האם לעניין המנטלי חלק כל כך חשוב במסחר? איך משפיעה פסיכולוגיית המסחר על הביצועים שלכם ומהי הדרך לשמור על חוסן מנטלי? הנה כל מה שצריך לדעת

אשה עם ידיים על הראש

כמה הלחץ משפיע על ההחלטות שאתם לוקחים? אימון מנטלי


אחת השאלות השכיחות בשוק ההון היא האם הצלחה במסחר היא בעיקר עניין מנטלי. מאמרים רבים נכתבו על כך ועסקו בסוגיה.

פסיכולוגיה במסחר בשוק ההון הפכה בשנים האחרונות לפרק חשוב בלימודי מסחר בבורסה. ההנחה היא שללא הכנה מנטלית ופיתוח "עור של פיל", סוחר לא יוכל לשרוד בשוק ההון.

לפני שאתם קופצים למסקנות, כדאי שתקראו את המאמר הבא. הוא יסביר לכם במדויק מהי אותה פסיכולוגיה ולמה כל כך חשוב ללמוד אותה לפני שמתחילים לסחור.

מה זה פסיכולוגיה במסחר בשוק ההון?

פסיכולוגיית מסחר פונה בעיקר לרגש. היא מדברת על המצב הנפשי של הסוחר, שמסייע להכתיב הצלחה או כישלון במסחר בבורסה.

פסיכולוגיית המסחר מייצגת היבטים שונים לגבי אופיו והתנהגותו במהלך המסחר. אלה משפיעים על פעולות המסחר שלו. 

פסיכולוגיית מסחר יכולה להיות חשובה לא פחות מתכונות אחרות כמו ידע, ניסיון ומיומנות בקביעת הצלחת המסחר.

מה הדרך לשמור על חוסן מנטלי במסחר?

משמעת ולקיחת סיכונים הם שניים מההיבטים הקריטיים ביותר של פסיכולוגיית המסחר. יישום היבטים אלה קריטי להצלחת תוכנית המסחר שלכם. אבל איך עושים זאת? תכף תבינו מה הבעיות שגורמות לאי שמירה על חוסן מנטלי.

בגדול, פחד ותאוות בצע קשורים בדרך כלל לנושא הזה. כפי שתבינו מיד, גם מושגים אחרים, כמו תקווה וחרטה, לוקחים חלק בפסיכולוגיה של שוק ההון.

לפני שנבין את השפעתם על המסחר, נדגיש: הדרך הטובה ביותר להתגבר על כך היא הכנת תכנית מסודרת. הכוונה היא לניהול פוזיציות בצורה שקולה, תוך מתן פקודות. אם תצליחו לדבוק בתכנית כזאת, היא תנטרל לא מעט מהאלמנט הפסיכולוגי.

לדבר הזה קוראים "ניהול סיכונים מחושב". כשתחליטו ללכת לפי התכנית ולא "לאבד את הראש", יש סיכוי גבוה יותר שבטווח הארוך תצליחו.

הדבר הכי חשוב הוא לשלוט ברגשות. זה יאפשר לכם לרשום רווחים בשוק ההון בזמן שאנשים אחרים יהיו מובלים על ידי החשש מהפסד.

כל אלה, יהפכו אתכם לסוחרים מצליחים.

איך אפקט הפחד קשור למסחר מנטלי?

פסיכולוגיית מסחר בבורסה פירושה שהתנהגות המשקיעים מהווה לעתים זרז למסחר בשוק. חלק מהמאפיינים של התנהגות רגשית בשווקים הם בדרך כלל חמדנות או פחד.

אפשר להתייחס לתאוות בצע כרצון מוגזם לעושר, עד כדי כך שהוא מעיב על הרציונל ועל כושר השיפוט שלכם. רגש החמדנות יכול להוביל למגוון התנהגויות לא אופטימליות ולטעויות שיכולות למחוק את התיק. 

סוחר ללא חוסן מנטלי עושה עסקאות בסיכון גבוה, קונה מניות של חברה או טכנולוגיה שלא נבחנה רק בגלל שהיא עולה במחיר במהירות.

כפי שתראו מיד, עניין החוסן המנטלי בא לידי ביטוי כשהשוק דובי או שורי:

חמדנות עשויה לעורר משקיעים להישאר בעסקאות רווחיות זמן רב יותר מהמומלץ. תאוות הבצע של אנשים רבים בולטת בעיקר בשלב הסופי של שווקי השוורים. הספקולציות משתוללות והם מתחילים לאבד את כושר השיפוט שלהם, והרווחים עלולים להימחק.

מצד שני, הפחד גורם לסוחרים לסגור פוזיציות בטרם עת. הם נמנעים מלקחת סיכונים בגלל חשש להפסדים גדולים. הפחד מורגש בעיקר בזמן שהשוק דובי.

זהו רגש חזק שיכול לגרום לסוחרים ומשקיעים לפעול בצורה לא הגיונית – לצאת מהשוק בחיפזון. פחד הופך לעתים קרובות לפאניקה, שבדרך כלל גורמת למימושים ולשוק משתולל.

חרטה עלולה לגרום לסוחר להיכנס למסחר לאחר שהחמיץ אותו בתחילה, כי המניה זזה מהר מדי. זוהי הפרת "משמעת המסחר" שכתבנו עליה קודם. לעתים קרובות זה יגרום להפסד לא מתוכנן.

מה עוד גורם להפסדים?

אפקט העדר: קובע שאנשים נוטים לחקות את ההתנהגויות הפיננסיות של הרוב. זאת אחת הסיבות הידועות לשמצה בשוק המניות כגורם מאחורי עליות וירידות דרמטיות.

פער רגשי: מתייחס לקבלת החלטות המבוססת על רגשות קיצוניים או רגשיים. קודם הזכרנו את החרדה, אבל גם כעס, פחד או התרגשות קשורים לזה. רגשות הם לעתים קרובות סיבה מרכזית לכך שאנשים עושים בחירות לא רציונליות.

ביטחון עצמי מופרז: ביטחון עצמי מופרז מתייחס לנטייה לעשות בחירות המבוססות על ביטחון יתר בידע שלכם או במיומנות. אנשים מדרגים לעתים את הידע שלהם כגבוה יותר מאחרים, מה שעלול לגרום להתרסקות בהמשך.

סלידה מהפסד: טעות פסיכולוגית נפוצה המתרחשת כאשר משקיעים נותנים משקל גדול יותר לדאגה להפסדים מאשר להנאה מרווחים.

סביר יותר שהם ינסו להקצות עדיפות גבוהה יותר כדי למנוע הפסדים מאשר להרוויח. משקיעים מסוימים "ידרשו" תשלום גבוה יותר כדי לפצות על הפסדים.

אם התשלום הגבוה אינו סביר, הם עשויים לנסות להימנע מהפסדים לחלוטין.

איך אפשר לתרגל מסחר בזמן אמת בשוק ההון?

כדי לתרגל מסחר בזמן אמת בשוק ההון, אפשר לקבל חשבון דמו במערכת מסחר אמתית ולסחור בכסף וירטואלי. כיום, יש ברוקרים ובתי השקעות שמאפשרים לך לפתוח חשבון כזה (תוכלו ליצור איתנו קשר לקבלת חשבון דמו).

אנשים רבים בתחילת דרכם מתחילים את המסחר בעזרת תוכנה כזו. הם מכירים אותה לעומק, מבינים את פסיכולוגיית המסחר ומכירים את השוק ומתחילים לסחור.

המעבר בין תוכנת דמו לבין מסחר אמיתי, יכול להיות לא פשוט מבלי ללמוד את הסודות המנטליים. כאשר משקיע יודע שיש מאחוריו "גב", הוא מנטרל את אפקט הפחד. כלומר, הוא יודע שלא ייגרם לו נזק כלכלי ולכן הוא פחות חושש להיכנס לפוזיציה.

אבל מה קורה כאשר סוחר נכנס לשוק האמיתי ויודע כי הוא עשוי להיפגע? ובכן, כאשר אתם עושים אימון מנטלי נכון, אין סיבה שאופי המסחר שלכם ישתנה.

מסחר דמו אפשר להשיג אצל ברוקרים. כלומר, מסחר בזמן אמת על כסף וירטואלי. בשלב הבא, אפשר להתקדם בעזרת מסחר אמיתי עם כסף קטן.

אם השתתפתם בלימודי מסחר, חשוב שלאחר התרגול בחשבון הדמו, הכנסת הכסף תהיה בצורה הדרגתית (3,000 דולר נניח). אז נכון, תשלמו עמלות גבוהות יחסית, אבל רק בדרך הזו תוכלו "להרגיש" את השוק מבלי לקחת (עדיין) סיכון גבוה.

העסקה הראשונה היא בדיוק הזמן בו תגלו כיצד עובדת פסיכולוגיית המסחר. במילים אחרות – כמה השפעה יש לאלמנט הפסיכולוגי על הרווחים ועל שיטת המסחר שלכם. בעזרת הכלים הנכונים, תוכלו לנטרל את החששות שלכם ולהיות סוחרים מצליחים.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה