מה זה OTC, איך סוחרים בשיטה הזו, מהי ה"רשימה הורודה" ואיך החברות הנסחרות מייצרות אמון אצל המשקיעים? הכל על תופעת OTC – המניות שמעבר לדלפק


 

חברות רבות נסחרות בבורסה האמריקאית, אבל יש כאלה שמעדיפות להיות מתחת לרדאר.

המשמעות היא פשוטה: מסחר מחוץ לבורסה, כלומר "מעבר לדלפק", שנחשב לזירה שבשנים האחרונות תפסה תאוצה ואנחנו שומעים עליה הרבה; OTC – Over The Counter. 

אז מה זה בעצם, איזה מניות נסחרות שם, איך אפשר לקנות אותן והאם מדובר ב"הימור בטוח"? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על OTC.

סקירה מקיפה על מסחר ב OTC

מה זה OTC?

OTC הוא קיצור למונח Over the Counter‏, או בעברית "מעבר לדלפק". 

מסחר מעבר לדלפק הוא למעשה זירת מסחר נוספת בשוק האמריקאי. כך, מתאפשרת קניה או מכירה של ניירות ערך שאינם רשומים כלל למסחר בבורסות המוכרות.

לעיתים, המניות שנסחרות שם מוכרות בשוק גם בשם "מניות פני" בשל הערך הנמוך שלהן.

מקור השם "פני סטוקס"? Penny Stocks))

כשמן כן הן, מדובר במניות המחיר נמוך מאוד, שעבורן משקיעים הסוחרים "גרושים".

בדרך כלל מדובר במניות של חברות אלמוניות שנסחרות בפחות מ-5 דולר למניה. יחד עם זאת, משקיעים רבים דווקא נוהגים להגדיר כמניות פני כאלה שמחירן נמוך מדולר אחד.

מניות פני מאופיינות בדרך כלל במסחר דליל מאוד. לכן, בשוק המוסדי לא כל כך אוהבים לסחור בהן. שווי שוק נמוך מרתיע חברות, גם אם המחיר אטרקטיבי. החשש הוא בעיקר ממניות "ורודות" (עוד על כך בהמשך), שלא נמצאות תחת חובת הדיווח למשקיעים.

במהלך השנים יצרו בחברות הגדולות מעין "סטיגמה" למניות הללו, לפיהן הן יהיו חשופות בצורה רחבה יותר לתרמיות והונאות.

מה זה OTC market?

OTC market – שוק המסחר מעבר לדלפק, ויכול שיתקיים בו מסחר בכל מכשיר פיננסי שקיים בשוק, כמו אג"ח, מניות, נגזרים או סחורות.

המסחר דומה מאוד למסחר הבורסאי הרגיל ובו אפשרויות רבות, שמתחלקות לרבדים שונים של סיכון.

בדרך כלל, הסיכון במסחר ב-OTC אמור להיות בעל דרגת סיכון גבוהה, משום שנסחרות בו בעיקר חברות עם סחירות נמוכה (משמע, מעט ביקוש והיצע). 

חברות שרוצות לקחת חלק במסחר מעבר לדלפק צריכות לדווח על כך. אם יבחרו לעשות זאת, הן יהיו חלק מרשימת המסחר הזו. אם לא, הן ייכנסו ל"רשימה הוורודה", שמיועדת למניות דלות יחסית, כשנראה שיש סיכון מסוים במסחר בהן.

מהי "הרשימה הוורודה" (PINK SHEET)?

מהי אותה רשימה ורודה? ובכן, שוק ה-OTC מתחלק למספר פרמטרים הנוגעים לרמת השקיפות, כלומר גילוי פיננסי מצד החברות.

הרמה הגבוהה ביותר, כלומר זו המשקפת את הסטנדרטים הגבוהים ביותר, נקראת OTCQX. זהו הרובד היחיד שמפתה לעתים חברות להיכנס אליו על חשבון בורסת הנאסד"ק. בשוק הזה יהיו החברות מחויבות לא רק מדיווח, אלא גם בעמידה בסטנדרטים גבוהים.

הרובד הבינוני, השני מתוך שלושה, הוא OTCQB. גם שם חלה חובת הדיווח, אך הדרג הזה משקף סטנדרטים נמוכים יותר ומטבע הדברים נחשב לבעל רמת אמינות נמוכה יותר. גם חברות אלה, למרות הדירוג הנמוך יותר, מחויבות בדיווח לרשות לניירות ערך בארצות הברית.

הרשימה הוורודה, OTC PINK אותה הזכרנו קודם, נחשבת לרמה הנמוכה ביותר. חברות ברמה הזו אינן מחויבות בדיווח למשקיעים כלל.

מסחר במניות OTC

ראשית, ראוי לציין כי גופים רבים בארצות הברית נמנעים מזה שנים לסחור ב-OTC, מה שמעיד על רמת סיכון גבוהה.

ההצעה לרכישת מניות בשוק הזה מפתה מאוד, משום שהמניות נסחרות במחירים נמוכים מאוד, לעתים אפילו פחות מסנט אחד, אך שעסקים רבים רואים הזדמנות בפוטנציאל הצמיחה שלהם. 

רוב המניות הן לא רק מסוכנות, כלומר עשויות לנוע בטווחים בטווחים של עשרות ומאות אחוזים ביממה אחת – כך שהמסחר העיקרי בהן הוא המסחר היומי.

אחד המקרים היותר מוכרים של חברה שטיפסה מעלה באמצעות מסחר בשוק הזה, היא חברת "וולמארט" (WMT). בסוף שנות ה-60 החלה המניה את המסחר שלה באמצעות שוק ה-OTC, ולאחר כשלוש שנים היא צברה רווח של מעל מיליארד דולר ונרשמה למסחר בבורסה בניו יורק. 

בכלל, עושה רושם כי ישנן חברות רבות שמעדיפות לסחור בשיטה של מעבר לדלפק, זאת משום שהן מעוניינות להרחיב את מעגל המשקיעים שלהם ולהיחשף לשוק ההון האמריקאי.

משיטוט, קצר מצאנו מניות רבות שנסחרות תמורת 0.3$-0.001$, כלומר תוכלו לרכוש את חלקם בהרבה פחות מסנט אחד. יחד עם זאת, מניות רבות נסחרות תמורת סכומים גבוהים יותר.

אגב, גם מניות של חברות קנאביס רבות החלו את דרכן בשוק ה-OTC.

יתרונות במסחר OTC

אחד היתרונות בשוק הזה הוא שבורסות מוכרות לעולם לא היו מאפשרות ללקוחות להשקיע באותן חברות, בטח לא כאלה שנמצאות בתחילת הדרך, עם פעילות די מוגבלת.

כמו שהבהרנו קודם, מניות רבות נסחרות בשוק הזה ורובן שייכות לחברות קטנות, אך לצדן נסחרות גם מניות גדולות יותר.

שתי חברות מוכרות מאוד שהגיעו למחזורים גבוהים יחסית ב-OTC הן יצרנית הבירות "הייניקן" (HKHHY) וחברת "נסטלה" (NSRGF) העולמית.

רוצים עוד יתרונות מרכזיים במסחר ב-OTC? ובכן, לא חסר. נתחיל במחירן הזול יחסית של המניות ונמשיך במסחר מול סוחרים פרטיים, כך שבמקרים רבים לא תהיו כפופים למניפולציה של השוק המוסדי.

סוחרים רבים נוהגים לרכוש "מניות פני" משום שבמקרה שבו הן יעלו, הרווח שלהם יהיה עצום. לעומת זאת, אם הם רכשו מספר מניות אך הפסידו את כספם, ההפסד יהיה נמוך מאוד.

יש גם חסרונות

כפי שהבנתם, מסחר בשוק הזה כרוך בסיכון רב.

ייתכן שתשקיעו את כספכם ותוך זמן קצר לא יישאר לכם הרבה ממנו.

בדיוק בשל הסיבות הללו, המסחר מתאים יותר לסוחר יומי או לסווינג קצר. לא כל אחד בנוי לקנות מניה ב OTC ולחכות להתפתחויות. 

איך לסחור במניות OTC?

לפני שאתם מבינים איך קונים מניות, הדבר הראשון שיש לעשות כדי להתחיל לסחור במניות "מעבר לדלפק" הוא לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר – זוהי למעשה תחילת המסחר ב-OTC.

כן, גם בישראל קיימות מספר חברות המפעילות פלטפורמות מסחר שדרכן תוכלו לסחור במניות כאלה. 

כאמור, המסחר מתבצע, בדרך כלל, באמצעות מערכת מסחר אינטרנטית. אבל חשוב לעבוד עם ברוקר אמין ומוכר בתחום, בעיקר בגלל מקרי עבר בהם נרשמו הונאות.

בנוסף, יש לבצע השוואה בין הברוקרים ולוודא שהם אכן מאפשרים מסחר ב OTC

אחרי שביצעתם השוואה בין ברוקרים ופתחתם חשבון, אתם יכולים להתחיל לקנות ולמכור מניות ב OTC.

האם ניתן למכור מניות OTC בשורט?

בעיקרון, התשובה היא כן. יחד עם זאת, מדובר בצעד פחות פופולרי משום שאותן מניות פחות סחירות והמשקיעים חוששים להיתקע כשירצו לרכוש את אותן מניות בעת עליה ולכן לא ניתן לבצע שורט על כל המניות.

אגב, בחודשים האחרונים עלה קרנן של מספר מניות OTC גם בעולם הרדיט, כשבלוגרים מסוימים ניסו "להריץ" מניה מתוך אינטרס מסוים.

לסיכום, למה כדאי לסחור במניות OTC?

נתחיל בעובדות. כן, רוב הסוחרים כיום מעדיפים לסחור באמצעות הבורסות המוכרות, כמו הבורסה בניו יורק והנאסד"ק.

יחד עם זאת, מניות OTC או מניות PINK SHEET מאותה רשימה ורודה, שנמצאות מתחת לרדאר, יכולות לייצר רווח עצום שיכול להפוך כל סוחר מתחיל למיליונר.

כמובן, הדרך לשם אינה קלה. המניות אמנם מסוכנות יותר ולא תמיד תוכלו לקבל את החברות פרטים מלאים בשל היעדר רגולציה קשוחה, אולם מניות בשוק הזה יוכלו לנוע בטווח של מאות אחוזים ביום ושם אפשר לייצר את הרווח.

סוחרים רבים נכנסים לשוק ה-OTC בעסקה יומית, עם מניות שנעות במחזורים גדולים יחסית. כך למשל, יוצא שמניה שנסחרה תמורת 0.04 דולר ועלתה למחיר זניח של 0.4 דולר בלבד, רושמת תוך מספר שעות רווח של 1,000%.

אם רכשתם כמות קטנה של מניות, די כדי שהתהפכו למרוצים מאוד בתום יום המסחר. הסיכון במקרה של הפסד, הוא כמעט זניח.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 WhatsApp זמינים לכל שאלה