מסחר בנפט

נפט או בכינוי המוכר שלו הזהב השחור הוא משאב הטבע הנפוץ והפופולרי ביותר בקרב הסוחרים בשוק ההון. הסיבות לפופולריות שלו הן הקלות בה ניתן להשקיע בסחורה והתנודתיות במחיר המאפשרת גריפת רווחים מהירים.

מסחר בנפט

מסחר בנפט

קצת על הזהב השחור

הנפט הוא אחד משלושת מקורות האנרגיה העיקריים הנצרכים בעולם (יחד עם גז טבעי ופחם) ומופק ברובו על-ידי שכנותינו במזרח התיכון, רוסיה וארה"ב. הזהב השחור הוא משאב טבע מוגבל, ועתיד להיעלם מתי שהוא מהעולם (אין הערכה מדויקת מכיוון שלא ניתן לחזות במדויק את נתוני הצריכה וחיפושים אחר שדות נפט נוספים נערכים כל הזמן).

מחיר הנפט הוא לפי חבית (בערך 160 ליטר) והוא מושפע בעיקר מהיצע וביקוש. לדוגמה, כשהמדינה האסלאמית (דאעש) שלטו בחלקים נרחבים בעיראק וסוריה והשתלטו בין היתר על שדות נפט רבים,  עיקר הכספים של הארגון הגיעו ממכירה פירטית של הסחורה בשוק השחור במחיר 26$. בתגובה מחיר הנפט העולמי ירד גם הוא בהדרגה למחיר זה בתחילת שנת 2016.

מסחר בנפט מושפע גם מגורמים אחרים בטווח קצר כמו מלחמות, אירועי מזג אוויר קיצוניים בהם הצריכה עשויה לעלות וספקולציות (משפט אחד של שר האנרגיה הרוסי הקפיצה את המחיר בשנה שעברה ביותר מחמישה אחוז…)

מסחר בנפט – איפה ואיך סוחרים

הזהב השחור נסחר במגוון תצורות המאפשרות לכל אחד החפץ בלבו לקנות אותו. שתי האפשרויות הנפוצות ביותר הן חוזים עתידיים ותעודות סל.

תעודות סל מחקות את השינוי במחיר הסחורה כך שהמחיר עולה באחוז גם הן עולות וניתן לרכוש אותן דרך כל חבר בורסה (בנקים ובתי השקעות). רכישה של תעודת סל מתאימה בעיקר למשקיעים לטווח ארוך והיא כרוכה בתשלום דמי ניהול לחברה שעל ידה היא נוצרה ועמלות לבנק או בית ההשקעות דרכו מבצעים את הקניה.

חוזים עתידיים הם הכלי המועדף על סוחרים מכיוון שהם עוקבים במדויק אחר מחיר חבית, עמלות המסחר זולות (אין דמי ניהול או עמלות גבוהות) וניתן למנף את ההשקעה (לקנות הרבה חביות במעט כסף). מסחר בחוזים מתאפשר דרך ברוקרים זרים וזירות מסחר .

מסחר בנפט – דוחות המלאים

בכל שבוע מתפרסמים דוחות מלאי הנפט ומרכזים עניין רב בקרב הסוחרים. הנתונים שנחשפים מגלים אם הביקוש היה גבוה מהצפוי ומלאי הנפט ירדו או שמא המלאי עלה, דבר במעיד שהביקוש היה נמוך. מחירה של חבית בסמוך ולאחר פרסום הדוחות תנודתי במיוחד ועשוי להשתנות בכמה אחוזים בשניות בודדות.

השפעות כלכליות נוספות

ה מסחר בנפט משפיע גם על אפיקים אחרים בשוק ההון. מכיוון שהסחורה נצרכת על ידי חברות ענק (חברות תעופה וייצור פלסטיק למשל) מחירה משפיע באופן ישיר על רווחי החברות. לדוגמה, ניתן לראות קורלציה (התאמה) ישירה בין ירידה במחיר הנפט לעליה במחיר מניה של חברת תעופה (כדוגמת המניה של חברת אלעל למטה). כשמחיר הסחורה יורד, הוצאות חברות התעופה יורדות והרווחים גדלים ולהפך.

רוצים ללמוד עוד? הכנסו לעמוד לימודי שוק ההון ומצאו קורס שמתאים בדיוק עבורכם

המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים.
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה