מה זה עסקת ספוט (Spot Transaction) ולמי כדאי לבצע עסקאות? הנה כמה שאלות (ותשובות) שחשוב לכם לדעת על עסקאות מהסוג הזה


שוק המט"ח מכיל לא מעט מונחים מקצועיים ואפשרויות שחייבים להכיר. ואם יש לכם עסקים שפעילים בזירה הבינלאומית או שאתם מתעניינים בהשקעות במט"ח, על אחת כמה וכמה – כדאי שתדעו מה זה עסקת ספוט.

במאמר הבא נסביר לכם, שלב אחר שלב, לשם מה נועדה העסקה הזאת ומדוע מליונים ברחבי העולם חייבים להשתמש בה כדי להצליח בעסקים? הנה כל מה שחשוב לדעת.

מטבעות

מה זה עסקת ספוט?

אז למי מכם שלא מכיר, עסקת ספוט היא עסקת המרת מטבע ישירה ופשוטה בין מטבע למטבע, שמתבצעת תוך יומיים – שער ההמרה בין המטבעות נקבע ברגע ביצוע העסקה (שער ספוט) והכסף מוזרם בפועל לאחר 2 ימי עסקים.

מחיר ספוט הוא המחיר הנוכחי של מכשיר פיננסי. זהו המחיר בו ניתן למכור או לרכוש מכשיר באופן מידי. בשווקים נזילים, מחיר הספוט עשוי להשתנות בשניות.

המטרה של העסקה, בדרך כלל, היא פשוטה: גידור. אדם שרוצה לבצע עסקה במט"ח, במיוחד אם מדובר על עסקה סכומים גדולים – בדר"כ לא רוצה להסתכן בשינוי בשער המטבע, אלא לבצע את העסקה לפי התנאים שמתאימים לו כרגע.

איך מתבצעת עסקת ספוט

בניגוד לעסקת פורוורד (Forward), שהיא עסקה שמתרחשת לטווח הארוך (במקרה הזה, יותר משני ימי עסקים), עסקת ספוט היא עסקה פשוטה שמתבצעת על פי השער הנוכחי ובטווח הקצר.

דוגמא פשוטה: אדם קנה ביום שלישי 100 אלף דולר בעסקת SPOT, כנגד שקל. השער: 3.4. אחרי יומיים, כלומר ביום חמישי, יזוכה חשבון המט"ח שלו ב-100 אלף דולר והוא יחויב ב-340 אלף שקל בחשבון הרגיל שלו. 

נניח ששער המטבע עלה ל-3.57 בעת המכירה, מבצע העסקה עדיין יקבל את 100 אלף דולר לחשבון שלו והוא יחויב ב 340 אלף שקל. ומה יקרה אם שער המטבע ירד ל-3.34? בדיוק אותו דבר.

למרות שבפועל שער המטבע עלה או ירד, מבצע העסקה עדיין "נהנה" (או שלא) מהשער בעת ביצוע העסקה.

למי כדאי לעשות עסקת ספוט?

בגדול, כל מי שמנהל עסק ו/או מתכנן לבצע עסקה גדול במט"ח יכול להסתמך על עסקת ספוט.

הנה דוגמא להמחשה;

נניח שחנות מחשבים מקוונת בגרמניה מציעה הנחה של 30% לכל הלקוחות הבינלאומיים שמשלמים תוך חמישה ימי עסקים לאחר ביצוע ההזמנה.

מפעיל עסק למחשוב בישראל, רואה את ההצעה ומחליט לרכוש כרטיסי מסך מדגם מסוים בשווי 10,000 דולר.

באותו רגע, שער החליפין הוא 3.5 שקלים לדולר, והוא מחליט שהעסקה משתלמת לו במחיר הדולר הנוכחי. הוא מבצע רכישת מט"ח במחיר ספוט כדי לקנות את המטבע המקביל, "לגדר" ולבטח את עצמו מפני שינויים בשער המטבע.

מה התוצאה? לעסקה יש תאריך סילוק בעוד יומיים, כך שהוא מקבל את הדולר בטווח הקצר, סוגר את העסקה ומקבל את ההנחה מהחברה (נזכיר שללא עסקת הגידור ייתכן שהיה חושש לבצע את העסקה או שהיה עורך אותה, אך היה חשוף לשינויים בתנודות המטבע).

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה