מה זה נכסים תחת ניהול, מה המשמעות של AUM למניות והאם זוהי המראה הטובה ביותר להערכת גודל הקרן שמנהלת את הכספים שלכם? הנה כל מה שצריך לדעת

מה אתם באמת יודעים על מי שמנהל את הכסף שלכם?


אחד המושגים השכיחים בעולם העסקי ובכלל, בשוק ההון, הוא המושג נכסים תחת ניהול. באנגלית נקרא המושג Assets Under Management או בקיצור – AUM.

נכסים תחת ניהול הוא שווי השוק הכולל של אותן השקעות שאדם מסוים או חברה (זה יכול להיות גם קרן גידור או כל מוסד פיננסי אחר) מנהלים מטעם לקוחות.

מה כולל חישוב של AUM והאם הוא המראה הטובה ביותר להערכת המוסד הפיננסי שמנהל את הכסף שלכם? הנה כל מה שחשוב לדעת. 

מה זה AUM?

ראשית נבהיר, כי בחישוב ה-AUM, חלק מהמוסדות הפיננסיים כוללים בחישוב פיקדונות בנקאיים, קרנות נאמנות ומזומן. מעטות לא.

כך או כך, מדובר בהיבט אחד בלבד המשמש להערכת חברה או השקעה מסוימת. כשרוצים לבצע מחקר מקיף על קרן מסוימת, כדאי להשתמש בנתונים נוספים. חלק מהם יהיו ביצועי הניהול שלה והניסיון הניהולי. יחד עם זאת, משקיעים רואים במדד הזה אינדיקטור חיוני שמשקף איכות וניסיון ניהולי.

בארצות הברית, לרשות ניירות ערך (SEC) יש דרישות של הון מינימלי לחברות השקעות שרוצות להיות תחת פיקוחה ולפעול תחת ההגדרה של נכסים תחת ניהול.

הרשות רוצה להבטיח שהחברה תפעל בצורה הוגנת ומסודרת. דרישת ה-SEC לרישום יכולה לנוע בין 25 מיליון דולר ל-110 מיליון. זה תלוי במספר גורמים, כולל הגודל והמיקום של החברה.

האם מדד "נכסים תחת ניהול" הוא קבוע?

הגדרת נכסים תחת ניהול משתנה מדי יום. היא משקפת את זרימת הכסף לתוך ואל מחוץ לקרן ואת ביצועי המחיר של הנכסים. קרנות עם AUM גדול יותר נחשבות, מן הסתם, גם לסחירות יותר. גם דמי הניהול וההוצאות של הקרן מחושבים כאחוז מה-AUM.

AUM מקיף את סכום שווי השוק של כל ההשקעות המנוהלות. הן יכולות להיות מנוהלות על ידי קרן, קבוצת קרנות, חברת הון סיכון, חברת ברוקראז' (תיווך) או מנהל תיקים.

מה המשמעות של AUM למניות?

AUM יכול להתייחס לסכום הכולל של הנכסים המנוהלים עבור כל הלקוחות, או עבור לקוח ספציפי. כלומר, המנהל יכול להשתמש בכסף כדי לבצע עסקאות עבור לקוח או מספר לקוחות, על בסיס שיקול דעת.

דוגמה: אם למשקיע יש 100 אלף דולר שהושקעו בקרן נאמנות, הכספים שלו הופכים לחלק מה-AUM הכולל של החברה – או בשם אחר: מאגר הכספים. מנהל הקרן יכול לקנות ולמכור מניות בהתאם ליעד ההשקעה שלה. אז מה הוא עושה? פשוט, הוא משתמש בכל הכספים המושקעים ללא קבלת הרשאות מיוחדות מהלקוחות.

אז איך זה קשור למניות? AUM יכולה לסייע למשקיעים לקבל אינדיקציה לגבי גודל הפעילות של החברה ביחס למתחרותיה. כך, אפשר לקבל החלטה אצל מי לשים את הכסף שלכם.

השפעה ישירה על העמלות

בנוסף, AUM עשוי להוות גם שיקול חשוב לחישוב העמלות. למה? כי חברות גובות דמי ניהול שהם אחוז קבוע מהנכסים המנוהלים. גם יועצים פיננסיים רבים ומנהלי כספים פרטיים גובים מלקוחות אחוז מסך הנכסים המנוהלים שלהם. בדרך כלל, האחוז הזה יורד ככל שה-AUM גדל.

אגב, לחלק ממנהלי ההשקעות יש דרישות המבוססות על AUM. הם יכולים לדרוש ממשקיע סכום מינימלי כדי להיות כשיר לסוג מסוים של השקעה, כמו בקרן גידור. המטרה של המנהלים היא להבטיח שהלקוח יוכל לעמוד גם בשוק דובי מבלי לחטוף מכה פיננסית גדולה מדי. 

כשלחברה יש הרבה אמצעים להשקיע בקרן מסוימת, ההפסד של כל לקוח הוא קטן יותר משום שהיא עושה שימוש בחלק יחסי מהכסף שלו לצורך אותה השקעה.

דוגמה לחשיבות ה-AUM בהשקעה

כאשר משקיעים מעריכים קרן ספציפית, הם מסתכלים לעתים קרובות על ה-AUM כאינדיקציה לגודל הקרן. בדרך כלל, למוצרי השקעה עם AUM גבוה יש נפח מסחר גבוה, מה שהוא הופך אותם לנזילים. המשקיעים מבינים שאם ה-AUM גבוה, הם יוכלו לקנות או למכור אותה בעתיד בקלות.

אחת הדוגמאות הטובות היא מתוך קרן הסל SPDR. הקרן מכילה מספר מניות או ניירות ערך התואמים או משקפים מדד, כמו S&P 500. ל-SPY (קיצור שמה של הקרן) יש את כל 500 המניות במדד S&P 500.

נכון למרץ 2022, היו לה נכסים מנוהלים של 380.7 מיליארד דולר עם נפח מסחר יומי ממוצע של 113 מיליון מניות. מה אומר נפח המסחר גבוה? שהנזילות אינה גורמת למשקיעים לתהות האם אפשר לקנות או למכור את אותן מניות שנסחרות תחת קרן הסל.

בקיצור, כשה-AUM של הקרן גדול – משקיעים פחות חוששים מהאפשרות שלא יוכלו למכור את האחזקות שלהם בעתיד. זהו יתרון גדול כאשר אתם מתלבטים איפה להשקיע את הכסף שלכם.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה