מה זה שער המרה, האם משלמים עמלת המרה כשאתם קונים או מוכרים מט"ח, האם ישנן חברות שלא גובות מכם עמלת חליפין, מה קורה כשאנחנו קונים דולר או יורו ומאיפה כדאי לקנות? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת

ציינג' change

אולי הוא לא יגבה עמלת חליפין, אבל מה שער הקניה והמכירה? צ'יינג בארה"ב | צילום: MisterSven


פעמים רבות, בוודאי לפני טיסה לחו"ל, יצא לכם לגשת לצ'יינג הקרוב על מנת להמיר את השקל למטבע אחר, בהתאם למדינה שאליה אתם נוסעים. כשחזרתם, אם נשארו בידכם כספים, סביר להניח שהמרתם אותם בחזרה לשקלים.

בכל פעם שאתם רוצים לרכוש מטבע זר, אתם מבצעים פעולת המרה. פעולת ההמרה הזאת, להחליף כסף בכסף, שטרות של מטבע מסוים במטבע אחר, מבוצעת בהתאם ל"שער ההמרה" באותו רגע.

אבל רגע לפני שאתם ניגשים שוב לדוכן ההמרה הקרוב לביתכם או בנתב"ג, יש כמה דברים שכדאי לכם לדעת: מה זה שער המרה, איזה שערים קיימים, האם שער המרה דולר נמוך יותר משער המרה יורו? ומתי והיכן הכי כדאי להמיר את הכסף שלכם? עוד מעט תבינו הכל.

מה זה שער המרה והאם קיימת עמלת המרה?

המרת מט"ח (מטבע חוץ או "מטבע זר"), כלומר פעולת ההמרה, מתבצעת תחת "שער המרה".

בעת רכישה או מכירה של מטבע חוץ, שער המרה הוא זה שיקבע כמה תקבלו מטבעות תקבלו תמורת הכסף שלכם.

אז מה עדיף לנו, שער המרה נמוך או גבוה? ובכלל, על מה כדאי להסתכל כשאנחנו ממירים מטבע? ובכן, שער ההמרה יהיה השער שתשלמו על המרת מט"ח, והוא אינו השער הרציף או השער היציג.

לצורך הדוגמא, המרה של שקלים לדולרים;

נניח והשער היציג של הדולר (זה שמבטא את היחס בין הדולר לשקל) הוא 3.25 שקל לדולר, ואתם רוצים להמיר 10,000 שקלים לדולרים. 

"על הנייר" הייתם צריכים לקבל 3,076.9$ (10,000 שקלים / מחיר הדולר 3.25) אבל, מכיוון שההמרה לא מתבצעת בשער יציג על בשער המרה – הבנק או הצ'יינג (במקרה של המרה בסכום נמוך) ימכור לכם דולרים במחיר גבוה יותר, עם מרווח מהשער היציג או השער הרציף כדי לגזור לעצמו רווח מהפעולה.

לצורך העניין, שער ההמרה הוא 3.30 (בדרך כלל המרווח בין השער האמתי לשער ההמרה נע בין 4-5 אגורות). ולכן, הסכום שתקבלו בדולרים יהיה נמוך, 3,030.3$ (10,000 שקלים / שער ההמרה 3.30).

עכשיו ניתן את הדוגמא ההפוכה;

רציתם למכור את הדולרים שנותרו לכם ובדקתם מהו שער ההמרה של הדולר.

נניח ונותר לכם 1,000 דולר והשער היציג היה 3.25 שקל. לפי השער היציג, הייתם אמורים לקבל 3,250 שקל, אך בפועל קיבלתם 3,190 שקל בלבד.

הגורם דרכו ביצעתם את ההמרה מכר לכם את הדולרים בשער נמוך יותר מהשער היציג, 3.19 במקרה הזה.

במקרה הזה "הפסדתם" פעמיים – פעם אחת בקניה ופעם במכירה. ה"הפסד" הזה מכונה "עמלת מרווח", כלומר הפער בין שערי המכירה לקניה.

רגע, איך נקבע שער יציג ושער רציף?

השער הרשמי של הדולר נקבע באמצעות בנק ישראל.

הבנק קובע שערים יציגים של מטבעות כמו האירו, הדולר, היין היפני ועוד, על פי דגימה שוטפת של שערי חליפין אחרים שמפרסמים בנקים מרכזיים בחרבי העולם.

בדרך כלל, השערים נקבעים באמצעות היחס בין אותו מטבע לדולר. השער הזה לא מחייב. הוא משמש כאינדיקציה, אך זה לא בהכרח השער הטוב ביותר שבו תרכשו מטבעות זרים.

לעומתו, השער הרציף הוא השער הנוכחי שחושב לפי המסחר הרציף. הוא לא מחייב קונים או מוכרים, אבל אפשר לקבל באמצעותו אינדיקציה. כאשר לא מתקיים מסחר, השער היציג יהיה הרלוונטי.

מה ההבדל בין שערי המרה? מה זה שער המרה במכירה וקניה?

שער מכירה הוא הסכום הנקוב למכירת מטבע חוץ ללקוח. הנה דוגמא באמצעות שער מכירה יורו: אם שער המכירה של היורו יהיה 3.4 שקל ליורו, תקבלו 100 יורו עבור 340 שקל.

שער קניה הוא הסכום הנקוב לקניית מטבע חוץ מלקוח. לדוגמא: אם שער המרה יורו יהיה 3.30, תקבלו 330 שקל עבור 100 יורו.

סוגי שערי חליפין לביצוע עסקאות

ישנם שני סוגים של שערים כאשר אתם מבצעים עסקת המרה:

שער העברות והמחאות

מדובר בשער חליפין לעסקה שאיננה מבוססת על העברת מזומן. 

השער הזה נקבע באמצעות קבלת צ'ק מהלקוח או באמצעות העברה בנקאית בין חשבונות מט"ח. השער מתפרסם באתרי הבנקים ומוסדות פיננסיים. 

השער המוכר יותר: שער מזומן

מדובר בעסקאות בהם מועבר מזומן, כמו הפקדת מט"ח לחשבון או משיכה של מט"ח. 

מכאן, ששער המזומן יהיה לרוב גבוה יותר משער העברות והמחאות.

איזה עוד עמלות קיימות בהמרת מט"ח?

אז סיכמנו כבר שכאשר ממירים מטבע חוץ בבנק, גובים מכם עמלה בדמות המרווח בין השער האמיתי של המטבע לשער היציג / הרציף. אבל, בנוסף יגבו מכם גם אחוז מסוים משווי העסקה (בדר"כ עד 0.25%).

אם אתם מתכננים לבצע המרה בסכומים גבוהים, תוכלו להתמקח עם הבנק על העמלות ו/או לחלופין ליצור קשר עם גופים פיננסיים שעוסקים המרות, לא גובים עמלת חליפין ומאפשרים לכם לבצע עסקה במרווח נמוך יותר. 

לעתים, עדיף לשלם עמלת חליפין במקום בו שער הקניה והמכירה גבוה יותר. את זה לא תמיד תמצאו בבנקים, אבל שווה לעקוב ולבדוק.

האם אפשר "להגן" על השער?

אחרי שחשבתם שאתם מבינים הכל, חשוב שתדעו: יש דרך להגן על שער הקניה או מכירה באמצעות עסקה. העסקה הזאת מכונה "פורוורד".

במקרה הזה, יש לכם צפי ידוע לגבי קבלה או מסירה של מט"ח ואתם רוצים להגן מראש על השער, כדי לא לקחת סיכון. לכן, ניתן לבצע עסקה הכוללת את הגנת השער כנגד תזרים עתידי. כך תוכלו לרכוש דולר, יורו, שקלים או כל מטבע אחר בסכום מובטח מראש.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה