלך הבא חוזר על הקודם עם צורה המזכירה קערה.

  2. תבניות דגל (דובי או שורי). דגלים הם הפסקה במגמה המעניקה לתבנית מראה דמוי דגל. הדגלים בדרך כלל קצרים ועשויים להיות מקבילים או בשיפוע כלפי מעלה או כלפי מטה.

  3. תבניות משולשים. דפוס נפוץ שמצביע על התכנסות של טווח המחירים. פעולת המחיר המתכנסת יוצרת משולש.

סוגי תבניות משולשים

ישנם שלושה סוגים בסיסיים של משולשים: סימטרי, עולה ויורד. למטרות מסחר, ניתן לסחור בשלושת סוגי המשולשים באופן דומה. סוגי המשולשים:

א. משולש עולה – בסיום התבנית חלה פריצה כלפי מעלה. הכניסה לפוזיציה מגיעה מעט לפני השיא הקרוב.

ב. משולש יורד – דומה מאוד למשולש העולה, רק הפוך ממנו. במקרה הזה, הגבול התחתון עם שיפוע קל והקו העליון יוצר התנגדות. בסוף התבנית, נוצרת פריצה כלפי מטה. הסוחרים נכנסים בעזרתה לפוזיציית שורט.

ג. משולש סימטרי – אם המשולש הוא סימטרי, שווה צלעות אם תרצו, הפריצה תגיע באחד משני הכיוונים. המגמה יכולה לפרוץ למטה או למעלה. הכניסה לעסקה תתרחש רגע אחרי הפריצה.

איך קוראים תבנית מגמת המשך?

כאשר סוחר מסתכל על טבלת המחירים של מניה, זה יכול להיראות עבורו כמו תנועות אקראיות לחלוטין. תבניות מגמת המשך נועדו להסביר לכם שלתנועות הללו יש דפוסים.

דפוסי תרשים הם צורות גיאומטריות שנמצאות בנתוני המחיר. הן יכולות לעזור לכם להבין את פעולת המחיר וגם לבצע תחזיות לגבי השאלה לאן המחיר צפוי להגיע. דפוסי המשך, כאשר הם מתרחשים, מצביעים על כך שמגמת מחירים צפויה להימשך.

סוחר שמכיר את התבניות מבין את התנהגות השוק. הוא מזהה מיד באיזו תבנית מדובר ואז יכול לשער מה תהיה המגמה.

הקשר בין תבנית היפוך מגמה לתבנית מגמת המשך

דפוסי המשך מספקים היגיון מסוים לפעולת המחיר. על ידי הכרת הדפוסים, סוחר יכול ליצור תוכנית מסחר כדי לנצל את הדפוסים הנפוצים. הדפוסים מציגים הזדמנויות מסחר שאולי לא ניתן לראות בשיטות אחרות.

מכיוון שהתבנית נקראת "תבנית המשך" אין פירושה שהיא תמיד אמינה. תבנית עשויה להופיע במהלך מגמה, אך עדיין עשוי להתרחש היפוך מגמה.

אבל זה לא הקשר העיקרי בניהן. שני סוגי התבניות, מסייעים לסוחר בניתוח הטכני לניהול פוזיציה. הסיבה היא שהן קוראות את כוונות המשקיעים ואת הפסיכולוגיה שעומדת מאחורי ההשקעה שלהם.

בשורה התחתונה, שתי התבניות מניחות שהשוק מגיב באופן שונה לאירועים דומים שמתרחשים בעת עליה או ירידה. הן יכולות לזהות כיצד השוק יגיב. כך נדע לקנות ולמכור בזמן את הנכס הנכון.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה