מה זה נפח מסחר ולמה הוא נקרא Volume? למה סוחרים כל כך אוהבים אותו ומדוע הוא הפך לפופולרי כל כך עבור אלה שעושים שימוש בניתוח טכני?

VOLUME

נפח המסחר בבורסה הוא "מדד הדופק של המניה". VOLUME


כל אחד מכם שסחר אי פעם בבורסה בוודאי שמע על המושג "מחזור מסחר" או "נפח מסחר".

המילה נפח חושפת בדיוק את כוונת המשורר: ככל שהוא גדול יותר, הוא מצביע על מסחר שנעשה בתדירות גבוהה יותר.

אז מה זה מחזור / נפח מסחר?

נפח המסחר מוגדר כמספר ניירות הערך שהחליפו ידיים בזמן נתון. ויכול שיתייחס לזמן קצר או לזמן ארוך.

במסחר יומי, למשל, עושים שימוש במחזור המסחר שהחליפו ידיים במסגרת של זמן של החל מדקה. כמו כן, משקיעים לטווח ארוך עושים בו שימוש בפרקי זמן של שבוע, חודש ואפילו שנה.

נפח מסחר קשור בצורה הדוקה לניתוח טכני, מכיוון שהוא מסייע לזהות את המגמה בשוק ולבחון מגמות

חשוב לציין, כי ישנן בורסות שבהן חישוב הנפח בא לידי ביטוי באמצעות הערך הכספי של המניות ולא באמצעות מספר המניות.

למה סוחרים כל כך אוהבים את ה – Volume?

סוחרים יומיים אוהבים לעשות שימוש במחזור המסחר משום שהוא מסייע להם לזהות שינויים במגמות (ריברסלים) ואת האמינות של תבניות ניתוח טכניבעזרתו הם מקבלים החלטות חשובות בנוגע לעסקאות שלהם.

לא לחינם אמר פעם המנתח הטכני ג'וזף גרנוויל כי "נפח המסחר זה הקיטור שמניע את הקטר".

למעשה, אפשר לומר שהנפח מייצג להם את העניין, או חוסר העניין, בנייר ערך מסוים.

שימוש ב volume במסחר (ניתוח טכני)

כאשר מניה מסוימת עולה והמחזור גדל, המשמעות היא שיש סביבה עניין והביקוש אליה הולך ועולה. הקונים הרבים הם אלה שמעידים על כך.

אם נפח המסחר הוא נמוך ואין מספיק קונים או שהכמות שלהם הולכת ויורדת, העלייה אינה משקפת בצורה ודאית את המגמה וקיים סבירות שהיא תתהפך.

הסוחרים מוצאים את נתוני מחזור המסחר על ידי ה"מקלות" בתחתית תרשים השערים. אפשר לומר שהוא מודד את רמת הנחישות של סוחרים ומשקיעים מאחורי נייר הערך.

השימוש במחזור מסחר נובע גם מההנחה כי בשוק עולה הקונים הם הדומיננטיים יותר ובשוק יורד – להפך. ההערכה של המנתחים היא שהנפח מתרחב עם המגמה הראשית ומצטמצם כשהשוק מבצע תיקון.

כלים טכניים מקובלים למדידת נפח מסחר

  1. הראשון הוא On Balance Volume שפותח על ידי גרנוויל שהזכרנו קודם. באמצעותו אפשר למדוד את המגמה של נפח המסחר היומי. במגמת עליה, הנפח יתווסף לנפח המצטבר. במגמת עליה, הוא יופחת ממנו.

  2. השני הוא אינדיקטור שמשלב בין הנפח הכללי לנפח באותו יום. המטרה שלו היא לבצע השוואת מחזורים למחירים. כשהוא עולה, המניה קשורה לקונים, כלומר – לעליית מחירים. כשהוא יורד, המשמעות היא שהמוכרים משתלטים על השוק.

דוגמא לחישוב מחזור מסחר

נניח שאבי מחזיק 100 מניות של חברה X. לאחר פתיחת המסחר הוא ביצע מכירה של 50 מניות. הווליום של מניית X יהיה 50 משום ש-50 מניות החליפו ידיים ועברו לידי אליהו.

אליהו שרכש את המניות מאבי החליט למכור אותן כעבור זמן קצר. הוא הציע אותן למכירה. אורי החליט לקנות את 50 המניות מאליהו. כעת נניח שאלה העסקאות היחידות שהתבצעו באותו יום.

ה-VOLUME של מניית X היה 100, למרות שאותן מניות נקנו ונמכרו פעמיים. מכאן אפשר ללמוד: כל פעולה, גם אם נעשתה באותו נייר ערך, משפיעה על ה-VOLUME.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 

 

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה