עולם שוק ההון כולל בתוכו הרבה דברים שכל משקיע או סוחר בו צריך להכיר כדי להרוויח. למשל; קריאת גרף נרות יפניים, מדדים (ת"א 35, נאסדק, s&p500), דיבידנדים וגם – קו מגמה.

כל הדברים הללו מאוד חשובים אבל ללא הבנה יסודית של המגמה (שמיד נרחיב בדיוק מהי ואיך ניתן להשתמש בה לטובתכם) קשה מאוד לייצר רווחים.

אז מה זה מגמה?

בגדול, מגמה בבורסה היא הכיוון הכללי של מחירי המניות והמדדים.

למשל, שהכיוון הכללי של המדדים הוא למעלה ומחירי המניות עולים – מדובר במגמת עלייה. ושהכיוון הוא למטה (כמו משבר הקורונה שגרם לירידות שערים חדות של למעלה מ 30% במדדים המובילים) – מדובר על מגמת ירידה.

איזה סוגי מגמות יש?

ישנן שלוש סוגי מגמות; עלייה, ירידה ודשדוש אשר יש לדעת לזהות כל אחת מהן בבירור לפני שמחליטים להיכנס לעסקה כלשהי. 

מגמת עלייה

מגמת עלייה מתרחשת כאשר בתקופת זמן מסוימת נרשמו עליות שערים ניכרות לעין בבורסה אותה אנחנו בוחנים. 

ראו למשל את הגרף הזה של מדד ת"א 35;

קו מגמה בגרף מדד ת"א 35

ניתן לראות בבירור לפי הגרף שמתחילת שנת 2019 ועד תחילת שנת 2020 נרשמו עליות שערים במדד והמגמה הכללית היא מגמת עלייה. 

מגמת עלייה נקראת גם, "בשפת הבורסה" (שוק שורי).

מגמת ירידה

מגמת ירידה היא מן הסתם, ההפך ממגמת עלייה וניתן לזהות אותה כאשר יש ירידה ניכרת בשווי המדדים.

ואם כבר עסקינן במשבר הקורונה, ראו את הגרף של מדד ת"א 35 בזמן המשבר;

מגמת ירידה בגרף מדד ת"א 35

שימו לב שמתחילת שנת 2020 חל היפוך מגמה ויותר משנה אחת של עליות שערים נמחקה בפחות מחודש

משבר הקורונה גרם לפאניקה גדולה בשוק ההון ומשקיעים רבים ניסו למכור מניות בכל מחיר (מצב שבשפה המקצועית נקרא capitulation) וכתוצאה, מחירי המניות ירדו בחדות.

קשה לקבוע עם מגמת הירידה תימשך בטווח הארוך (בקרוב מאוד תדעו איך לזהות מגמה בדיוק). אבל אם נסתכל אותו גרף של מדד ת"א 35 בתקופת זמן של חודש, נוכל לראות בבירור מגמת ירידה מוחלטת מהי;

גרף מדד ת"א 35 בזמן משבר הקורונה

דשדוש

דשדוש היא בעצם תקופת זמן שלא ניתן לקבוע מהו הכיוון הכללי של המדדים, ולמרות שיש עליות או ירידות שערים בכל יום מסחר – הכיוון הכללי נשאר סטטי ולא חלה עליית שערים ניכרת או ירידת שערים משמעותית במחירי המניות. 

דשדוש במחירי מניות מתרחש כאשר יש שוויון כמעט מוחלט בין הקונים לבין המוכרים אשר משאירים את מחירי המניות מאוזנים (ביקוש רב למניות גורם לעליות שערים והיצע גבוה מהביקוש גורם לירידות שערים).

איך מזהים קו מגמה? 

המגמה בבורסה חשובה מאוד והיא מוזכרת בהרבה מאוד עיתונים ואתרים כלכליים. 

רבים מנסים "לרכב על המגמה" ולנסות להרוויח מאפקט העדר, אבל איך ניתן לזהות קו מגמה ומתי היא מסתיימת? 

ככה תזהו קווי מגמה;

ניתוח קווי מגמה משתייך לעולם הניתוח טכני שיש ללמוד על בוריו כדי להתחיל לבצע מסחר בבורסה.

אבל על קצה המזלג, ניתן להסתכל על גרף ולהבין די בקלות האם בתקופת הזמן אותה אנחנו בוחנים מתקיימת מגמת עלייה, מגמת ירידה או דשדוש.

זיהוי מגמת עלייה מתבצע כדלקמן – יש לזהות בגרף לפחות שלושה שפלים (טווח מחירים נמוכים) עולים ושלושה שיאים עולים. ואם אתם בטוחים שקראתם עכשיו סינית, ההסבר הבא יבהיר לכם את התמונה; 

קו מגמה עולה בגרף של מניית bynd

בגרף לעיל של מניית חברת ביונד-מיט (Beyond Meat) המייצרת תחליפים לבשר, חלה עליית שערים אסטרונומית מהרגע שבו היא החלה להיסחר בבורסה.

רבבות משקיעים אשר האמינו במוצרים של החברה והחזון שלה לעתיד בו יהיו חייבים לייצר תחליפי בשר כדי לתמוך באוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה, דחפו את המחירים מעלה מעלה.

ניתן לראות בבירור שישנה קו מגמה עולה וגם כאשר מחיר המניה ירד "לשפל", שוב התחילו הקונים להשתלט על כיוון המניה ומחיר השפל שנקבע – לא זר עוד (ראו את החיצים על הגרף). 

כאשר יש שלושה שפלים עולים, ושלושה שיאים עולים, על הנייר יש לנו ביד מגמת עלייה.

קו מגמה עולה בגרף של מניית bynd 2

שיאים עולים – כל שיא במחיר גבוה יותר מהשיא הקודם שנקבע

איך ניתן להרוויח מהבנת קו מגמה?

ברגע שבו לומד להבין ולזהות את קו המגמה ניתן להבין הקלות מהו הלך הרוחות בשוק ולהחליט ביתר קלות האם להצטרף למגמה ולרכב עליה.

לדוגמה, אם תקראו קצת על מה שהתרחש בשוקי המניות לאחר שהעולם החל קצת להקל ולהשלים עם וירוס הקורונה, תבינו שזה כמעט לא משנה איפה הייתם משקיעים את הכסף שלכם, קיים סיכוי סביר שהייתם מרוויחים.

תוך תקופה קצרה, במהלך המשבר שהחיסון לוירוס היה נראה בר השגה וקרוב מתמיד, אותם משקיעים אשר ברחו מהבורסה שהוירוס החל להשתולל חזרו אליה בהמוניהם וגרמו לשווי של המדדים הגדולים ברחבי העולם לעלות ללא הרף. ואפילו מדד הנאסדק המוכר, פרץ לשיא כל הזמנים.

האם כדאי לסחור / להשקיע נגד קו המגמה?

כדי להרוויח ממסחר בבורסה יש לדעת ולהכיר הרבה מאוד מושגים ולשלוט בכל מה שקורה בשוק המניות.

לרוב, במהלך לימודי שוק ההון רוב המרצים מודים כי לסחור נגד המגמה זה מסוכן ונוגד את כל החוקים.

אבל, יש לא מעט סוחרים שמרוויחים ממסחר נגד המגמה או משקיעים אשר מאמינים בחברה ספציפית ובוחרים, למרות שכולם מתרחקים בתקופה מסוימת מהבורסה, להשקיע בה ונסות לגרוף רווחים.

לתשומת לבכם, השקעה ומסחר בבורסה כרוכים בסיכון כספכם ויש ללמוד את הנושא לעומק. לפני שאתם מתחילים לבצע קניית מניות, צרו קשר עם המומחים שלנו כדי להבין האם אתם מוכנים להתחיל את המסע שלכם בשוק ההון או שלחילופין כדאי לכם להתחיל ללמוד / להמשיך לתרגל עם תוכנת דמו לפני.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה