מה זה ביטקוין, איך קונים אותו בארץ ובעולם ומה עושה מי שלא רוצה להסתבך עם רכישה של המטבע אבל להיות חשוף בכל זאת להשקעה בביטקוין? 


רבים שואלים אותנו מה זה ביטקוין ואיך נוצר המטבע הפופולארי.

ובכן, ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי שאינו נשלט על ידי מדיניות מוניטרית של ממשלה או בנק, כך שהוא מאפשר להעביר ערך מכל מקום בעולם, בתוך זמן קצר.

המטבע, Bitcoin בשפה האנגלית (מורכב מצמד המילים סיבית ומטבע) והוא המטבע המבוזר הראשון בעולם. והוא מיוצר על-ידי פעולות "כרייה".

רוב המדינות בעולם מאפשרות להשקיע ולסחור במטבע. אבל בזמן האחרון, מדינות מסוימות החליטו להכיר במטבע כאמצעי תשלום של ממש (למשל, יפן) ולאחרונה הייתה אל-סלוודור למדינה הראשונה שמכירה בו כמטבע חוקי-רשמי של המדינה.

bitcoin

ההיסטוריה של המטבע

השימוש במטבעות קריפטו החל בחודש ינואר 2009.

מכיוון שהוא אינו תלוי בגוף מרכזי, אלא נרשם בקובץ ציבורי המכונה בלוקצ'יין, הוא מנוהל על ידי מה שמכונה ארנק דיגיטלי.

המערכת מבטיחה למעשה שתשלומים יועברו מארנק אחד לארנק אחד. וכך, בגדול, מתבצעת קנייה, מכירה והעברה של המטבע.

עם היווסדו של המטבע, נקבע כי מספר המטבעות לא יוכל לעבור את רף ה-21 מיליון. זה אומר שבשלב מסוים תופסק פעולת הכרייה.

יחד עם זאת, בניגוד למטבעות פיאט בעולם (המטבעות הרגילים שכולנו מכירים; שקל, דולר וכו'), הביטקוין לא יוכל לסבול מאינפלציה.

ביוני 2011 רשם המטבע זינוק מרשים, כאשר עלה בתוך חודשיים משווי של דולר אחד בלבד ל-32 דולר. בנובמבר 2013 שערו הגיע לכדי 1,200 דולר, אך מאוחר יותר רשם ירידה של עשרות אחוזים. באוגוסט 2017 הגיע ליותר מ-3,200 דולר והפך למטבע הדיגיטלי הפופולרי בעולם. הזינוק המשמעותי החל בנובמבר באותה שנה, אז חצה את רף 11 אלף הדולרים. בתחילת 2021 נסחר המטבע סביב 50 אלף דולר והפך לשיחת היום בקרב המשקיעים.

כאמור, המטבע הראשון שעלה לאוויר בינואר 2019, נוצר על ידי אדם בשם סאטושי נאקומוטו. הוא זה שכרה את 50 המטבעות הראשונים. המתכנת הראשון שתמך בביטקוין קיבל 10 ביטקוין במתנה, אחרי שהעביר את הביטקוין בפעם הראשונה בהיסטוריה. על פי ההערכות, סאטושי כרה כמעט מיליון מטבעות ביטקוין בתחילת הדרך אולם מאוחר יתר הוא פרש מפיתוח המטבע.

לא הכל עבר חלק בשנים הראשונות, פחות משנתיים לאחר הופעת המטבע הראשון התגלו פרצות אבטחה, שמאוחר יותר התגלו ונוטרלו. במהלך 2011 ניסו האקרים להשתלט על בורסה הקשורה למטבע, שצנח לסנטים בודדים. במהלך העשור הזה המטבע המשיך לפרוח ולראשונה מאז שנוצר עלה שוויו בשנת 2021 ליותר מטריליון דולר.

ביטקוין

היכן הסיפור הזה ייעצר? ביטקוין | צילום: Andre Francois McKenzie

הטכנולוגיה מאחורי מטבעות קריפטו (בלוקצ'יין)

אז כפי שהבנתם קודם, המטבעות רשומים בקובץ ציבורי בשם בלוקצ'יין – טכנולוגיה המאפשרות פעילות עסקית מאובטחת ואימות עסקי ללא צורך במנהל. המנהל בפועל הוא מערכת הבלוקים המוצפנים.

היישום הראשון של הבלוק'ציין היה מטבע הביטקוין. "שרשרת הבלוקים" מאפשרת לרשום את כל ההעברות במטבע אי פעם. למעשה, מדובר במעין ספר ניהול חשבונות מאוד מאובטח.

התוכנה המחוברת לרשת המטבע נקראת ארנק דיגיטלי, באמצעותו ניתן לקבל ולשלוח כסף תמורת המטבע.

הארנק עצמו יכול להיות חומרה (מאין הארד-דיסק שמתחבר למחשב) או דיגיטלי לחלוטין ומאוחסן על שרת של אחת מחברות הארנקים הגדולות הפועלות ברחבי העולם.

פעמים רבות קרה שמשתמשים שהחזיקו במספר רב של מטבעות השווים הון רב, איבדו את קוד הגישה או השליכו את המחשב, כך שלא יכלו לאתר את המטבע.

כל אדם יכול להחזיק בארנק ללא פיקוח. תפקידו של מערכת הבלוקצ'יין היא לוודא שלא ייווצרו מטבעות שאינם קיימים ושלא תתבצע תרמית בהעברת הכספים.

כתובת הביטקוין מורכבת בדרך כלל מ-33 תווים (ולא פחות מ-27) שמכילים אותיות גדולות וקטנות ומספרים. את הקוד רצוי לא רק לשמור במחשב אלא גם לכתוב על דף.

איך קונים ביטקוין?

השקעה במטבע דיגיטלי יכולה להיות לעתים דבר מאוד מבלבל.

ישנם מקורות רבים שדרכם תוכל לרכוש את המטבע ולעתים הם סותרים זה את זה.

כיום, קהילת הביטקוין מפותחת מאוד וישנם מספר פלטפורמות שדרכן אפשר לרכוש או למכור את המטבע.

על מנת לסחור בביטקוין אתם חייבים שיהיה לכם ארנק דיגיטלי.

עקרונית, ביטקוין אפשר לקבל באמצעות מספר דרכים:

  1. רכישה בבורסת מטבעות קריפטו.

  2. כאמצעי תשלום לסחורות ושירותים.

  3. כריית ביטקוין.

ניתן לפתוח ארנק דיגיטלי בחינם באחת החרות המובילות ולהוריד לסמארטפון או למחשב שלכם אותו כ"אפליקציה". יש כאלה שרוכשים "ארנק פיזי", שלא מחובר לאינטרנט, נחשב לבטוח יותר ולכן גם יעלה כסף.

ברשת תוכלו למצוא אפליקציות ייעודיות איכותית למשתמשי האייפון וגם האנדרואיד.

אחרי שתעברו תהליך זיהוי קצר, תוכלו לקנות או לקבל ביטקוין.

לאחר הרכישה, ייקח מעט זמן עד שתקבלו את הביטקוין שלכם, בהתאם לעומס על המערכת. לאחר שיעבור אליכם, תשלמו גם עמלה לחברה.

יש לציין כי רוב הבורסות לא מאפשרות רכישת ביטקוין דרך כרטיס אשראי או פייפאל, משום שקרו מקרים בעבר בו אנשים רכשו את המטבע ולאחר מכן ביטלו את העברת הכסף באמצעות ביטול הוראות חיוב.

איך קונים ביטקוין בארץ?

כמו פטריות אחרי הגשם, גם בארץ נפתחו זירות המאפשרות מסחר בביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים נוספים.

אחרי שתפתחו בהן חשבון ותעברו את תהליך הזיהוי, השלב הבא, כמו בזירות אחרות, הוא העברה בנקאית או הפקדה לחשבון באמצעות כרטיס אשראי.

אחרי שהכסף יתקבל, תופיע היתרה בחשבון שלהם ותוכלו להמיר שקל לביטקוין או לכל מטבע דיגיטלי אחר שרשום באותה זירה. לא כל הזירות, חשוב להדגיש, עובדות עם כל המטבעות. כמובן שתשלמו עמלה על כל קניה, שמופיעה כאחוז מסוים ממנה.

מעבר לכך, יש גם כספומטים שתוכלו לקנות ולמכור בהם ביטקוין באמצעות כסף מזומן (תמורת עמלה נכבדה).

ויש עוד דרך לבצע קניית ביטקוין, אם כי במקרה הזה ייתכן ורמת האבטחה נמוכה יותר. האפשרות הזאת יהא מסחר בביטקוין דרך אנשים פרטיים. כלומר, מצאתם אדם שרוצה למכור את המטבע, הוא ימכור לכם אותו ללא עמלה. 

הבעיה היא מה קורה כשהעסקה מתבצעת במזומן ובסוף נפלתם קורבן תרגיל עוקץ, כפי שקרה לא מעט פעמים בעבר. כיום, ישנן קבוצות "פייסבוק" ו"טלגרם" שדרכן ניתן לאתר סוחרים כאלה. אז נכון, חסכתם את העמלה, אבל האם בסופו של דבר באמת קיבלתם את המטבע?

האם המטבע חוקי בישראל?

כפי שציינו קודם לכן, מדינות רבות התירו את השימוש במטבע אך אחרות הגבילו אותו.

בישראל המסחר מותר, אך בשנים האחרונות הודיעו הרגולטורים האמונים על הבנקים ושוק ההון כי השימוש בו עלול להיות מסוכן.

בשל הפופולריות של המטבע בעולם, הוקמה במהלך 2017 ועדה ברשות לניירות ערך שתפקידה היה לבחון את נושא הנפקת מטבעות הקריפטו.

הוועדה פרסמה תוך כחצי שנה את ניתוח מסקנותיה וקבעה כי מטבעות הקריפטו מקנים זכויות דומות לניירות ערך.

היא חילקה את מסקנותיה לשלוש סוגי מטבעות, בהם כאלה שלא נחשבים לניירות ערך.

"מניית ביטקוין" – חשיפה למטבע באמצעות מניות

בשנים האחרונות, עם העלייה בפופולריות של מטבעות הקריפטו, נוצרו דרכים נוספות להשקיע במטבע מבלי לרכוש אותו.

אחת האופציות היא השקעה באמצעות "מניית ביטקוין". כמובן, שמניה כזאת רצוי לרכוש אחרי ניתוח מעמיק (כבר עסקנו כאן בחשיבות ניתוח פונדמנטלי) של החברה עצמה.

יש חברות כרייה ענקיות שמניותיהם מונפקות בבורסות וניתן לרכוש אותן, יש חברות שעוסקות בטכנולוגיית הבלוקציין ויש כאלו שהחליטו סתם להשקיע את כספן בביטקוין – וכל עלייה בערך שלו מעלה את הערך שלהן.

כיום, חברות כמו מיקרוסטרטג'י (MSTR) או סקוור (SQ) שמחזיקות בביטקוין בשווי של עשרות מיליוני דולרים הם סוג אפשרי להשקעה כזאת. גם חברות שעוסקות בכריית ביטקוין, כמו RIOT ,CAN או MARA – הן אפשרות להשקעה. במקרים אחרים, מניות כמו חברת ההשקעות גלקסי דיגיטל הביאו תשואה גבוהה מאוד בשנת 2020. גם חברת הכרייה Hive הניבה תשואה יפה למשקיעים בשנה זו.

ראוי לציין כי השקעה כזאת אינה מחקה את הביטקוין במדויק. מדוע? משום שחברות לעתים אינן רווחיות ולא בטוח שעליה מסוימת בשער המטבע תניב תוצאה דומה.

ישנן מניות נוספות שאפשר לרכוש עבור מטבעות כמו אתריום או לייטקוין.

קרן מחקה ביטקוין

אפשרות נוספת להשקעה בביטקוין היא באמצעות קרנות סל.

מדוע אנשים מעדיפים את הדרך הזו ולא את רכישת הביטקוין עצמו? משום שמדובר בפעולה פשוטה, ללא צורך לדעת דבר על עולם הכרייה או לרכוש ארנק דיגיטלי.

הקרן המרכזית והמוכרת היא GBTC. קרן מוכרת נוספת היא XBTCF השבדית, אך מדובר שקרן שנחשבת לתנודתית מאוד. הקרן BTCE מוכרת מאוד, אך לא תמיד נגישה.

החשיפה באמצעות קרנות, למשל, מגיעה על רקע אחזקות של החברות שמחזיקות במטבע ועוסקות בפיתוח בתחום הבלוקצ'יין. הדבר חושף אותן למחיר המטבע. זוהי דרך שנחשבת ל"סולידית" עבור השקעה בתחום.

אפשרות נוספת לחשיפה לקריפטו נעשית על ידי קרן מחקה, שעוקבת אחרי מדד שכולל מניות שהונפקו ופועלות בתחום הבלוקצ'יין – Nasdaq Blockchain Economy Index. 

השקעה בביטקוין דרך קרן סל

בחודש אוקטובר 2021 זה קרה. בוול סטריט ניתן היה לרכוש קרן סל שמשקיעה בביטקוין. הקרן עוקבת אחר ה-ETF (חוזים עתידיים) של המטבע.

מי שאחראית על כך היא חברת ProShares Bitcoin Strategy, שקיבלה אישור מהרשות האמריקאית. המסחר התבצע באמצעות הסימול BITO.

העניין הזה יצר באז בשוק וחברות נוספות מנסות כעת להשיק קרנות דומות. אם תרצו לדעת איך פותחים חשבון מסחר, תוכלו לעשות את זה כאן.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה