אתם שומעים בחדשות על ירידות או עליות שערים בבורסה אבל עדיין לא מבינים בדיוק מה זה שוק ההון ואיך אפשר להתחיל להרוויח ממנו? הגיע הזמן שתדעו!

במאמר המיוחד הזה, שמתאים בדיוק לאלו שמתחילים את צעדיהם הראשונים נסביר לכם מה זה שוק ההון, מה מטרת קיומו, מי השחקנים המשתתפים בו ובסוף, תבינו גם איך אתם יכולים להתחיל להרוויח ממנו.

מתחילים;

מה זה בעצם בשוק ההון?

תפקידו של שוק ההון הוא לאפשר לחברות ולממשלות לגייס כספים מהציבור.

בשוק נסחרים מגוון ניירות ערך כמו מניות ואגרות חוב, אך ניתן להכליל בתוכו גם מסחר מכשירים פיננסים אחרים כמו מט"ח, חוזים עתידיים ועוד למרות שהם לא משמשים לצורך גיוס כספים.

במרכזו של שוק ההון עומדת הבורסה, שהיא בעצם זירת המסחר בניירות ערך.

מה זה שוק ההון

רצפת המסחר בבורסת nyse בארה"ב

מטרת קיומו של שוק ההון

בשוק ההון ישנם שני בעלי אינטרסים שנפגשים יחדיו לטובת רווחים משותפים.

מצד אחד, יש את הממשלות וחברות שמחפשות דרכים לגייס כספים לצורך ממימון הפעילות שלהן ו/או התרחבות. ומהצד השני, יש את אלו המעוניינים להשקיע על מנת לייצר לעצמם רווח כלכלי (אנשים פרטיים, גופי השקעות מוסדיים, בנקים ואפילו חברות).

לדוגמה, ממשלה יכול להנפיק אגרות חוב על מנת להשיג מימוןמשקיעים ירכשו את אגרות החוב ובמועד הפקיעה יקבלו חזרה את כספם בתוספת ריבית.

דוגמה נוספת, יכולה להיות של חברה פרטית המעוניינת להשיג מימון לצורך פעילות עסקית, כמו הקמת מפעל חדש בעלות של מאות מיליוני דולרים. כדי להשיג ההון הדרוש לטובת הקמת המפעל, החברה יכולה על ידי הנפקת מניות להפוך לחברה ציבורית ולמכור אותן למשקיעים מהציבור שמזרימים מזומנים בתמורה לניירות הערך. 

אותם ניירות ערך כפופים לכוחות השוק (היצע וביקוש) וכך טומנים בחובם פוטנציאל לייצר רווחי הון עבור משקיעים.

שני שווקים שונים בתוך שוק אחד

ניתן לחלק את שוק ההון לשוק ראשי ושוק משני; השוק הראשי הוא השוק בו מתבצעות הנפקות חדשות ובו בעצם מוצעות למכירה מניות חדשות לצורך גיוס הון. השוק המשני הוא השוק בו הציבור חופשי לבצע עסקאות קנייה ומכירה בין המשקיעים באמצעות מערכות מסחר וללא מעורבות של החברה אשר הנפיקה את הניירות.

עיקר הפעילות מתרחשת בשוק המשני – זה השוק שקוראים עליו באתרים ושומעים עליו בחדשות.

בשוק המשני משקיעים נהנים מגמישות ונזילות והם יכולים לבצע השקעות לטווח קצר או ארוך לפי שיקול דעתם ואסטרטגיית ההשקעה שלהם (כמעט תמיד יש מי שיקנה מכם מניות שאתם כבר לא מעוניינים בהם).

שוק זה תומך בשוק הראשוני ועצם קיומו והאפשרות לסחור במניות בכל רגע הם הדברים שמעניקים משמעות לשוק הראשוני.

סוחר בבורסה

איך משקיעים בשוק ההון?

קיימות לא מעט אפשרויות להשקעה. שהאלטרנטיבות הנפוצות ביותר הן ניהול פסיבי של הכסף (על סמך ההמלצות של היועץ בבנק או ניהול תיקי השקעות ע"י גורם מוסמך) או מסחר עצמאי בבורסה עם כספי החסכונות לפי כל מיני שיטות.

השיטות הנפוצות הן מסחר יומי בשוק ההון והשקעות הערך המתאימות לאלו שרוצים להשקיע לטווח ארוך (כמו חברת ההשקעות של וורן באפט)

מסחר יומי

כשמו כן הוא, סוחרים יומיים קונים ומוכרים מניות באותו היום במטרה לגרוף רווחים מהירים מתנודות חזקות ולהשאיר בכיס מזומן.

סוחרים יומיים שרוצים להרוויח למחייתם מהבורסה לרוב מבלים כמה שעות ביום מול המסך בהן הם מאתרים מניות פוטנציאליות ומבצעים כמה עסקאות של קניה ומכירה.

מסחר יומי יכול גם להתפתח למסחר סווינג (swing), בו הסוחר מחליט לא לסגור את העסקה באותו יום ולהשאיר את העסקה פתוחה בעקבות מגמה חיובית והערכה כי המניה תמשיך לעלות גם ביום המסחר הבא.

מסחר בדרך זו מסתמך על ניתוח טכני, בו לומדים לקרוא גרף של מניה ולהעריך את המשך ההתנהגות שלה על סמך פרמטרים שונים.

השקעות ערך

כדרכו של וורן באפט ומשקיעים אגדיים נוספים, משקיעי הערך קונים מניה של חברה במטרה להרוויח ממנה בטווח הארוך. 

כניסה לעסקה מתבצעת לאחר ניתוח מעמיק של דוחות כספיים, נתוני צמיחה, בדיקת המתחרים של החברה והסביבה העסקית בה היא נמצאת.

משקיעי ערך מוכרים את המניות שקנו לעתים רחוקות והם נהנים מקבלת דיבידנד ומניות הטבה (חלוקת מניות במתנה לבעלי מניות קיימים).

שוק ההון לעומק

מי מכם שבאמת רוצה להכיר ולהבין את שוק ההון במטרה לבצע השקעות ולהפיק רווחי הון צריך להכיר אותו לעומק והדרך הכי טובה לעשות את זה היא ללמוד כמו שצריך.

ישנם קורסים ייעודיים בהם לומדים את מבנה שוק ההון לפרטי פרטים; מי הם השחקנים המעורבים בשוק ומהם הכוחות הפועלים בו, מה הגורמים אשר יכולים לגרום לעליות או ירידות שערים בבורסה, איזה אסטרטגיות מסחר קיימות ואיך ליישם אותן בפועל.

מי ששולט בתחום יכול לנתח ולבצע השקעות מחושבות המתבססות על ניתוחים והערכות של המגמה הצפויה במניה מסוימת או בשוק ההון באופן כללי, לבנות תיק השקעות וליהנות מרווחים.

רוצים להתחיל ללמוד? ככה תעשו את זה

בתחום שיש הרבה ביקוש, יש גם הרבה היצע. והיום קיימות עשרות אם לא מאות מכללות ואנליסטים שיציעו ללמד אתכם את האסטרטגיה המנצחת שלהם.

חלקם מפרסמים סרטונים בהם רואים איך מרוויחים מאות דולרים בדקות בודדות וידרשו ממכם סכומי עתק כדי שתוכלו ללמוד בקורס קצר לעשות את זה בעצמכם – אל תאמינו לכל אחד.

ניתן להרוויח משוק ההון אך הסטטיסטיקה מספרת כי רוב הסוחרים מפסידים וכדי להצליח תצטרכו להקריב מעצמכם וללמוד כמה שיותר חומר מקצועי.

תבדקו היטב איזה מכללות מומלצות ללימודי שוק ההון קיימות, מי המרצים בקורס ואיזה ניסיון יש להם (במסחר בבורסה ובהוראה) ומה המחיר של הקורס (מחיר נמוך מדי יעיד על קורס לא מספיק ומחיר גבוה מדי צריך להדליק לכם נורה אדומה).

כדי למצוא קורס טוב, צרו איתנו קשר או מלאו את השאלון בחלקו העליון של העמוד – אנחנו כל הזמן בודקים את המכללות המובילות ונוכל למצוא לכם את הקורסים הטובים והמשתלמים ביותר בקלות.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה