מה זה פיפס, מה מספרים ראשי התיבות שלו, מהן הדוגמאות הטובות ביותר לניהול המסחר באמצעותו ולמה בכלל צריך אותו? הנה כל מה שחשוב לדעת עליו ועוד כמה טיפים לשעת משבר

מספרים על לוח

כמה ספרות ספרתם אחרי הנקודה? | צילום: valilouve


אם אתם עוסקים במסחר בשוק ההון, שמעתם לאחרונה את המונח "פיפס" ולא ממש הבנתם למה מתכוונים – ברור גם למה. פיפס הוא לא מונח ישיר ששייך למסחר, אבל יש לו חשיבות עצומה בהבנת התהליך.

מה זה פיפס?

PIPS (או PIP, ראשי תיבות של "percentage in point" או "price interest point") היא היחידה שבאמצעותה אפשר למדוד רווח או הפסד.

כשאומרים פיפס, מתכוונים לספרה הרביעית מימין לנקודה, כלומר למאית האחוז – כשמצוטטים שער חליפין.

הנה דוגמאות:

1) נניח שהאירו/שקל נסחר בשער של 3.2505 כרגע, וכעבור זמן מה הוא נסחר תמורת 3.2508.

במקרה הזה, הפיפס יהיה 3 (ההפרש בין הספרות הרביעיות של השערים, ראו הדגשה לעיל).

2) אם שער הדולר/שקל הוא 3.2045 והוא עולה לכדי 3.2049, צמד המטבעות עלה ב-4 פיפס (4=95).

פיפס הוא מושג בסיסי בתחום מטבע חוץ (מט"ח). סוחרי מט"ח קונים או מוכרים מטבע שערכו מתבטא ביחס למטבע אחר ואומדים את השינוי בשער החליפין באמצעות נקודות.

אז כן, רוב זוגות המטבעות מצוטטים עד ארבעה מקומות עשרוניים לכל היותר. כך, השינוי הקטן ביותר הוא 1 פיפ. ניתן לחשב את ערך פיפ על ידי חילוק של 1/10,000.

סוחרים משתמשים לעתים קרובות במונח כדי להתייחס למרווח בין מחירי צמד המטבעות ומציינים כמה רווח או הפסד אפשר לממש ממסחר.

מה קורה במטבע הין היפני?

רוב צמדי המטבעות, חוץ מצמדים שכוללים ין יפני, מצוטטים את ארבע הספרות שאחרי הנקודה. הפיפס, כלומר הספרה הרביעית, מסמלת את השינוי במחיר המטבעות. 

מדוע הין היפני לא נכלל בשילוב הזה? משום שבין היפני סופרים שתי ספרות אחרי הנקודה. למשל, הדולר/ין יהיה 162.15 ויעלה ל-162.25, הרי שהוא עלה ב-10 פיפס.

במקרה הזה, את הין היפני נחשב בחלוקת 1/100 ולא 1/10000 כמו במקרה של המטבעות האחרים.

כיום, רוב החברות הגדולות של מטבע חוץ מצוטטות 5 ספרות אחרי הנקודה. במקרה הזה, משום שהספרה הרביעית מייצגת פיפס, החמישית תייצג עשיריות פיפס. למשל, יחס האירו/שקל ייכתב כ-3.25052.

חישוב רווח בפיפס

כדי לחשב את ערך הפיפס, צריך להכפיל את ההפרש בין המחיר של המכירה לבין מחיר הקניה. את הגודל מודדים בעזרת מידה המכונה לוט.

ניתן דוגמא פשוטה באמצעות חוזה של האירו מול הדולר. נניח שחוזה של 100,000 יחידות דולר מול האירו, נקנו בשער של 1.2501 ונמכרו ב-1.2530. הרווח בעסקה כזאת הוא 29 פיפס. אם רוצים למצוא את הרווח בדולר, אז נשתמש בנוסחה הבאה:

290$=29*100,000*0.0001

מתי פיפס יהיה כמעט בלתי רלוונטי?

מתי אנחנו מתקשים להתמודד עם ניהול של מט"ח? כאשר יש היפר אינפלציה, פיחות דוחף את השער למקום הזה. במקרה כזה, הצרכנים יחזיקו בכמות מזומן גדולה ולכן המסחר יהיה לא פשוט והפיפס יאבד משמעות.

כך למשל, הסיפור של רפובליקת ויימאר בגרמניה גרם לשער החליפין לקרוס לפני מלחמת העולם הראשונה. הוא צנח מ-4.2 מארק לדולר עד לכדי 4.2 טריליון מארק לדולר בנובמבר 1923. 

גם פרשת הלירה הטורקית שצנחה בשנת 2001 הובילה לחוסר יציבות בשוק הזה. מערכות הסחר לא יכלו לקרוא את השוק. לכן, הממשלה החליטה "לבטל" שישה אפסים משער החליפין וקראה לו "לירה טורקית חדשה". כך החזיר לעצמו המטבע חלק מהכבוד שאבד לו.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה