קניית מניות היא ככל הנראה האלטרנטיבה הנפוצה והעדיפה ביותר להשקעה של כספים וחסכונות פנויים.

איך בוחרים מניות, קונים אותן ומה צריכים לדעת לפני שעושים את הקנייה הראשונה?

ריכזנו לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת;

מניות, מהן?

לא צריך לקרוא את כל הערך ב"ויקיפדיה" כי הרבה מהמידע לא רלוונטי אך כן חשוב להבין את הבסיס.

מניה היא בעצם חלק מבעלות בחברה מסוימת וכשאתם תקנו מניה אתם תהיו באופן רשמי הבעלים שלה (מזל טוב על העסק החדש).

קניית מניות מקנה למחזיק בהן זכויות של הצבעה באספות כלליות של החברה, זכויות בפירוק החברה ועוד אבל הדבר החשוב ביותר הוא שההצלחה של החברה היא ההצלחה שלכם.

החברה מרוויחה יותר מבעבר? המניות שלכם יהיו שוות יותר כסף.

איך נקבע מחיר של מניה?

מחיר מניה נקבע על ידי ביקוש והיצע.

ככל שיותר אנשים רוצים לקנות את המניה מחירה יעלה וככל שיותר ירצו למכור אותה המחיר שלה ירד.

אף אחד מאתנו לא יבזבז את הזמן היקר שלו על קניית מניות סתם ואף אחד לא מוכר מניות שברשותו ללא סיבה – תמיד יהיו יותר קונים ומחיר המניה יעלה כשיש חדשות טובות והתפתחויות חיוביות בחברה ולהפך.

קחו לדוגמה את מניית "פייסבוק" שבתחילת דרכה בבורסה המחיר שלה היה 30$. ככל שהזמן עבר פייסבוק צברה יותר משתמשים, רכשה את אינסטגרם ו – וואטצפ והיום היא אחת מפלטפורמות הפרסום הגדולות ביותר.

מה אתם חושבים שקרה למחיר המניה? עבר את ה 300$ (נכון כתיבת שורות אלו בשנת 2021). ההתפתחויות והביצועים הטובים של החברה גרמו לכך שמחיר המניה המשיך לעלות.

איך קניית מניות מתבצעת?

מניות נסחרות בבורסה, שהיא בעצם שוק לניירות ערך (בנוסף למניות אפשר לסחור באגרות חוב, קרנות נאמנות ועוד) ועל מנת לקנות אותם תצטרכו לפנות לאחד מחברי הבורסה.

חברי הבורסה הם בנקים, בתי השקעות וברוקרים מורשים ומפוקחים המאפשרים לנו לפתוח חשבון השקעות ולקנות מניות דרכם – נכון להיום יש כבר יותר מ 20 חברי בורסה כאלו בארץ.

קניית מניות כרוכה בעמלות (דמי ניהול החשבון ועמלות קניה ומכירה) ולפני שאתם מתחילים לפעול, חשוב לבצע סקר שוק ולבחור את הגוף שמציע את העמלות הנמוכות ביותר למסחר עצמאי בבורסה.

קניית מניות למתחילים

מתי כדאי לקנות מניות?

אף אחד לא נביא ויודע להגיד במדויק מתי כדאי לקנות ומתי כדאי למכור ובכל זאת לא מעט אנשים מרוויחים כסף מקניית מניות.

חשוב מאוד שלפני הלחיצה על כפתור ה "קנייה" שמשדר לבורסה את הוראת הקניה שלכם תהיו בטוחים שלחברה שאתם רוצים לרכוש את המניה שלה יש עתיד ורוד, הנהלה טובה ומחדשת והיא עדיין לא הגיעה לשיא שלה.

אפשר גם לבחור להשקיע בחברות שעוסקות בתחומים שלדעתכם יכול להיות נחלתנו בעתיד הרחוק (למשל מכוניות אוטונומיות, אינטליגנציה מלאכותית ועוד) אבל במקרה הזה תצטרכו הרבה סבלנות והסיכון שתיקחו על עצמכם גבוה יותר.

בכל מקרה בו אתם לא בטוחים בעצמכם, תוכלו לפנות לגורם מקצועי שיעזור לכם בניהול הכספים שלכם או לפנות לגוף העוסק בלימודי שוק ההון בכדי לרכוש בקורס קצר השכלה מתאימה. טעויות בשוק ההון עולות הרבה כסף וכדאי למנוע אותן כבר מההתחלה.

קניית מניות

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה