שחקנים בולטים בשוק ההון מחפשים באופן מתמיד אחר אפיקי השקעה מניבים וגמישים שיאפשרו להם לא רק ליהנות מתשואה נאה, אלא לקחת חלק פעיל בעיצוב השוק. במובן הזה, קרנות גידור מהוות את אחד מאפיקי ההשקעה האידיאליים עבור משקיעים מהקליבר הזה.

מדובר במשחק בסיכון גבוה ביותר המיועד למשקיעים עם סכומים התחלתיים גבוהים, אבל במובנים רבים, מדובר גם בכרטיס כניסה אטרקטיבי המעביר את המשקיע מהתנהלות בתוך חוקי המשחק, לאלו שקובעים אותם.

אז מה זה קרן גידור בעצם? כאן נסביר על כל היתרונות בהשקעה בקרן גידור, איך מקימים קרן גידור וניתן לכם רשימת עקרונות להשקעה בקרנות גידור בישראל.

אז מה זה קרן גידור?

קרן גידור היא קרן השקעות המאגדת תחתיה מספר קרנות במסגרת של שותפות מוגבלת.

מטרתה העיקרית של קרן הגידור היא לייצר תשואות בכל מצב, גם תחת אילוצים ותנאי שוק המשתנים באופן תדיר.

כדי לשמור על תשואה יציבה, גם כשהשוק ניחן באי יציבות, עושה הקרן שימוש בטווח רחב של אסטרטגיות.

במובן הזה, מדובר באפיק השקעה שמציב את האינטרס של המשקיע בראש סדר העדיפויות ולכן התשואה האיכותית בה היא כמעט מובטחת.  

יתרון נוסף של קרן הגידור הוא שהן לרוב מציעות גמישות רבה יותר ומאפשרות למשקיעים להתנהל תחת רגולציה מופחתת באופן משמעותי לעומת אפיקי השקעה אחרים.

קרנות הגידור מנוהלות תחת הוראות חוק קרנות גידור והתקנות החלות עליהן חופשיות בהרבה לעומת אפיקים דומים, כמו קרנות נאמנות למשל.  

המוטיבציה העוצמתית שעומדת בלב פעילות הקרן לייצר תשואות גבוהות, הגמישות הרבה ותנאי הסף האקסקלוסיביים, הביאו לעומת צמיחה אדירה בשוק הזה בשני העשורים האחרונים. מצד שני, מדובר בהשקעה אקסקלוסיבית מאוד ולרוב היא מוגבלת לבעלי הון גבוה מאוד.

באילו תנאים מתנהלת ההשקעה?

בישראל, השקעות בקרנות גידור שמורות למשקיעים בכירים, המכונים "לקוח מתוחכם", כפי שהמונח מוגדר בתוספת הראשונה של חוק ניירות ערך.

כדי שהגדרה זו תחול על משקיע, עליו לעמוד בקריטריונים הבאים:

  • הכנסה שנתית של מעל 1.2 מיליון ₪ בשנתיים האחרונות או הכנסה שנתית כוללת שלו ושל בן/ת זוגו בסך של מעל 1.8 מיליון ₪. 
  • לחילופין, שווי נכסים נזילים כולל של מעל 5 מיליון ₪ והכנסה שנתית של מעל 600,000 ₪ בשנתיים האחרונות, או 900,000 ₪ של כלל התא המשפחתי.
  • לבסוף, משקיע ייחשב כ"לקוח מתוחכם" ללא כל קשר לגובה ההכנסה שלו אם עומדים לרשותו נכסים נזילים בשווי העומד על מעל 8,095,444 ₪.

חשוב שניקח בחשבון שמדובר בקרן בעלת נזילות נמוכה והיא דורשת את המחויבות שלנו כמשקיעים. רובן ידרשו מהמשקיע להחזיק את כספו בקרן למשך שנה לפחות ללא אפשרות משיכה. גם לאחר מכן, משיכות יורשו רק אחת לרבעון ולעתים אף אחת לחצי שנה. 

קצת היסטוריה – עלייתן של קרנות הגידור

קרן הגידור הראשונה הושקה בשנת 1949 על ידי אלפרד וינסלו ג'ונס.

ג'ונס גייס כ-100,000 דולר והחל לפתח שלל שיטות למזעור סיכונים באחזקת מניות לטווח ארוך על ידי מכירה של מניות תוך זמן קצר. עד היום, מדובר באחת האסטרטגיות המובילות לשיפור תשואות.

קרנות הפועלות בשיטה זו מכונות גם קרנות "לונג/שורט". השילוב של שיטה זו עם טכניקות מינוף ואיחוד הקרן תחת שותפות מוגבלת, הם שהפכו את היוזמה שלו לקרן הראשונה שפעלה כקרן גידור.  

עם זאת, העלייה הזוהרת של קרנות הגידור החלה בתחילת שנות ה-90. תקופה בה משקיעים רבים נטשו את קרנות הנאמנות המסורתיות והתחילו לחקור את שלל היתרונות שניתן להפיק מקרנות גידור.

כיום ענף קרנות הגידור הוא מאסיבי – סך הנכסים המנוהלים בענף מוערך ביותר מ -3.2 טריליון דולר על פי דו"ח קרנות הגידור העולמי. 

איך מתבצעת הקמת קרן גידור? 

הקמת קרן גידור דורשת הון התחלתי אדיר וידע ענף אודות שוק ההון.

הצעד הראשון יהיה הקמת שותפות מוגבלת ולשווק את היוזמה החדשה כקרן גידור חדשה.

רוב קרנות הגידור מוקמות במדינות המהוות מקלטי מס כמו איי קיימן או ברמודה, למשל. כך, מובטחת למשקיעים תשואה אופטימלית ללא חיובי מס.

השלב הבא יהיה לקבוע את העמלות.

מנהלי קרנות גידור גובים בממוצע כ-20% מהרווחים ועוד כ-2% תקופתיים מסכום הקרן. בהתחשב בעובדה שקרנות גידור טובות מגייסות לרוב מיליוני ואף מיליארדי דולרים ממשקיעים, הרווחים עשויים להיות אסטרונומיים. 

לאחר שהגדרנו את שם החברה, בנינו את תוכנית העבודה החדשנית וקבענו עמלות, מגיע החלק המורכב ביותר. יהיה עלינו לגייס הון. לרוב, יידרשו מספר עשרות מיליוני דולרים כדי להיכנס אל השוק על קרקע יציבה ולבנות בו אמינות.

בקרנות הגידור, יותר מבכל אפיק השקעה אחר, מיומנויות הנטוורקינג של הצוות המייסד הן קריטיות. קרנות גידור לא מורשות לשווק ולפרסם את פעילותן ולכן תהליך הגיוס כולו נעשה למעשה על בסיס הקשרים שמנהלי הקרן מצליחים לרקום. 

כעת, יהיה עלינו לגייס עובדים מוכשרים ולהתחיל ליישם תוכנית העבודה.

ישנם כלים מתקדמים רבים המשמשים לניהול קרנות גידור. ובעוד שחלק מקרנות הגידור מסתמכות בעיקר על סטטיסטיקה, אחרות עושות שימוש באלגוריתמים מתקדמים ושלל פתרונות תוכנה.

הפתרונות הטכנולוגיים יכולים לעבד כמות גדולה יותר של נתונים ולהרחיב את נקודת המבט שלנו. מצד שני, לעתים קרובות קרו אירועים מצערים בהם ספקולציות שהופקו על ידי תוכנה גרמו לקריסה כוללת. לכן, חשוב לנהוג בכל השיטות בחוכמה ובזהירות. 

אחת האסטרטגיות הנפוצות ביותר, כאמור, היא לונג/שורט. בשיטה זו נרכוש מניות מבטיחות ונחזיקן לטווח ארוך ובמקביל, נמכור בחסר מניות הצפויות לרדת. המניות נמכרות בשוק הפתוח תוך בנייה על כך שיהיה אפשר לרכוש אותן בחזרה במחיר משתלם יותר ולהפיק רווחים נקיים.

קרנות אחרות משקיעות באג"חים של מדינות וגופים עסקיים במשבר.

יהיו השיטות אשר יהיו, האצבע הקפדנית והיציבה של מנהלי הקרן על הדופק של הכלכלה העולמית היא זו שתקבע כמה רווחים יהיה ניתן להפיק. 

מטבעות ושטרות

השקעה בקרנות גידור בישראל

בישראל פועלות כ-90 קרנות גידור ומציעות תשואות משתלמות הנעות משיעורים צנועים של כ-10% ועד לתשואות מופלגות של כ-40%. בשנים האחרונות, אלו דווקא קרנות הגידור הקטנות שמגיעות להישגים הגבוהים ביותר ומציעות הזדמנויות משתלמות במיוחד למשקיעים.

כל מה שנדרש הוא רק ללמוד על קרנות גידור בישראל ששווה להכיר ומובילות את התחום, לגייס את ההון הנדרש ולהתחיל לבחון הזדמנויות חדשות. 

אז לסיכום, אלו כמה מהיתרונות הבולטים ביותר בהשקעה בקרנות גידור בישראל ובעולם בכלל.

  • אין כל מגבלה על היקף הנכסים – מנהלי הקרן רשאים לקבוע כל היקף חשיפה לשוק שרק יחפצו בו ולנהל את סיכוניהם כראות עיניהם. עם המיומנות הנכונה הדבר יכול לפתוח הזדמנויות רבות. 
  • מחויבות מלאה להצלחה שלך – האינטרס של מנהל הקרן ושל המשקיעים הוא בעצם זהה. המנהלים נהנים מעמלות גבוהות מאוד ולכן יש לו מוטיבציה גבוהה ובלעדית לדאוג לתשואה מקסימלית של הקרן. מנהלי קרנות גידור לרוב לא מתפזרים לכל הכיוונים ומקדישים את כל המאמצים למשימה הזו, כך שיש לך כוח אדיר שעומד מאחוריך. 
  • גמישות גבוהה בניהול הקרן – כאמור, קרן גידור נתונה לרגולציה מינימלית ומאפשרת מרווח עבודה נרחב מאוד עבור המנהלים שלה. הקרן חשופה לטווח רחב מאוד של נכסים ולכן גם טווח האפשרויות שיש לה כדי להפיק תשואה מקסימלית הוא מהרחבים ביותר בשוק ההון. 
  • שוק מאוזן ויציב – הנזילות הנמוכה של קרן הגידור מאפשרת למנוע במידה רבה את אפקט העדר שגורם לתנודות רבות בשוק.

    האפשרות למשוך את כספי הקרן רק אחת לתקופה ארוכה והטבע האקסקלוסיבי של הקרן, שומר את ההשקעות בקרנות גידור כ"משחק לגדולים" והסיכויים שמשיכת הכספים תיעשה בתזמון שקול ומותאם היא גבוהה בהרבה.

לא משנה באיזו קרן גידור נבחר ואיזו אסטרטגיה נבחר כמנצחת מבין כלל האפשרויות שבשוק, חשוב שנפעיל את הראש.

קרנות הגידור מתבססות על חישוב סיכונים קפדני ושימוש בטווח רחב של כלים. ההיכרות שלך עם שוק ההון ושלל הגורמים שמשפיעים עליו היא קריטית כדי לקבל את ההחלטה הנכונה.

לכן, חשוב שיעמדו לצידך המומחים הנכונים שיוכלו ללוות אותך בתהליך, להעניק לך את הכלים והידע הנדרשים ושיספקו לך את הייעוץ הנכון לאורך כל תהליך ההשקעה שלך.

המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה