במסגרת הניתוח הטכני, ישנן מספר תבניות לזיהוי שינוי במגמה של מניות. מה זה תבנית ראש וכתפיים, איך היא נראית והאם מי שסוחר בעזרתה יכול להבין בדיוק מתי לקנות או למכור? הנה כל הפרטים שצריך לדעת

גרף

כך זה נראה. תבנית ראש וכתפיים


בזמן שכולם מדברים על ההבדל בין ניתוח טכני לניתוח פונדמנטלי, לאחרונה עולים לא מעט שאלות לגבי הסוג הראשון. ניתוח טכני כולל מספר תבניות שונות שמסייעות לסוחר לחזות מגמות בשוק ההון. ניתוח טכני מציג תוצאות גרפיות ברורות.

תבניות לניתוח טכני של מניות

כיום ישנם מספר רב של תבניות בניתוח טכני, אבל חשוב לדעת כי הן מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות:

  • תבניות שמצביעות על המשך מגמה.
  • תבניות שמצביעות על שינוי במגמה.

כעת נעסוק באחת התבניות שמסמלות היפוך מגמה – תבנית ראש וכתפיים.

בעזרת התבנית הזו, תוכלו לזהות מגמה של ירידה או עלייה במניות מסוימות, או בכל נייר ערך ערך.

מהי תבנית ראש כתפיים?

כמו בשאר התבניות, גם במקרה הזה – המטרה היא לסייע לסוחר בניתוח לצורך ניהול הפוזיציה שלו. גם כאן, המטרה היא להבין את כוונות המשקיעים, לקרוא את השוק ואת הפסיכולוגיה שמאחורי ההשקעות שלהם.

כאשר באים לערוך תבנית, ישנה הנחה כי השוק מגיב באופן שונה לאירועים דומים, שמתרחשים במגמת עליה או ירידה. התבנית יכולה לזהות כיצד השוק יגיב לכך.

התבנית "ראש וכתפיים" קרויה כך בשל התבנית שיוצרת המגמה.

בגרף עצמו (ראו תמונה לעיל), ניתן להבחין בתבנית שמתקבלת: תחילה כתף, כלומר עליה וירידה מינורית, הראש, שמהווה עלייה משמעותית יותר אך גם ירידה כזאת. כתף נוספת מצביעה על היפוך או שינוי במגמה.

על מנת להמחיש זאת בצורה פשוטה יותר, אז במסגרת התבנית נוצרים למעשה שלושה קודקודים. הגבוה ביותר הוא האמצעי, זה שמהווה את הראש. השניים הצדדיים הם הכתפיים, כשהקודקוד הזה נמוך יותר מאשר של הראש, אך שני הקודקודים באותו הגובה.

כאשר הגרף חוצה כלפי מטה את הקו זה סימון לקראת היפוך מגמת העליות. כך סוחר אמור לדעת מתי להיכנס ולצאת מעסקה. חשוב לציין כי המחזורים גדלים בימי ירידות וקטנים בימי עליות מחירים. זהו עוד איתות כדי להבין שהמגמה עומדת להשתנות.

3 הדברים החשובים שהתבנית אומרת

תבנית ראש וכתפיים מייצגת שלושה אירועים (כל אירוע מכיל ירידות ועליות, תוך חזרה למסלול הקודם). אלו הם:

  1. לאחר מגמות שוריות ארוכות, המחיר עולה לשיא ולאחר מכן יורד.

  2. המחיר עולה שוב לשיא, מעל השיא הראשוני – ויורד שוב.

  3. המחיר עולה פעם שלישית, אך לרמה של השיא הראשון. לאחר מכן, הוא יורד פעם נוספת.

תבנית ראש כתפיים הפוכים

כל זה קורה במקרה של עלייה. אבל יש אפשרות אחרת, שתצורת ראש וכתפיים מתקבלת אחרי ירידה ואז היא מסמלת היפוך למגמה של עלייה. כלומר, התבנית ההפוכה נוצרת אחרי ירידות מחירים.

עבור הסוחר מדובר באיתות חשוב: הדבר מסמל מעבר מירידה לעלייה. המאפיינים דומים לתבנית הרגילה, רק להפך. כאשר המחזורים גדלים, זהו סימן ליום של עליות. 

כאשר המחזורים קטנים, זהו זמן של ירידות מחירים. כך, הסוחר מקבל איתות להיפוך המגמה ויודע מתי להיכנס או לצאת מהעסקה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה