שוק ההון מלא באפשרות השקעה מגוונות וכסוחרים ומשקיעים חשוב שנכיר את כל ארגז הכלים שעומד לרשותנו. חוזה עתידי הוא כלי מאוד שימושי ויכול להשתלב נהדר בתיק ההשקעות שלכם ו/או אם אתם רוצים לגרוף רווח מהיר בעסקה קצרה (יותר על אפשרויות המסחר בהמשך).

מה אתם יודעים על חוזים עתידיים?

מהם חוזים עתידיים ?

חוזה עתידי הוא מכשיר פיננסי הנסחר בבורסה כמו מניות ואגרות חוב.

החוזה מהווה התחייבות לספק נכס כלשהו במועד עתידי מסוים במחיר שנקבע מראש.

ניתן לבצע מסחר בחוזים עתידיים בזמן אמת על מגוון רחב מאוד של מוצרים כמו נפט, זהב, מטבעות שונים, מדדים ועוד.

בשורה התחתונה – אם אנחנו קונים חוזה עתידי על הנפט, אנחנו מתחייבים לקנות במועד מסוים, כמות חביות נפט מסוימת (כמה שהחלטנו לקנות) במחיר מסוים (המחיר באותו רגע).

שני הסוגים הכי נפוצים של חוזים עתידיים הם "פיוצ'ר" (Future) ו – "פרוורד" (Forward).

פיוצ'ר הוא חוזה עם תנאים קבועים ומוגדרים מראש (נכס הבסיס ומשך החוזה).

פורוורד הוא חוזה שנעשה בהתאמה אישית בין קונה ומוכר (לרוב המוכרים הם חדרי עסקאות של בנקים ובתי השקעות). הנכס של חוזה פורוורד הוא מט"ח והתנאים (מחיר ואורך החוזה) נקבעים בין השניים.

בשני סוגי החוזים תוכלו בתום תקופת החוזה לקבל תמורה כספית או פיזית (במידה ומתחשק לכם להתחיל לאגור חביות נפט).

אם החלטתם לקבל תמורה כספית ומחיר הנכס עלה בתום התקופה – הרווחתם. ההפך הוא הנכון כמובן במקרה של ירידה בערך הנכס.

אפשרויות השקעה בחוזים עתידיים

כמשקיעים וסוחרים נוכל להשתמש במכשיר הפיננסי הזה לצורך גידור (הגנה על תיק ההשקעות) ולצורך השקעה ורווח מתנודה של נכס ספציפי.

משקיעים לטווח ארוך יכולים לגדר ולהגן על ההשקעה שלהם. למשל, משקיע החשוף למניות בארה"ב יכול למכור חוזה עתידי על אחד המדדים בבורסה האמריקאית ולהגן על התיק שלו במקרה של ירידות בשוק האמריקאי.

סוחרים יוכלו להרוויח בזמן אמת ולהעביר הוראות בכל רגע נתון על אלפי סוגים של נכסים הנסחרים בבורסות השונות. למשל, בזמן ההודעה הדרמטית על הסכם הקיצוץ התפוקה בנפט של אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) סוחרים שקנו חוזים עתידיים על הנפט הרוויחו לא מעט כסף.

יתרונות חוזים עתידיים

חוזה הוא נכס מאוד אטרקטיבי להשקעה ולמסחר בעיקר בעקבות דבר אחד – מינוף.

אלו המעוניינים לקנות חוזה עתידי נדרשים "להעמיד" לטובת העסקה סכום נמוך משמעותית מסכום העסקה בפועל כך שניתן לבצע עסקה בסכום גדול (ולהרוויח או להפסיד בהתאם) ולהשקיע מעט כסף.

זאת אומרת שמשקיעים ייהנו מסכומים גדולים יותר להשקעה בנכסים אחרים וסוחרים יוכלו לגרוף רווח גדול בסכום קטן של השקעה.

איך סוחרים?

ניתן לסחור בחוזים עתידיים בזמן אמת דרך ברוקרים וחברי בורסה ברחבי העולם באמצעות תהליך פשוט של פתיחת חשבון השקעות.

מכיוון שקיימים אלפי סוגים של חוזים חשוב לבדוק לפני מול הגוף דרכו אתם מתכננים לפעול באילו חוזים הוא מאפשר מסחר ומהן העמלות והעלויות הנלוות (מסחר בחוזים עתידיים לרוב מתאפיין בעמלות נמוכות).


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה