איך משקיעים במט"ח, מה היתרונות והחסרונות של השקעה במט"ח, האם כדאי להשקיע ובעיקר – איך להשקיע במט"ח. הנה כל מה שרציתם לדעת וגם: איפה הכי משתלם לכם לעשות זאת?

מט"ח דולר

את הכסף סופרים במדרגות. השקעה במט"ח | צילום: Sharon McCutcheon


יש מגוון אפשרויות השקעה. אבל, יש אפשרות אחת, כזו שאולי פחות פופולארית לדבר עליה אבל צוברת תאוצה בשנים האחרונות ויכולה להכניס הרבה כסף אם רק יודעים להשקיע בה כמו שצריך.

השקעה במט"ח הפכה בשנים האחרונות לכלי פופולארי אצל משקיעים רבים, אבל רגע לפני שמחליטים איפה להשקיע ובאיזה מטבע, יש כמה דברים שאתם חייבים לדעת.

ראשית, יש הבדל בין השקעה למסחר במט"ח

קיים הבדל בין השקעה למסחר במט"ח (הידוע גם בכינוי פורקס FOREX). האחרון נעשה באמצעות צמדי מטבעות. כלומר, בדיוק כמו במסחר במניות, הסוחרים מנסים לנבא מי מהמטבעות יעלה. אלא שבמקרה הזה, בגלל שמדובר בצמדי מטבעות, הסוחר צריך להחליט מי יהיה המטבע הנגדי, זה שהמטבע שבחר יעלה מולו.

הדוגמא הפשוטה ביותר למסחר במט"ח היא הדולר מול השקל, או בשמו המקצועי: USD/ILS. סוחר יכול להחליט להיכנס לעסקה כשהוא מאמין שערך השקל יעלה על הדולר, או להפך. הוא ירוויח אם ההימור שלו היה נכון ויפסיד – אם יקרה להפך.

באמצעות הדוגמא הבאה נמחיש לכם כיצד אפשר להרוויח מעליית שער המטבע.

נניח שסוחר מסוים החליט לקנות דולרים. כשקנה את הדולר, ערכו היה 3.3 שקל לדולר (שילם 330 שקל תמורת 100 דולר). כשמכר אותו, ערכו היה 3.5 שקל לדולר (קיבל 350 שקל). למעשה, הסוחר הרוויח 20 אגורות על כל דולר שקנה. זה סוג אחד של השקעה במט"ח.

מסחר במט"ח הוא מאוד ספקולטיבי מכיוון שהוא ממונף, ומאפשר לסוחרים לבצע עסקאות בסכום של עד פי 100 משווי החשבון שלהם.

בחרתם לסחור במט"ח? תצטרכו לפתוח חשבון בזירת מסחר, לבחור את צמד המטבעות (שקל דולר, או ין-אירו וכדומה) ולהחליט על כמות המטבעות שתרצו לרכוש. 

רוצים להשקיע במט"ח? הלאה, לפסקה הבאה.

סוגי השקעות מט"ח

אז מהו הצעד הראשון שצריך לעשות כשאנחנו רוצים להשקיע במט"ח?

הדוגמא הכי טובה היא קניה ומכירה של מטבעות, בצורה הפשוטה ביותר – המרת מט"ח. כלומר, לקחת שקל, להמיר אותו למטבע אחר כמו דולר, יורו או הין היפני ולהמתין שיעלה.

אופציה נוספת היא השקעה בפיקדון במטבע חוץ המאפשרת ליהנות מריבית משתנה. לכל מדינה, יש ריבית שונה על המטבע שלה. הריבית של השקל היא אפסית ועל הדולר קיימת ריבית גבוהה יותר? אתם יכולים גם לקנות דולרים ולייצר תשואה מהשינוי בשער וגם להשקיע את הכסף בפיקדון וליהנות בריבית מותאמת.

חשוב להבין שהשקעה במט"ח היא אפיק חשוב שנמצא בתהליך צמיחה בשווקים הפיננסיים בעולם. כשאומרים השקעות במט"ח, הכוונה היא להשקעה במזומן ולהשקעות ספקולטיביות ביחס לשערי ההמרה של צמדי מטבעות, אלא שההשקעה עצמה, כפי שהבנתם, יכולה להיעשות במספר דרכים עקיפות.

בניגוד גמור לעניין שהוא מעורר בתקשורת, שוק מטבע החוץ הוא השוק הפיננסי הגדול בעולם. היקפי המסחר שלו נעים סביב טריליוני דולרים ביום ומאות מיליונים עושים בו שימוש באמצעות מטבעות שונים של מדינות שונות.

אז נכון, השחקנים המובילים בשוק הם המוסדות הפיננסיים כמו קרנות ובנקים או בנקים מסחריים, אבל גם בשוק הפרטי נושא השקעות במט"ח צוברות תאוצה.

ההשקעה הפרטית נעשית באמצעות מספר מודלים ויש כמה אפשרויות השקעה שכדאי לשים אליהן לב.

עקב גודלו האדיר של שוק המט"ח הגלובלי והיקפי ההשקעה האדירים בו, ישנם למעשה מודלים שנים של השקעות. מודלים אלו כוללים גם שיטות השקעה שונות אך גם גורמים שונים שניתן לסחור ולהשקיע דרכם. כאשר פורטים את השיטות השונות להשקעה והמודלים השונים המאפשרים חשיפה למט"ח, ניתן להבין את הגודל של השוק הזה ואת חשיבותו למערכת הפיננסית העולמית.

על סוגי העסקאות נרחיב במאמרים הבאים. אבל בגדול, עסקת ספוט (SPOT) שנחשבת למוכרת יותר וכוללת מסחר בין מטבעות לפי שערים וסכומים ידועים, ללא ריבית, עסקאות החלף (SWAP), עסקת חליפין עתידית (Forward) ועסקת הפרשים (NDF) – נכללים במשוואה הזאת.

איך להשקיע במט"ח?

אז כמו שהבנתם, יש כמה דרכים להשקיע במט"ח, הנה העיקריות שבהן:

1) השקעה בניירות ערך זרים בחו"ל עם חשיפה למט"ח. כמו מניות, אג"ח, קרנות סל, קרנות נאמנות וקריפטו.

2) החזקת פיקדון בנקאי במט"ח, כמו פיקדון דולרי. כיום הבנקים מציעים גם פיקדונות צמודים לדולר, שמניבות לרוב ריבית גבוהה יותר ביחס לריבית שקלית.

3) הדרך הפשוטה ביותר היא המרת מטבע: השקעה במטבע מסוים. כשזה נעשה דרך הבנק, זה בדרך כלל כולל גם עמלות גבוהות – אבל יש גם גופם פיננסים אחרים שמציעים המרה בתנאים טובים יותר.

אפשר להמיר מטבעות דרך בתי השקעות, מכיוון שאלו גובים עמלות אפסיות ומעניקים שערי המרה אטרקטיביים. בנקים גובים עמלה עד גובה 0.25% ומרווח יחסית גדול של כמה אגורות.

האם כדאי להשקיע במט"ח?

שאלת כדאיות ההשקעה מצריכה ידע מוקדם.

ההשקעה בפועל היא פשוטה אבל נחשבת למסוכנת ביותר מכיוון שיש גורמים רבים שמשפיעים על שערי מט"ח.

בנוסף, השקעה במט"ח דרך נכסים פיננסים אחרים (לרבות ניירות ערך, נדל"ן וכו') חושפת את המשקיע לסיכון כפול – גם לירידה בערך שער המטבע וגם לירידה בערך של הנכס בו הוא בחר להשקיע.

אבל, חשוב לזכור שככל הסיכון גבוה יותר – כך גם הסיכוי, ולהיפך.

שני המטבעות הזרים המובילים הם כמובן הדולר והאירו, בהם ניתן להשקיע בדרכים שונות ומגוונות, אותן הזכרנו קודם.

יתרונות וחסרונות של השקעה במט"ח

להשקעה במט"ח יש כמה יתרונות וחסרונות מרכזיים. הנה כמה מהם:

היתרונות:

1) פעילות המסחר במט"ח היא רצופה ונמשכת כל השבוע. חלון ההזדמנויות הוא גדול מאוד.

2) יתרון מס: קנית מט"ח בשווי של מאות אלפי שקלים מבית השקעות מסוים ומכרת ברווח עצום אחרי שנה או שנתיים? לא תשלם על כך מס.

חריג לכך הוא המסחר במט"ח שמבצע באמצעות קנייה ומכירה של חוזה הפרשים, ומחייב במס רווחי הון בגובה 25%. לכן יש להבחין בין השקעה במט"ח לעסקת מסחר בטווח הקצר.

3) התחרות בעולם ההשקעות מובילות את הגופים הפיננסיים המרכזיים (כן, גם בישראל), לבצע מסחר עבורכם בעמלות נמוכות מאוד.

4) קיימת אפשרות למינוף, מה שיכול לייצר רווח אדיר למשקיעים.

5) כמו שידוע לכם, כל תיק השקעות יכול להכיל ניירות ערך זרים. לא משנה אם מדובר באג"ח או במניות, החשיפה לשווקים הללו מובילה לפיזור נכון של התיק. ההשקעה באזורים שונים בעולם ובסקטורים שונים, היא זאת שמובילה לכך.

החסרונות:

1) מדובר בתחום ספקולטיבי ולעתים השפעה חיצונית על מטבע מסוים יכולה להפוך את העסקה ה"יציבה" יחסית להפסד משמעותי.

2) המינוף הוא גם חיסרון. לצד אפשרות לרווח אדיר, אפשרות להפסדים גדולים.

3) הפיזור בתיק ההשקעות נתון גם להשפעות גיאו פוליטיות. כך, חשיפה למטבעות בחו"ל עשויה להפוך השקעה רווחית להפסד. כך למשל, אם השקעה מסוימת שהייתה צמודה למטבע זר עלתה ב-3%, אך ערך המטבע ירד ב-4% אחוז, יצא שכרכם בהפסד והתשואה תהיה שלילית.

על גידור בהשקעה במט"ח שמעתם?

אל דאגה, גם לעניין החשיפה למטבעות זרים יש פתרון. אפשר להתמודד עם הסיכון באמצעות גידור מט"ח, כלומר קיבוע שער המטבע. מצד שני, כמובן, גידור יכול להוביל לכך שעליה בערך המטבע לא תניב לכם תשואה נוספת. גידרתם? קיבלתם ביטחון, אבל במקרה של עליה, יכול להיות שתתחרטו על כך.

כיום, קיימות השקעות במט"ח שמנטרלות את השינויים בשער המטבע. החלטתם לרכוש קרן מחקה S&P500 חשופת מט"ח וחששתם מהתנודות בשער המטבע? תוכלו לרכוש קרן מחקה S&P500 מנוטרלת מט"ח וליהנות רק מעלייה פוטנציאלית של ניירות הערך הזרים. 

כלומר, כזאת שלא תהיה חשופה לאותן תנודות ונחשבת ל"סולידית" יותר. זכרו, תמיד תהיה לכם אפשרות לגדר את ההשקעה שלכם.

 

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה