לעתים קרובות, האסטרטגיה העסקית של חברה כוללת הצעת רכש ורכישה של חברות אחרות. זה יכול להיות בגלל רצון להתרחב ולהתפתח ובמקרים אחרים, כצעד אגרסיבי להשתלטות על פעילות עסקית של מתחרים.

רכישת שליטה בחברה יכולה להיעשות בהסכמה של ההנהלה ובעלי המניות (המשקיעים) וגם בלעדיה ("השתלטות עוינת", או, באנגלית – Hostile takeover).

מדובר על צעד נפוץ מאוד בעולם שוק ההון, וכמעט בכל שבוע מגיעה הצעת רכש כזו או אחרת לבעלי המניות של חברות ציבוריות ופרטיות (לדוגמה, הצעת הרכש של בנק מזרחי לבנק אגוד).

היתרונות של רכישה רבים; היא מאפשרת לחברה הרוכשת לקבל החלטות מהותיות לגבי הפעילות העסקית של החברה, להגדיל באופן מידי את ההכנסות ולשפר את הרווחיות.

אז איך מתבצעת רכישת חברה ציבורית, איך מגישים הצעת רכש של חברה ומתי הרכישה תוגדר כהשתלטות עוינת על חברה, ו איך הצעת רכש משפיעה על חשבון ההשקעות שלכם?

הצעת רכש

אז מתי בעצם מתבצעת רכישה?

לרוב, אנו שומעים בעיקר על רכישות של חברות גדולות ומפורסמות, בעיקר מאחר שלרוב מדובר בעסקאות ענק משמעותיות המגיעות לכותרות. עם זאת, בפועל מתבצעים מיזוגים ורכישות לעתים קרובות יותר בין חברות קטנות עד בינוניות.

ישנן סיבות רבות שבגינן בוחרות חברות לבצע רכישה;

כניסה לשווקים זרים

אחת הדרכים היעילות ביותר עבור חברה להרחיב את פעילותה למדינה אחרת, היא רכישת חברה עם פעילות קיימת במדינה הזו.  לחברה הנרכשת כבר יש מערך כוח אדם מלא, מותג, מוניטין כולל הנכסים הנדרשים לפעילות.

הניסיון והתשתיות הם בעלי ערך רב ויכולים לחסוך הון וזמן יקר בתהליך הכניסה לשוק פוטנציאלי חדש עם יתרון משמעותי.  

חלק מאסטרטגיית הצמיחה

כאשר הכלים העומדים לרשותה של חברה כדי להמשיך בהתפתחות וצמיחה, עליה למצוא מקורות תזרים חדשים. במקרים כאלו, עשויה החברה לזהות כי עדיף לה לרכוש חברה צעירה ומבטיחה אחרת מאשר להתרחב בכוחות עצמה.

צעד לצמצום התחרות

כאשר ההיצע הוא גבוה והתחרות היא אינטנסיבית, כל החברות בשוק יוצאות מופסדות.

לכן, פעמים רבות רכישת חברה מאפשרת לרוכש מצד אחד להגדיל את כוחה והיקף הפעילות שלה ומצד שני להרוויח קהלי לקוחות פעמיים – כאשר לקוחות החברה הנרכשת עוברים לרשותם וכשצמצום המתחרים הופך אותם לבחירה מועדפת חדשה על ידי קהלים שעוד לא נעזרו בשירותים והמוצרים שלה בעבר.

הטמעת אמצעים חדשים בחברה

חברות בוחרות לרכוש חברות אחרות מכיוון שזיהו כי יש להן יתרונות מסוימים שיכולים לתרום לפעילות הקיימת של החברה. לעתים, מדובר בטכנולוגיות חדשניות, בפעמים אחרות מדובר בסודות מסחריים כאלו ואחרים (רכישת ווייז "waze" על ידי גוגל למשל).

לא פעם ייווצר מצב שרכישת החברה עם כלל האמצעים שעומדים לרשותה תהיה זולה יותר מהשקעת המשאבים והמחקר הנדרשים לפיתוח האמצעים האלו באופן עצמאי.

כיצד מתבצעת הצעת רכש של חברה?

הצעת רכש היא הדרך היחידה בה מבוצעת רכישת חברה ציבורית. כדי להשיג שליטה בחברות בהנפקה ציבורית, על הרוכש להגיש הצעת רכש של חברה לבעלי המניות.

הצעת הרכש מאפשרת לרכוש כמות גדולה של מניות ברכישה אחת. על פי חוק, ככל שמדובר ברכישת חברה ציבורית, המציע לא יתוודע לזהותם של בעלי המניות הרלוונטיים לאורך כל העסקה. באופן גורף, ניתן לחלק את הצעות הרכש לשלושה סוגים עיקריים:

  • הצעת רכש מיוחדת – בהצעת רכש זו, מתבצעת רכישה של מעל ל-25% מזכויות ההצבעה בחברה, ככל שאין בעל מניות אחר עם בעלות על נתח בגודל כזה בחברה, או של 45% מהזכויות לכל הפחות במצב בו לפחות מחצית מהמניות אינן בבעלות יחיד.

  • הצעת רכש מלאה – בהצעת רכש מסוג זה, נרכשות מעל ל-90% מהמניות של החברה המעניקה למעשה שליטה מלאה בחברה הציבורית.

  • הצעת רכש רגילה – לבסוף, כל הצעת רכש אחרת שאינה נופלת תחת ההגדרות הקודמות תיקרא הצעת רכש רגילה. במסגרת הצעה זו, נוכל לרכוש כל נתח משמעותי משוויה של החברה במניות מבעל מניות אחד או ממספר בעלים. 

מתי תיחשב רכישה השתלטות עוינת על חברה?

מבחינה טכנית, אין כל הבדל בין רכישה מכל סוג ובין "השתלטות עוינת". יותר משמדובר במושג משפטי או פיננסי, מדובר בתיאור של נסיבות הרכישה ומטרותיה.

לרוב, הצעת רכש של חברה מועברת במסודר לבעלי המניות בחברה והם אלו שצריכים לאשר אותה בצורה מסודרת במטרה להפקת תועלת הדדית של המציע והניצעים גם יחד. 

השתלטות עוינת על חברה, לעומת זאת, תתאר מצב עניינים בו חברת היעד מתנגדת לרכישה (או לא יודעת עליו אפילו) ובעלי המניות יכולים לפתע למצוא את עצמם עם בעל שליטה חדש ששולט בעניינים.

בניגוד למיזוג חברות, השתלטות עוינת על חברה מבוצעת באופן חד צדדי, כאשר החברה הרוכשת מתחילה לבצע רכישות של נתחים גדולים של מניות תוך כדי המסחר בבורסה או ישירות מבעלי מניות פרטיים) כדי להשיג שליטה. כך, הדברים נעשים למעשה מחוץ לשליטתו של כל בעלי המניות והדירקטוריון

מה משמעות הדברים עבורנו כמשקיעים וסוחרים?

רכישות, בעיקר כשמדובר בחברות גדולות, מעידות לא מעט על מצב החברה הרוכשת ואפילו עוד יותר על החברה הנרכשת.

מטבע הדברים, יש לפעולה כזו השפעה משמעותית על תנודות המניות ועל שווי ההשקעה שלנו.

חשוב לעקוב בקפדנות אחרי חדשות, לנהל סיכונים ולתכנן את הצעדים שלנו כמו שצריך.

איך והאם רכישה של חברה משפיעה על מחיר המניה שלה? 

לרכישות יש השפעה ניכרת על מחירי המניות. אך יחד עם זאת, אופי ההשפעה לא תמיד צפוי. השוק עשוי להגיב באינספור דרכים לחדשות על ביצוע רכישות והשתלטויות. לעתים הדברים ישחקו לטובתנו ולפעמים, דווקא לרעתנו. 

הצעת רכש במחיר גבוה ממחיר השוק (למשל לפי שווי של 15$ למניה לחברה שהמניה שלה נסחרת ב 10$) יכולה להקפיץ את מחיר המניה של החברה הנרכשת ולחלופין, הצעת רכש לא טובה יכולה להפיל מחיר של מניה בן רגע.

כמו כן, קיימת אפשרות שמחירי המניות של החברה הרוכשת ירדו. הסיבה לכך היא שהחברה הרוכשת תצטרך להוציא סכום לא מבוטל על הרכישה, ויכול להיות מצב שמשקיעים עשויים לפקפק במחיר שהוצע על-ידה.

הדבר עובד גם הפוך – מחירי מניות של חברה רוכשת יכולים לזנק אם המשקיעים צופים עתיד מזהיר לשתי החברות יחד (תתארו לכם מצב בו גוגל ופייסבוק מתמזגות).

האם ואיך ניתן לדעת מתי חברה עומדת לקבל הצעת רכש?

ישנם סימנים רבים שעשויים להצביע על רכישה מתקרבת. לרוב, כאשר חברות נמצאות בקשיים כלכליים, או כאשר מתחרות בשוק מחזיקות בנתח משמעותי מהשוק, הדבר עשוי להעיד על רכישה עתידית.

רכישת מניות המונית על ידי חברה מסוימת לאורך הזמן, עשויה להיות גם היא סימן מקדים לביצוע הצעת רכש שתאפשר לרכוש מניות בהיקפים גדולים יותר.

עם הייעוץ המקצועי הנכון, נוכל לקבל מידע יעיל שיאפשר לנו לזהות מגמות כאלו מראש ולתכנן את סל ההשקעה שלנו בתבונה.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה