מה זה ארביטראז', מהם פערי ארביטראז' ואיך מרוויחים מהם, האם קיים הבדל בין ארביטראז' לבין גידור ומהם הסיכונים הטמונים בעסקה, אם בכלל? כל מה שצריך לדעת במאמר הבא

ארביטראז'


כשמדברים על הרווחים הגבוהים שגורפים הבנקים בישראל, רבים מפנים אלינו שאלה דומה: האם הרווחים העיקריים שלהם, נובעים מעמלות?

ובכן, אם חשבתם שעמלות הפקיד הן הרווח העיקרי של הבנק, כנראה שלא עברתם קורס מתאים, או שלא קראתם לאחרונה מאמרים בתחום. הבנק גורף את מרבית הרווחים שלו על מה שמכונה "פערי ריבית", או במונח מקצועי – ארביטראז'.

אז מה זה ארביטראז'?

ארביטראז' משקף את פער בין מחירי הנכס במספר שווקים למטרת פעולת רווח.

הבנק מחלק לנו ריבית נמוכה על הכסף שנמצא בפיקדון, אבל לוקח ריבית גבוהה עבור ההלוואה שאתם מקבלים.

ממש כך, בעודו מעביר את הכסף (בצורה וירטואלית כמובן) מחשבון לחשבון, הבנק מייצר רווחים של מיליונים בפעולות פשוטות.

אבל זו, כמובן, רק דוגמא אחת לייצור רווח באמצעות ארביטראז'.

הדוגמא על פערי ריבית היא הפופולרית ביותר, משום שהיא משקפת הלכה למעשה את הדוגמא לכך.

הפעולה עצמה נעשית בתחומים רבים בשוק ההון, והיא כוללת רכישת נכס במחיר זול ומכירתו במחיר גבוה, תוך ניצול התנודתיות.

פערי ארביטראז' 

אז כמו שהבנתם, ארביטראז' הוא זה שיוצר את הרווח עבור הבנק, בית ההשקעות, הסוחר הפשוט או כל גוף אחד שמנצל את התנודתיות ליצירת רווחים.

הפעולה הזאת עשויה לכלול פעולות קניה ומכירה של מספר נכסים במספר שווקים. כאשר הפעולות הללו מתקזזות, נוצר הרווח.

נהוג לומר כי פערי ארביטראז' נוצרים בשל חוסר יעילות של השווקים. העובדה הזאת נובעת בין היתר מעלויות גבוהות של עסקה, כמו עמלות המרה, שמקטינות את הכדאיות בעסקאות כאלה. 

למרות הדברים האלה, הפעולה שבה הסוחר או כל גוף אחד מנצל את פערי הריבית או הנכס, הופכת את השוק ליעיל יותר באמצעות סגירת הפער.

איך מרוויחים מפערי ארביטראז'? (סוגי עסקאות ודוגמאות)

דוגמא טובה לסוחרי ארביטראז' מגיעה מכיוון עולם המטבעות. אלה יזרימו ביקושים במחיר זול ויציפו את המטבע בשוק כשהמחירו יקר יותר. המחיר אמור לעלות במצב הזה, ולהפך.

בשוק המודרני, סוחרים מצליחים להרוויח את ההון שלהם באמצעות תוכנות, משום שהפער נסגר במהירות.

ישנם מספר מקרים שכיחים בהם נוצר ארביטראז':

  1. הודעת חברה ציבורית על רכישת חברה אחרת – במצב כזה, נוצרת הזדמנות לפערי מחירים בין המניות, מה שמנוצל על ידי חברות וסוחרים.

  2. מחירי סחורות הנמכרים בשווקים שונים במטבעות שונים, מאפשרים לנצל פערים באמצעות שער החליפין של המטבע. בנוסף, ישנה אפשרות לסחור ולייצר רווחים מארביטראז' באמצעות חוזים עתידיים

  3. מניה דואלית, הנסחרת בשתי בורסות במקביל (קיימות מניות ישראליות רבות כמו טבע ואחרות, הנסחרות בוול סטריט, למשל). בסיום יום המסחר ואף במהלכו נוצרים פערים גבוהים במחיר. הסוחרים והחברות מנצלים זאת על מנת לגרוף רווחים.

  4. אופציות על נכס בסיס – אפשרות לרכוש את נכס הבסיס בזמן ומחיר ידוע מראש. במצב כזה, נוצר פער בין מחיר הבסיס למחיר הנוכחי. הסוחר יכול להרוויח באמצעות עליה או ירידה במחיר הנכס.

דוגמא לעסקה

נניח שביום מסוים נסחרת סחורה מסוימת במחיר של 200 דולר בבורסת שיקגו ובמחיר של 180 יורו בספרד. שער החליפין בין המטבעות עומד על 1.25 דולר ליורו.

כעת, אפשר למכור את הסחורה ב-200 דולר בשיקגו, למכור אותה בספרד ולהמיר את המחיר שלה ל-225 דולר. כך, יצרנו למעשה רווח של 25 דולר על אותה סחורה. 

עסקה כזאת נקראת בשוק ההון "כסף על הרצפה", משום שהיא נוטלת סיכון. יחד עם זאת, צריך לשים לב כי במידה והביקושים לעסקה כזאת יגדלו, ברור שהדבר יגרום לירידת המחיר וכך הפער ילך ויצטמצם ויותיר את העסקה כלא כדאית.

ההבדל בין ארביטראז' לגידור

רבים שואלים מהו בעצם ההבדל בין ארביטראז' לגידור. ובכן, ישנו הבדל משמעותי בין השניים.

במסגרת עסקת ארביטראז' הרווח נוצר באמצעות מסחר בהפרש בין מחיר הנכס ביותר משוק אחד.

לעומתו, גידור פירושו רכישת נכסים בכיוונים מנוגדים בו בזמנית, במטרה לצמצם את הסיכון בהשקעה מסוימת.

בגידור מדובר בבחירה בין עסקה לטווח קצר או ארוך. בארביטראז' מדובר בבחירה בין קניה למכירה.

באופן כללי, מדובר בשתי טכניקות שונות למטרות שונות לגמרי.

הסיכונים בעסקה

לכאורה, נראה כי עסקה כזאת נעשית תחת סיכון מינימלי. אבל, גם בעסקאות ארביטראז' ישנו סיכון מסוים.

ראשית, מרווח הזמן בין העסקאות צר מאוד. וייתכן שינוי של הרגע האחרון במחיר של אחד הנכסים שיגרום להפסד.

סיכון נוסף בעסקה הוא כאשר שני הנכסים בה לא זהים לגמרי. לעתים, אנו נוטים להניח ששני נכסים דומים הם זהים אך בפועל, ההנחה היא מוטעית וכך נוצר פער משמעותי שגורם להפסד. 

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה