אסימונים שאינם ניתנים לשינוי, או בצורה המוכרת יותר שלהם, NFT, הפכו לפופולריים מאוד בשוק. אז איך יוצרים ומוכרים אותם ומה חשוב לדעת לפני שאנחנו הופכים לסוחרים מיומנים? הנה כל מה שצריך לדעת

nft

כמה זה שווה לדעתכם? דוגמא ליצירת NFT | צילום מסך: טוויטר


על השלב שבו אתם לומדים מה זה NFT אפשר לדלג. אם הגעתם למאמר הזה, סביר להניח שכבר למדתם מה זה NFT.

אבל בגדול, למי ששכח: NFT זהו מעין מטבע חד פעמי (אסימון) שבאמצעותו אפשר לרכוש נכס שכולל תמונה, GIF, סרטון או שירים. כלומר, הוא כולל בעיקר יצירות אמנות, אבל גם מוצרי אספנות לסוגיהם. 

בשנים האחרונות אנשים שילמו עשרות מיליוני דולרים כדי לזכות ב-NFT של זמר או אישיות מפורסמת. 

בקיצור – הקונה מקבל בעלות על יצירה דיגיטלית ומשלם על זה כסף. הרבה כסף. 

חשוב לציין: אסימוני ה-NFT, כפי שהם מכונים, קיימים בבלוקצ'יין ואינם ניתנים לשכפול. ניתן להשתמש כמו בכל יצירת אמנות, הם גם מהווים זכות קניינית אבל מי שרוכש אותם לא יכול לקבל תמלוגים במקום היוצר.

אז אחרי שרעננו את הזיכרון שלכם, בוא נבין מה גורם לאנשים ליצור NFTs בתקווה לעשות מזה הרבה כסף ואיך בכלל יוצרים ומוכרים אותם.

אז איך יוצרים NFT?

1. הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא לבחור את הפריט שאתם רוצים לשווק. בשלב הראשון, בחרו את הנכס הדיגיטלי הייחודי שאתם רוצים להפוך אותו לסחיר.

חשבו מחוץ לקופסא: למה שאנשים ירצו לרכוש מכם את הבעלות על הנכס הזה? זה יכול להיות, כמובן, תמונה, יצירה מוזיקלית או אפילו ציור או משחק אספנות. 

לפני שאתם ממשיכים הלאה, זכרו: NFT הוא פריט דיגיטלי ייחודי עם בעלים יחיד. הנדירות נותנת לו ערך.

2. ודאו שאתם הבעלים של זכויות הקניין הרוחני על הפריט שאתם רוצים להפוך ל-NFT. יצירה כזאת עבור נכס דיגיטלי שאינו בבעלותכם עלולה להכניס אתכם לצרות משפטיות.

3. בחרו את הבלוקצ'יין: לאחר שבחרתם את הנכס הדיגיטלי הייחודי שלכם, הגיע הזמן להתחיל בתהליך של הטבעה שלו ל-NFT. הדבר הראשון שעושים הוא לקבוע את טכנולוגיית הבלוקצ'יין. 

הטכנולוגיה הפופולרית ביותר בקרב אמני ויוצרי NFT היא אתריום. כן, המטבע הזה שכולכם מכירים מעולם המסחר בקריפטו. ואם כבר שאלתם, אז כן, יש עוד אפשרויות רבות כמו Tezos, Cosmos, Polkadot ו-Binance Smart Chain.

4. הגדירו ארנק דיגיטלי: אם אין לכם עדיין כזה, זה הזמן לרכוש אותו. בהמשך תצטרכו להגדיר אחד כזה כדי ליצור NFT. תזדקקו גם למטבע קריפטוגרפי כדי לממן את ההשקעה הראשונית.

הארנק יספק לכם גישה לנכסים הדיגיטליים שלכם. הארנקים המובילים הם: Metamask, Math Wallet, AlphaWallet, Trust Wallet ו-Coinbase Wallet. אבל יש עוד, כמובן.

ועכשיו: איך מוכרים NFT?

1.  ראשית, רכשו מטבע קריפטו: לאחר שתגדירו את הארנק הדיגיטלי שלכם, קנו מטבע קריפטוגרפי. רוב פלטפורמות ה-NFT מקבלות את מטבע האתריום. אם כבר יש לכם מטבע קריפטוגרפי במקום אחר, חברו אותו לארנק כדי להשתמש בו ולמכור את ה-NFT שלכם.

2. בחרו את השוק שלכם: ברגע שיש לכם ארנק דיגיטלי וקצת מטבעות, אפשר ליצור (תוך תקווה שגם תמכרו את היצירה בהמשך).

לשם כך, תצטרכו לבחור בשוק. יש לא מעט שווקים ל-NFT.

רוצים דוגמאות? OPENSEA, CryptoPunks, Foundation, Axie Marketplace. יש עוד ותוכלו למצוא אותם בקלות ברשת.

3. חשוב לחקור כל שוק כדי למצוא פלטפורמה שמתאימה ל-NFT הספציפי שלכם. 

Axie Marketplace, למשל, היא חנות מקוונת של משחק ה-NFT המוביל Axie Infinity. אם תבחרו בחנות NBA Top Shot – אתם חייבים לדעת שזהו שוק ממוקד מאוד בענף הכדורסל. יש מקומות שדורשים שימוש במטבע קריפטו ספציפי וגם לכך כדאי לשים לב. 

אחד המקומות הפופולריים הוא OpenSea. הוא מאפשר לכם להטביע NFT משלכם והוא מוביל במכירות שלו. באוגוסט 2021, למשל, הוא מכר NFT ב-3.4 מיליארד דולר.

4. לאחר בחירת שוק ה-NFT שלך, חברו אותו לארנק הדיגיטלי. תוכלו לשלם עמלות כדי להטביע אותו ולהחזיק בכל הכנסות המכירה.

5. כעת, העלו את הקובץ. עכשיו אתם מוכנים להטביע את ה-NFT שלכם. לשוק שבחרתם צריך להיות מדריך, שלב אחר שלב, להעלאת הקובץ הדיגיטלי לפלטפורמה שלו. התהליך יאפשר לכם להפוך את הקובץ הדיגיטלי שלך ל-NFT שאפשר להתחיל "לשווק".

חשוב: החליטו איך לייצר רווחים

ועכשיו, הגדירו את תהליך המכירה. זהו השלב האחרון בתהליך ההטבעה – להחליט איך לייצר רווחים. תוכלו למכור אותו במחיר קבוע וכך תאפשרו לאדם הראשון שמוכן לשלם את המחיר לקנות אותו. 

אפשרות נוספת: אפשר להגדיר מכירה פומבית מתוזמנת. היא תיתן למעוניינים מגבלת זמן להגיש הצעה סופית. ואחרונה: אפשר להתחיל מכירה פומבית גם ללא הגבלת זמן.

כך או כך, תצטרכו לקבוע את המחיר המינימלי, להגדיר את התמלוגים (כך שתקבלו כאלה אם יימכר שוב בשוק המשני). 

עוד דבר חשוב: תזכרו לקבוע את התמלוגים והעמלות הנכונות כדי שלא תפסידו כסף.

כמו כן, חשוב לבדוק את העמלות שתשלמו קודם לכן, משום שכל פלטפורמה גובה מחיר שונה על המכירה. היא גובה עמלת רישום, עמלת הטבעה, עמלת מכירה ודמי עסקה שאתה משלם כדי להעביר כסף מהקונה לארנק שלך. 

חשוב להבהיר כבר עכשיו: עמלות יכולות להשתנות עקב התנודתיות בתמחור מטבעות קריפטו. שימו לב לזה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה