בשנה האחרונה, חלה עלייה משמעותית במספר פשיטות הרגל. המשבר החמור במשק עקב מגבלות הקורונה הביא לקפיצה חדה של מעל 40% במספר הבקשות לפשיטת רגל.

חברות ציבוריות רבות מוצאות את עצמן עומדות בפני הליכי פירוק ומשקיעים רבים שואלים את עצמם מהם האפשרויות שלהם באקלים כלכלי כזה.

חשוב לזכור, למרות הקונוטציה השלילית שנקשרת לתהליך, לעתים קרובות פשיטת רגל יכולה להיות נקודת אור ומקור לתקווה עבור חייב ומספקת אפשרות להשיב את השליטה לחיים.

אם השקעת בחברה העוברת תהליכי פירוק, כאן ניתן ללמוד מה זה פשיטת רגל בדיוק ולברר בדיוק מה יעלה בגורל המניות שלך. 

מה זה פשיטת רגל בעצם?

חץ כלפי מטה לתיאור פשיטת רגל

הליך פשיטת רגל הוא צעד משפטי וכלכלי בתיווך המדינה המאפשר לאדם שהגיע למצב של חדלות פירעון לקבל הגנה מפני הנושים, לקבל הסדר להשבת חלק מהחוב בהתאם ליכולותיו ובסופו של דבר – לקבל הפטר מיתרת החוב. 

חדלות פירעון בפשיטת רגל

כשבעל עסק נקלע לקשיים כלכליים, החובות לעתים קרובות נצברים מהר מהצפוי, הספקים אינם מקבלים תשלום, הבנקים והמשקיעים דורשים את האשראי שנתנו לחברה בחזרה ובהדרגה נוצר צוואר בקבוק שקשה מאוד להיחלץ ממנו.

מהרגע שנפתח תיק חייבים בהוצאה לפועל, החייב עלול להתמודד עם מגוון עיקולים והגבלות שיפגעו מאוד באיכות החיים שלו.

כשברור מעבר לכל ספק שלא ניתן להחזיר את החוב במלואו, הצעד הנכון ביותר יהיה להכריז על חדלות פירעון – כלומר, אי היכולת לפרוע את החוב. 

מענישה לשיקום והבראה

בעבר, חדלי פירעון נתפסו על ידי החוק הישראלי ובדעת הקהל כנוכלים שמנסים להשתמט מחובות והליך פשיטת הרגל נחשב ככישלון האולטימטיבי של אדם בתחום הכלכלי.

רפורמות משמעותיות שנעשו בחקיקה בשנים האחרונות, שינוי את הגישה מהיסוד וכיום מטרת פשיטת הרגל היא בראש ובראשונה לסייע לחייב להשתקם.

במציאות בה כ-9% מהאוכלוסייה מנהלת תיקי חייבים, נוצר הצורך ליצור מסלול שמטרתו להעמיד את האדם על הרגליים.

החקיקה החדשה מאפשרת לקבל הפטר תוך 4 שנים לכל היותר.

האם כל חברה יכולה לפשוט רגל? 

לעתים קרובות, אנשים מייחסים את המונח פשיטת רגל לחברות. למעשה, מדובר בצעד שנועד ליחידים בלבד. בחברות, נעשים תהליכי פירוק.

כדי לבצע פירוק מרצון, נדרשת הסכמתם של בעלי המניות והדירקטורים של החברה מחויבים להצהיר על כושר פירעון.

כלומר, להצהיר שנכסי החברה יוכלו לכסות את החוב לאחר הפירוק. במקרים מסוימים, פירוק החברה יכול להיעשות גם על ידי הנושים.

לאחר ההכרזה על הפירוק, תוגש בקשה לבית המשפט לקבלת צו כינוס וימונה מפרק שישערך את נכסי החברה, ויתחיל לפעיל לפירעון כלל חובות החברה. 

מה קורה אם חברה שהשקעתי במניות שלה פושטת רגל?

בתהליכי פירוק חברות, אין למניות שלנו כל הגנה ולמעשה, אנו עשויים להפסיד את כל הכסף שהשקענו. תמיד נוכל לנסות לתבוע, אבל ברוב המקרים ההחזרים שיתקבלו יהיו זעומים לעומת הטרחה והתסכול שנעבור. 

קיים הבדל בין מסחר בבורסה הישראלית לעומת מסחר בבורסה האמריקאית.
כשמדובר בהשקעה בחברות אמריקאיות, המציאות היא קצת יותר אופטימית – ה-FDIC, תאגיד ביטוח הפיקדונות הפדרלי, הוא מנגנון ממשלתי שנועד להגן על משקיעים מפני קריסת חברות.

גופי השקעות מפוקחים נדרשים להפקיד סכומים ב-FDIC שישמש כבטחונות עבור משקיעים שספגו הפסדים מאירועים כאלה. גם כאן, אמנם, הדברים לא כל כך פשוטים. 

במקרה בו חברה נכנסת למצב של חדלות פירעון בארה"ב, היא עשויה להגיע למצב של פירוק מוחלט של החברה (Chapter 7) או לתהליכי פירוק והרכבה מחדש בניסיון אחרון להבריא את מצב החברה (Chapter 11).

ככל שמדובר ב-Chapter 7, ייתכן מאוד שלא נזכה לכל החזר. כשמדובר בארגון מחדש של החברה.

במסגרת Chapter 11, החברה תנפיק מניות חדשות שנחשבות שונות מהמניות שלפני חדלות הפירעון. לכן, חשוב שנוודא שהחברה מאפשרת לנו להחליף את המניות הישנות שלנו בחדשות.


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה