מה אומר המושג Price action (פעולות מחירים), מי הגה אותו ומה הרעיון שעומד מאחוריו? מה זה מבנה מחירים והאם כלים לניתוח טכני יכולים לסייע לנו כמעט בוודאות לגרוף רווחים על רוב העסקאות שנעשה?

גרף

איך מתנהגות מניות? פשוט, תנתחו |צילום: Markus Winkler


אם אתם מתעניינים במסחר בשוק ההון, סביר להניח ששמעתם על המושג Price Action. המושג הזה, שמשמעותו בתרגום הפשוט הוא פעולת מחיר, הוא שיטה של ריצ'רד וויקוף לחיזוי המחיר העתידי של מניה או נכס פיננסי אחר.

וויקוף, למי שלא מכיר, הוא אחד מאנשי הניתוח הטכני הטובים בעולם. עד היום לומדים את עקרונותיו השיטות שלו בבתי ספר לשוק ההון ברחבי העולם. הוא כתב רבות על מגמות בשוק. אחד הכללים הידועים שכתב הוא "אל תצפה שהשוק ינהג פעמיים בדיוק באותה דרך".

אחד המדדים היעילים לחיזוי הוא מבנה המחירים. כאשר תלמדו היטב איך מנתחים את המבנה שלהם, תוכלו להבין איך נייר ערך אמור להתנהג בזמן נתון.

אבל יש, כמובן, עוד כמה כללים שצריך לשים אליהם לב. במאמר הבא, נסביר לכם בדיוק מה זה Price Action, בתקווה שתיקחו את הכלים האלה ותיישמו אותם במסחר בבורסה.

מה זה Price Action?

פעולת מחיר או Price action, היא בעצם התנועה במחיר של נייר ערך מסוים בזמן שמוגדר מראש. והיא משמשת כבסיס לשיטת ניתוח טכני. באמצעות השיטה, ניתן לראות ולחזות איך המחיר יתנהג בטווח הארוך, כל זאת באמצעות גרפים – חלק מהותי בניתוח הטכני. 

אז נכון, סוחרים משתמשים בגרפים ותבניות שונות כדי לפרש מגמות וגם פריצות כלפי מעלה ומטה. רבים מהם עושים שימוש בנרות יפנים. אלה, הם אומרים, עוזרים להסיק בצורה טובה יותר מסקנות לגבי המחיר. כלי העזר היעיל שלהם הוא הערכים הגבוהים והנמוכים של הפעולות. יש צורות רבות של נרות שמסוגלות לחזות את אותן פעולות מחירים.

אנליסטים רבים, חשוב לציין, עושים שימוש רב בנתונים אלה. הם מנסים למצוא מחזוריות בפעולות מחיר. ישנם כאלה שעושים שימוש בתבנית משולש ומשם מסיקים מתי תגיע פריצת המחיר.

פרקטיקה: איך משתמשים ב-Price Action?

פעולות מחירים אינן כלי מסחר. הן מקור הנתונים שממנו בנויים כלים שעוזרים לכם לחזות מגמות. סוחרי סווינג עובדים עם השיטה באופן הדוק. אבל לא רק המחיר מהווה אינדיקטור. לנפח המסחר ולפרקי הזמן שהם מנתחים יש השפעה גדולה על התוצאה – אם להיכנס לפוזיציה או לא.

אבל יש גם מגבלות על השיטה. פעולת מחיר, טוענים הפסימיים, היא פירוש סובייקטיבי. לעתים מסוגלים שני סוחרים להגיע למסקנות שונות כשהם מנתחים את אותן פעולות. אחד עשוי לחזות ירידה ושוק דובי, בעוד שחברו יכול לחזות לתפנית עם פוטנציאל רווח בטווח הקצר. במילים אחרות – שוק שורי.

ההבדל בגישה של השניים עשוי להיות טווח הזמן. מה שסוחרים מסוימים מסמנים כמגמת ירידה תוך יומית יכול להתפרש כמגמת עליה, לטווח של חודש למשל, אצל אחרים.

מהו מבנה המחירים?

החלק החשוב ביותר, והראשון בשיטת פעולות המחיר – הוא מבנה המחירים. השלב הזה משקף את רמת המחיר בתוך מה שמכונה "מחזור החיים" של נייר הערך בו אנחנו רוצים לסחור. זה יכול להיות נייר ערך בצורת מניה, חוזה עתידי, מט"ח, סחורות או אפילו קריפטו.

עד שלא תבינו את מבנה המחירים, לא תוכלו לחזות את השוק באמצעות גרפים. עד שלא תדעו לנתח טכנית, לא תדעו מתי לקנות או למכור מניה ומתי פשוט לשבת בחיבוק ידיים ולעשות מזה כסף.

מבנה המחיר מאפשר לכם לעשות אבחנה בין מצבים שונים של השוק. הדבר הזה עוזר לכם כדי לדעת איך לפעול ביחס לנייר הערך. באמצעות הניתוח, תוכלו לדעת מה לעשות.

וויקוף עליו כתבנו קודם חילק את מבנה המחיר לארבעה שלבים. כל שלב הוא מכנה כ"פאזה": 

שלב האיסוף (שלב שבו אין מגמה. נייר הערך מדשדש ונשאר ברמתו הנוכחית. לכן, חשוב למשקיעים לרכוש את המניה במחיר נמוך יחסית ובכך לשמור על מחירו), שלב המגמה העולה (הציבור נחשף למניה ורוצה לקנות אותה אז המחיר עולה), שלב הפיזור (אחרי מגמה שעולה, נייר הערך שוב מדשדש ועומד במקום.

רוב המשקיעים המוסדיים מוכרים את המניה בשלב הזה ושאר הציבור ממשיך לרכוש בתקווה שהמגמה תמשיך לעלות) ושלב מגמה יורדת (נייר הערך יורד לשפל, הציבור מתחיל למכור כדי לאבד כמה שפחות מהאחזקות שלו).

אם אין סיכון, אין סיכוי

בסופו של דבר, חשוב להבין שההיסטוריה של פעולות המחיר אינה בהכרח ערובה לפעולת מחיר עתידית. עסקאות בסבירות גבוהה הן עדיין עסקאות ספקולטיביות, מה שאומר שסוחרים לוקחים על עצמם סיכון כדי לקבל גישה לרווח פוטנציאלי.

הרי אף אחד מכם לא באמת חשב שכלי לניתוח, יעיל ככל שיהיה, הוא ערובה בטוחה להצלחה, נכון?

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה