שיעור התשואה הפנימי (IRR = Internal Rate of Return) הוא מדד המשמש בתחום הניתוח הפיננסי להערכת הרווחים הפוטנציאליים שניתן להפיק מהשקעה נתונה.

הוא מייצג את קצב הצמיחה השנתי שתוכל ההשקעה לייצר והוא משמש ככלי חשוב בניתוח פרויקטים בתחום המימון ועל מנת להשוות בין שיעורי התשואה השנתית הפוטנציאליים של השקעות שונות לאורך זמן.

אז איך מחשבים שיעור תשואה פנימי ואילו שימושים ניתן לעשות בו? כאן, נסביר לעומק מה זה שיעור תשואה פנימי ואיך מיישמים אותו באופן אופטימלי במסגרת המסחר בבורסה.

שיעור תשואה פנימי (IRR)

מה זה שיעור תשואה פנימי

רבים תוהים מה זה שיעור תשואה פנימי בהקשר מימון. באופן גורף, ניתן לומר כי ככל שה-IRR גבוה יותר, כך ההשקעה היא אטרקטיבית יותר.

חישוב ה-IRR הוא קבוע עבור השקעות ממגוון סוגים ולכן ניתן להשתמש בו כדי לדרג מספר השקעות או פרויקטים פוטנציאליים שעל פניו נראים שווי ערך ולבחון אילו מהאפיקים צפויים להפיק תשואה גבוהה ומשתלמת יותר בחלוף הזמן.

לרוב, כאשר נשווה בין אפשרויות השקעה בעלות מאפיינים דומים, ראוי לבחור בהשקעה עם ה-IRR הגבוה ביותר. אם כן, ברמת ההגדרה שיעור תשואה פנימי הוא במובנים רבים, מדד כדאיות ההשקעה. 

איך מחשבים שיעור תשואה פנימי

על פניו, נוכל להעלות שאלה מובנת – מה כה מסובך בלחשב את שיעור התשואה? כל שעלינו לעשות הוא לקחת את סכום הרווח הכולל ולחלק אותו במספר השנים בהן תתנהל ההשקעה. עם זאת, בחישוב כזה אנו עשויים לגלות בחלוף השנים שהרווחים אינם מדויקים וכי תשואת ההשקעה אינה כדאית כפי שהערכנו בשלב הראשוני.

ה-IRR לוקח בחשבון את ההוצאה הראשונים שלנו על ההשקעה ואת כלל השינויים בערך הכסף לאורך השנים. כך, הוא מאפשר לנו לקבל אומדן מדויק יותר של התשואה שלנו.  

כדי לחשב IRR באופן מדויק, נעשה שימוש בנוסחה בה הערך הנוכחי הנקי שווה לאפס. עם זאת, הנוסחה היא מורכבת ולעתים נתונה לנקודות התייחסות רבות ולכן, לא פעם נצטרך לבצע את החישוב בתהליך ניסוי וטעיה.

שתי הדרכים המרכזיות לבצע את החישוב הן באמצעות נוסחת אקסל לחישוב IRR, או עם מחשבונים ותוכנות ייעודיות. ישנם שלל פתרונות תוכנה בתחום הפיננסים המאפשרים לבצע את החישוב בקלות.

הדרך הנפוצה ביותר, אמנם, היא לבצע את החישוב באקסל. תוכנת אקסל מציעה נוסחת IRR מובנית המקלה על תהליך החישוב באופן ניכר. כל שנדרש לעשות הוא רק להזין את ההשקעה הראשונית, את כלל תזרימי המזומנים שלך, את התזרים הקרוב ולבסוף להחיל על כלל הערכים הללו את נוסחת ה-IRR. העיקרון זהה באקסל או במחשבונים הייעודיים.

איך מחשבים שיעור תשואה פנימי? – יישום בשטח

נניח שאנו מעוניינים להשקיע במיזם חדש בתחום הטכנולוגיה. עלויות המיזם הכוללות דורשות מימון של 400,000 ₪.

בשנה הראשונה, צפוי הפרויקט להפיק תזרים מזומנים של 120,000 ₪ ולצמוח ב-40,000 ₪ ב-5 השנים הקרובות. אם כן, בשנה הראשונה יפיק הפרויקט 120,000 ₪, בזו שאחריה 160,000 וכן הלאה.

לאחר הצבת הנתונים במחשבון או באקסל, נראה כי במקרה זה ערך ה-IRR הוא 34.12%. 

מה ההבדל בין IRR ל-ROI?

לרוב, אנו מתמקדים בעת הערכת השקעות בשיעור החזר ההשקעה (ROI – Return of Investment). עם זאת, מדובר בשני מדדים שונים בתכלית המאפשרים לנו לבחון היבטים שונים בה.

ה-ROI מספר למשקיע על הצמיחה הכוללת של ההשקעה לאורך כל תקופתה. ה-IRR, לעומת זאת, מסייע למשקיע ללמוד מהו קצב הצמיחה השנתי.

משמעות הדבר בפועל היא שעל אף שה-IRR וה-ROI עשויים להיות זהים בשנה הראשונה, הם עשויים להשתנות באופן ניכר ככל שיחלוף הזמן.

כדי לקבל מבט ארוך טווח על ההשקעה לך, שיעור התשואה הפנימי הוא כלי מדויק בהרבה.

מגבלות שיעור התשואה הפנימי

כפי שראינו, IRR הוא המדד האידיאלי לניתוח פרויקטים בתחום המימון. עם זאת, אם נשתמש בו בהקשרים לא מתאימים, אנו עלולים לפרש אותו בצורה שגויה ולקבל החלטות בעייתיות.

כאשר תזרימי המזומנים יהיו בעלי סימנים משתנים ויתחלפו בין שליליים לחיוביים, תקפות ה-IRR עשויה להיות בעייתית והמדד יספק מספר ערכי IRR. תופעה זו מכונה גם "כפילות IRR" ופוגעת בתקפות המדד באופן משמעותי.

בנוסף חשוב שנזכור כי השימוש ב-IRR לבדו, במנותק ממדדים אחרים, אינו משקף תמיד את המציאות.

אחרי הכול, אנו מניחים במהלך החישוב את הערך הנוכחי הנקי בשיעור 0 ולכן הוא תמיד מהווה אומדן מוערך בלבד.

מאחר והערכות שנעשה הן ב-IRR והן ב-NPV עשויות להיות שונות באופן דרמטי מהתוצאות בפועל, לרוב יבחרו אנליסטים מוכשרים לשלב את ניתוח ה-IRR עם ניתוח תרחישים שונים שיניבו ערכי NPV שונים ויספקו לנו טווח אפשרויות נרחב יותר.

כלי חשוב למשקיעים

על אף המורכבויות שבמדד, ככל שמדובר בהשקעה רווחית עם תזרימי מזומנים חיוביים עקביים וככל שנאסוף גוף מידע רחב על ההשקעה, השימוש ב-IRR להערכת כדאיות ההשקעה שלך הוא בעל חשיבות לאין ערוך.

אנשי המקצוע שילוו אותך בתהליך קבלת ההחלטות שלך, יסייעו לך להרחיב את הפריזמה ולהבטיח כי החישוב יהיה מדויק ככל הניתן וייקח בחשבון את כלל ההיבטים שייתכן מאוד שלא תמיד נבחין בהם.

בסופו של יום, כאשר עושים בו שימוש מושכל, שיעור התשואה הפנימי יסייע לך להבטיח שהכסף שלך יעבוד עבורך בצורה היעילה ביותר.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה