לפעמים, אנחנו צוברים אותה ממש כל יום ולעתים קרובות יותר משלמים אותה. ריבית מלווה אותנו כמעט בכל פעולה פיננסית שאנו מבצעים.

אנו לוקחים אותה בחשבון בעסקאות, מדברים עליה ופועלים בהתאם אליה, אך כמה אנו באמת מבינים מה היא מייצגת? היא אחד מהאמצעים העתיקים ביותר בהם נעשה שימוש בכלכלות לאורך ההיסטוריה ומאז שנעשה שימוש בכסף.

ככל שהמערכות הפיננסיות העולמיות נעשות מורכבות יותר, כך גם קביעת הריבית, הפיקוח עליה ואופן השימוש בה מתפתח. וכשזה מגיע לעולם ההשקעות, היא ושוק ההון הולכים יד ביד.

שיעורי הריבית, השינויים בה והמשמעויות הנגזרות מהמגמות המרחשות סביבה, משפיעים באופן ניכר על השווקים ברחבי העולם ועל קבלת ההחלטות של משקיעים מדי יום.

בהיכרות ראשונה, המונחים עשויים להישמע מפחידים ומרתיעים. אבל יחד עם זאת, ככל שניכנס יותר אל עומק העולם הזה, נבין את העקרונות על פיהם היא מחושבת, כיצד היא משפיעה על מגוון פעולות משמעותיות שאנו עושים ונלמד כיצד לעשות בה את השימוש המושכל ביותר. בהרבה מובנים, אלו הצעדים הראשוניים ביותר בעולם הפיננסים.

כדי להבין יותר לעומק מה זה ריבית, אילו סוגי ריביות משמשים את עולם הפיננסי וכיצד משפיעים שיעורי הריבית על המסחר בבורסה, אספנו כמה נקודות שיספקו לך היכרות ראשונית עם אחד המונחים המרכזיים בעולם הפיננסים.

 

מה זה ריבית ומה משמעותה?

ברגעים רבים בחיים, ולעתים מדי יום ביומו, אנו עושים שימוש במגוון שירותים בתחום הפיננסים. אנו מחזירים הלוואות ומשכנתאות, צוברים חסכונות בקופות וקרנות שונות ומבצעים השקעות כאלו ואחרות.

בין אם אנו מנהלים את אשראי העסק שלנו או מתחקים אחר עלויות המשכנתא לאורך השנים, דבר אחד בטוח – ריבית מהווה חלק בלתי נפרד כמעט בכל סוגי העסקאות. והיא משמשת למעשה כאמצעי התשלום למלווה בתמורה לשימוש בכספיו.

בעל ההון זקוק לתמריץ על מנת להסכים לעסקה. מן הרגע עוזבים הכספים את בעליהם, הם נתונים בסיכון. הלווה עשוי למצוא את עצמו במצב של חדלות פירעון, להיקלע לסיבוכים כאלו ואחים שיעכבו את ההחזר או פשוט להתחמק מתשלום.

בנוסף, ככל שהכסף עובר לידי הלווה, למלווה אין אפשרות לעשות שימוש בכסף הזה. הסכומים הללו יכולים היו לשמש אותו להשקעות או רכישות חדשות. והיא למעשה התגמול המכסה את הסיכונים וההפסדים הפוטנציאליים עבור ההלוואה ובמובן הפשוט ביותר – היא מחיר הכסף. וגם כאשר היא חיובית, הדינמיקה היא זהה – יתרת הזכות בחשבון שלנו באה לידי ביטוי כהלוואה שאנו מקצים לבנק.

אופן חישוב הריבית משתנה מגורם לגורם. ככל שהשנים חולפות, רשויות המדינה שואפות ליצור הגדרה מוסדרת, מפוקחת וקבועה יותר. לכן, אם בעבר הרחוק הלוואות התנהלו ללא כל פיקוח ואפשרו לכל בעל הון לקבוע את שיעורי הריבית שלו כראות עיניו, כיום המוסדות הפיננסיים המפקחים (בנק ישראל במקרה שלנו) קובעים ומגבילים את השיעורים ואף עושים בהם שימוש על מנת לייצב את הכלכלה במגוון רחב של דרכים.

סוגי ריביות

ישנם סוגים רבים של ריבית המשמשים למגוון רחב של פונקציות ופעולות פיננסיות. בעוד שריביות על הלוואות מהבנק מחושבות באופן אחד, הריבית על המינוס בבנק מחושבת באופן שונה לגמרי וכשאנו מגיעים לחישוב ברמה השנתית, הדברים נעשים מורכבים בהרבה. כשזה מגיע לעולם ההשקעות, חשוב שנכיר את כל סוגי הריביות ונבין בדיוק מה אנו מקבלים בכל אחת מהאפשרויות

ריבית חובה

היא למעשה אותה ריבית הידועה לשמצה שנגבית מאיתנו עבור המינוס שלנו בבנק. אנו לא תופסים זאת, אבל האוברדראפט מהווה למעשה את ההלוואה היקרה ביותר שנוכל לקחת מהבנק. השיעור שלה, עשוי להיות גבוה מאוד ונע מ-6% ויכול גם לעבור את ה-10%.

לכן, הלוואה עבור סגירת המינוס היא תמיד רעיון נבון. ברוב המקרים, ואתם אנו גוררים את מינוס כבר תקופה ארוכה, באמצעות הלוואה שתסגור אותו אנו נשלם בסוף סכום נמוך בהרבה ונוכל לחסוך הון.

ריבית פריים

זהו אחד מסוגי הריבית הנפוצים בהם נעשה שימוש על ידי מוסדות פיננסיים ושיעורה משתנה מדי חודש על פי החלטת בנק ישראל. ה "פריים" היא למעשה ריבית בנק ישראל, כפי שנקבעה לאותו החודש, בתוספת מרווח משתנה. בפועל, אמנם, רוב הבנקים ככולם משתמשים במרווח קבוע של 1.5%.

כלומר, ברוב המקרים תהיה ה "פריים" בשיעור ריבית בנק ישראל + 1.5%. כך למשל, כאשר ריבית בנק ישראל הינה 0.1%, יהיה שיעור הפריים 1.6%.

על פיה לרוב מחשבים בנקים את שיעורי ריבית המשכנתא, ההלוואות והצבירה בפיקדונות ולעתים אף עשויים להוסיף עליה שיעורים נוספים.

ריבית דריבית

כל סוגי הריביות שסקרנו עד כה, הוחלו רק על הקרן. כלומר, על סכום ההלוואה המקורי. עם זאת, ריבית יכולה גם להפיק תשואה מצטברת ולחול על סכום ההלוואה הכולל את הקרן והריבית גם יחד. והיא ידועה כ "ריבית דריבית".

כיצד הדבר בא לידי ביטוי? נניח שנתנו הלוואה על סך 150,000 ₪ בשיעור שנתי של 10% ולא התחלנו לקבל עבורה כסף עדיין. בחלוף שנה, סכום החוב יגיע ל-165,000 ₪ (סכום הקרן – 150,000 ₪ + 15,000 ₪ סכום הריבית). אל הסכום הכולל הזה, יצטרף בשנה הבאה חיוב על הסכום הכולל של 165,000 ₪ ולא רק על סכום הקרן המקורי. 

ריבית אפקטיבית שנתית

על אף שחישוב שיעור הריבית עבור הלוואות ואשראי נעשה על בסיס ה"פריים", ברוב המקרים מה שייצא מכיסנו יהיה שיעור אפקטיבי שנתי. ריבית אפקטיבית שנתית היא כלי חשוב ומשמעותי כדי לקבל ייצוג ריאלי של שווי ההלוואה שלנו וכלל העלויות שניאלץ לשאת בהן במסגרתה.

היא אינה לוקחת בחשבון רק את השיעור הראשוני שנקבע (נומינלי), אלא את סך כל העלויות כמו תשלומי עמלות, אגרות, הצבירה מדי שנה ועלויות ריבית דריבית. לכן, כאשר אנו מקבלים ייעוץ בתחום ההשקעות והפיננסים חשוב שנוודא כי אנו מקבלים חישוב על פי ריבית אפקטיבית שנתית – זו תשקף את העלויות האמתיות.

חשוב לתת כאן דגש משמעותי, הריבית האפקטיבית המדויקת ביותר תהיה אך ורק על פי החיוב השנתי. רבים טועים לחשוב כי ריבית חודשית של 1% משמעה ריבית שנתית של 12%. עם זאת, בפועל, כאשר מחילים חיובים ועלויות נוספות, הסכום עשוי להיות גבוה בהרבה. לכן, חשוב שנדע מהי העלות השנתית של ההלוואה שלנו בפועל כדי שנוכל לתכנן את צעדינו בצורה מושכלת. 

 

ריבית ושוק ההון – כיצד היא משפיעה על המסחר בבורסה?

החלטות הריבית של בנק הישראל הופכות לאירוע מרכזי שעיני כל הגורמים הפיננסיים נשואות אליהם. במהלך ניהול השקעותיך, המעקב אחר שיעורי הריביות יקבע במידה רבה את האופן בו הן יתנהלו וחשוב לקבל את הייעוץ הראוי על מנת לרתום את המגמות באופן אופטימלי למקסום הרווחים שלך.

שיעור הריבית יכול ללמד אותך לא מעט על הכדאיות בכניסה להשקעה חדשה, על יציבותם של שווקים בחו"ל, על ערכי מט"ח שיצא לך להשקיע בהם ועוד מגוון שיקולים אחרים.

יתרה מכך, הגובה שלה משפיע משמעותית על רך קבלת החלטות של חברות רבות בתעשייה, ולכן הוא עשוי להשפיע באופן ישיר ומהותי על ערכי המניות של חברות מובילות בשוק. ככל שיהיו ברשותנו כלים מדויקים וטובים יותר להישאר עם אצבע על הדופק, כך נוכל להפיק יותר מההשקעות שלנו לאור כל המידע הזה.

הסיפור לא נגמר בישראל

הכלכלה הישראלית ומגמותיה משפיעות באופן ניכר על ההשקעות שלנו, אך כאן לא נגמרים המאמצים הנדרשים מאיתנו.

כדי לעקוב על מצב מדדים משמעותיים בבורסה בניו יורק, למשל, חשוב שנעקוב גם אחר החלטות המתפרסמת בארה"ב על ידי הפדרל ריזרב. לאלו מאיתנו שמושקעים בדולר או בחברות אמריקאיות, מדובר בנתון של פיו יישק דבר ואם לא נישאר מעודכנים לגביו ונקבל ייעוץ אודות ההחלטות המתאימות לאורו, אנו עשויים בטווח הארוך לספוג הפסדים.

בכל מקרה, כדאי ללמוד על שוק ההון לעומק כדי להבטיח מזעור הפסדים ויצירת רווחים גבוהים כל הניתן.

החלטת שיעורי ריבית וההשפעה על השווקים

שאלה מתבקשת עולה מהדיון הזה. איך למעשה נקבעים שערי הריבית? על אף שמדובר בקבלת החלטות המתבצעת על ידי ועדה בבנק ישראל, לא מדובר בהחלטה שרירותית כלל ועיקר. ישנם שיקולים רבים המשפיעים על ההחלטה ובוועדה יושבים כמה מהבכירים בתחום הפיננסים והכלכלה בישראל, על מנת שההחלטה תהיה מגובה בידע ובניסיון רב.

אלו כמה מהגורמים העיקריים המשפיעים על ההחלטה:

החלטות ריבית במדינות זרות

המשק הישראלי מושפע באופן ניכר מההחלטות של כלכלות זרות. הדבר אינו אמור להפתיע אותנו. בעידן של כלכלה גלובלית, שיעורי הריבית המוחלים על הלוואות ומוצרים פיננסיים בבנקים בארה"ב, עשויים להשפיע באופן ניכר על חברות המקבלות מהם פתרונות מימון, על עסקאות מט"ח ומעל הכול, הם משפיעים על שוק המניות. 

שיעור האינפלציה

שיעור האינפלציה הוא אחד הגורמים המכוננים ביותר על החלטות הריבית. ככל שמחירי המוצרים עולים ועמם יוקר המחיה, נעשה בה שימוש על מנת להוריד את הביקוש. העלאתה גורמת לירידה בכדאיות הרכישות וככל ששיעור המכירות יורד, כך יורדים גם המחירים על מנת לחדש אטרקטיביות וכך מתמתנת האינפלציה. זהו כלי בו נעשה שימוש לעתים קרובות על ידי בנק ישראל כדי לייצב את הכלכלה.

ייצוב ערך השקל

כאשר ערכו של השקל יורד לעומת הדולר, מתקבלת לעתים החלטה להעלות את שיעורי הריבית, על מנת להעלות את ערכו של הכסף ולייצב אותו. 

אז איך מיישמים את הנתון הזה בפועל?

כפי שראינו, לשיעורי הריבית לסוגיה משמעויות רבות ומגוון מופעים בעולם הפיננסים. בכל עת בה נזדקק למשכנתא על מנת להיכנס להשקעה בתחום הנדל"ן, אשראי לניהול העסק שלנו או כאשר אנו מנסים לחשב את התשואה שאנו מפיקים על השקעות בפועל, שוב ושוב יהיה עלינו לקחת בחשבון את חישוב הריבית האפקטיבית, המאפשר הערכה מדויקת ואמתית ותכנון ראוי לטווח ארוך, אינו מהווה משימה פשוטה.

כדי לעשות זאת על הצד הטוב ביותר, חשוב שניעזר באנשי מקצוע מנוסים ומיומנים בתחום הפיננסים. הייעוץ הנכון יאפשר לנו לבחון היטב את צעדינו ולאפשר לכסף שלנו לעבוד עבורנו בצורה האמינה והראויה ביותר.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה