תיק השקעות הוא בעצם חשבון בו רוכשים נכסים פיננסיים שונים וניירות ערך בכדי לייצר תשואה על חיסכון.

בדרך כלל, החשבון מנוהל בידי בנקים ובתי השקעות או בידי חברות פרטיות בעלות רישיון לניהול תיקי השקעות, אך ניתן גם לנהל באופן עצמאי את ההשקעות לאלו אשר מעוניינים לנהל את החסכונות בכוחות עצמם (מגמה ההולכת וגוברת בשנים האחרונות).

הנכסים הפיננסיים וניירות הערך אשר מהווים חלק מתיק ההשקעות (בין אם מדובר בתיק מנוהל או בתיק עצמאי) יכולים להיות מניותאגרות חוב, אופציות, תעודות התחייבות שונות, חוזים עתידיים ועוד.

רכישת מגוון רחב של נכסים פיננסיים בתיק ההשקעות משמשת כאמצעי לצמצום מסוים של רמת הסיכון הכוללת בחשבון. במילים אחרות, ניתן להקטין את רמת הסיכון של התיק הכולל בעזרת הפחתת סיכונים מסוימים (בעיקר כאשר מדובר על סיכון ספציפי – סיכון המושפע ממספר קטן של נכסים) על ידי החזקת נכסים פיננסיים השונים אחד מהשני, וכך לייצר עד כמה שניתן תיק מגוון.

מי מנהל את תיק ההשקעות?

תיק השקעות מנוהל

במידה והחלטתם לתת את המושכות לבעל מקצוע לנהל תיק ההשקעות, למעשה נתתם "אוקיי" למנהל תיקים מוסמך בעל רישיון מהרשות לניירות ערך לניהול תיקי השקעות לנתח את ההשקעה ולקבוע אילו נכסים להחזיק בחשבון שלכם בהסתמך על אופי ההשקעה שלכם, הדרישה לרמת סיכון גבוהה או נמוכה ושיעור התשואה המבוקש. כל אלו נקבעים בהסתמך על גיל, מצב כלכלי, מצב תעסוקתי ועוד. 

מטרות ואופי המשקיע גם נלקחות בחשבון כאשר מתקבלת ההחלטה אילו נכסים פיננסיים יהוו חלק מהתיק. לדוגמה, ישנם משקיעים המוכנים לסכן יותר מאחרים במטרה לעשות רווח גבוה תוך כדי לקיחת סיכון בשילוב אחוז גבוה של מניות, אופציות ומכשירים פיננסים בעלי תנודתיות גבוהה בתיק. וישנם משקיעים הרוצים תיק השקעות סולידי ברמת סיכון נמוכה יותר אז רוב התיק יהיה מורכב מאג"ח ונכסים פיננסים נוספים בעלי תנודתיות נמוכה יותר. כך שהרווח יהיה לא גבוה במיוחד אך כספי הקרן יהיו בסיכון נמוך ככל שאפשר.

סיכון מול סיכוי

סיכון מול סיכוי

איזה החלטות מקבל מנהל תיק ההשקעות?
בין השאר הוא מחליט לגבי הנכסים שיש לרכוש, מהו סכום הנכסים, עיתוי רכישתם ועיתוי מימוש הנכסים. מדדי ביצוע כגון תשואה מול סיכון עוזרים לו לקבל החלטות אלה.

בכל תיק מוגדרת מראש רמת הסיכון – פרמטר הקובע את האחוז המקסימלי מהתיק להחזקת ניירות ערך בסיכון גבוה. מקובל להשוות בין תיקי השקעות שונים לפי פרמטר זה.

ניהול תיק השקעות עצמאי

במידה והחלטתם לנהל את כספכם לבד חשוב שתבינו שללא ידע בשוק ההון סיכויי ההצלחה שלכם מאוד נמוכים. בנוסף, חשוב לזכור שמלבד הידע גם זמן פנוי הוא פקטור חשוב ולפני שאתם נכנסים תנסו לחשוב אם יהיה לכם את הזמן הנדרש להיות עם היד על הדופק ולעקוב אחרי הניירות באופן קבוע.

הזמן הנדרש לניהול התיק משתנה בהתאם לדרך שבה בחרתם לנהל את התיק שלכם. יש כאלו המבצעים מסחר יומי ומשקיעים כמה שעות בכל יום ויש כאלו המבצעים השקעות ארוכות טווח – שבועיות, רבעוניות ושנתיות ולטובת העניין מקצים בדרך כלל שעות בודדות בשבוע.

תיק השקעות מנוהל

השקעות לכל גיל

אין ספק כי הצורך של תינוק שרק נולד, תלמיד תיכון, זוג נשוי טרי ואדם בפנסיה הם שונים בתכלית. תיקי השקעות יכולים להשתנות לפי הצורך של הלקוח ולפי גילו ואורח חיו.

הטווח המשתנה של תיק ההשקעות נע בין השקעה סולידית עם סיכון נמוך ורווח שיתקבל לאחר זמן מסוים (יכול להיות גם לאחר מספר שנים) לעומת משקיע שרוצה כסף נזיל, בתיק עם סיכון גבוהה יותר ובו הרווח שייווצר מהתיק יהיה מידי.

העיקרון הבסיסי העומד מאחורי ההחלטה של ניהול תיק באופן שונה (עם תמהיל השקעות שונה) לכל תקופת גיל – בין אם מדובר בתיק השקעות לילדים או לפנסיונרים, קשור לכך שבכל גיל יש מטרות ואילוצים המשתנים ומשפיעים באופן ישיר על החיסכון הפנסיוני.

אם כך,  סביר להניח כי בגיל צעיר נרצה את מקסום התשואה והמינוף, ומצד שני – בגיל מבוגר נרצה לגדר את הסיכון ולקיים תיק השקעות סולידי – דבר שיגדיל את הסבירות להגדלת החיסכון המצטבר בגיל פרישה.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה