מה זה ניתוח טכני ואיפה הוא עומד ביחס לניתוח פונדמנטלי, מה הכללים החשובים בניתוח והאם כל אחד מאיתנו יכול לבצע כזה רגע לפני שהוא רוכש את המניה הבאה שלו? הנה כל הפרטים החשובים

ניתוח טכני - תורה לגיטימית להשקעה


השקעה בשוק ההון יכולה לשמש כהכנסה נוספת. היא יכולה לשאת פרי כלכלי כאשר יודעים איך לבחור את המניות הנכונות. ואם אתם עוסקים בשוק ההון, בוודאי שמעתם על המושג "ניתוח טכני". שזו בעצם דרך יחסית "פשוטה" לעשות את זה ולדעת אילו מניות לבחור.

לא מעט שאלות עולות בנוגע לניתוח טכני. והנפוצה שבהן, היא רמת האמינות של השיטה.

אז האם כדאי לבחור מניות באמצעות השיטה? מה ההבדל בינה לבין ניתוח פונדמנטלי? והאם כל אחד מאיתנו יכול לערוך ניתוח טכני? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת.

מה זה ניתוח טכני?

במילים פשוטות, מדובר בשיטה לניתוח של מניות בצורה נוחה יחסית. שאחד העקרונות שלה הוא לזהות מתי להשקיע במניה ולדעת מתי למכור.

נהוג לומר כי ניתוח טכני טוב עבור אלה שסוחרים לטווח הקצר, ולא עבור משקיעים לטווח הארוך – מיד תבינו גם למה.

אבל קודם בואו נחזור מעט אחורה, מסע בזמן.

הניתוח הטכני החל להתקדם בסוף המאה ה-19 ונמשך עד לפרוץ המשבר הכלכלי ב-1929.

גרף הנרות היפנים, שמשמש אותנו עד היום, פותח אז במטרה לסחור בשוק האורז. זה קרה אחרי שהבינו כי מחיר האורז מתנהל במחזוריות די קבועה בשעות מסוימות.

צ'ארלס דאו (כן, ההוא שעל שמו קרוי מדד דאו ג'ונס), הוא זה שהחליט לשכלל ולאמץ את הניתוח הטכני.

בשלהי המאה ה-19 פרסם מי שנחשב כאבי השיטה הטכנית המודרנית, את כללי השימוש העיקריים בנרות יפניים. הוא הגדיר את חמשת היסודות עליהם מושתתת כיום שיטת הניתוח הטכני ופרסמם במאמר בשם "תאוריית דאו".

יתרונות וחסרונות של השיטה

בניתוח הטכני הסוחר ממזער את התלות ברגש ולמעשה קוטע את שרשרת ההפסדים בנקודה מסוימת.

בניתוח הזה אין מקום לפרשנות. לא תוכלו להתבסס על חצאי מידע ואם תעבדו לפי הספר, לא ייתכן שייווצר מצב, כמו בניתוח פונדמנטלי, של פרשנות לקויה.

היתרון המובהק הוא שהשיטה מקנה לסוחר כלים לטווח הקצר. לכן, יהיה קל להסתמך עליה אם אתם רוצים לקבל החלטה לגבי רכישה או מכירה של מניות גם במסחר יומי.

החיסרון בניתוח כזה, הוא שהשיטה לא תיתן לכם נקודת מבט טובה ומדויקת לגבי המצב הכלכלי של החברה. גם לא, אגב, יכולת לקבל בחירה בהתאם למצבה וביחס לביצועים הכספיים שלה.

ההחלטה אם להיכנס לעסקה או לא נובעת ממעקב אחר הגרפים, ניתוח ההיסטוריה של המניה, זיהוי תבניות וסקירת מצב השוק. הם אף פעם לא יתבססו על מצב החברה בלבד.

חיסרון נוסף, כך טוענים רבים, הוא שחלק מהתנהגויות השוק אינן ניתנות לחיזוי. לכן, לא תמיד ניתן להקיש על התנהגות המניה בעתיד. כך למשל, נגיף הקורונה שהתפרץ ב-2020 שינה את כללי המשחק. מנתח טכני ממוצע היה מסיק כי לא צפויות נפילות בעת ההתפרצות. 

התומכים טוענים כי מגיפות ונפילות שווקים דווקא כן ניתנות לחיזוי ונלקחות בחשבון. מדי כמה שנים, הם אומרים, הן אמורות להשפיע על השוק.

שתי הגישות בניתוח טכני

ראשית, חשוב להבהיר כי החוקים הבסיסיים לניתוח טכני מוצלח הם:

  1. מעקב אחר הגרף.

  2. בדיקת היסטוריית המחירים של המניה.

  3. מחזורי המסחר יתמכו תמיד במגמת המחירים.

קיימות שתי גישות לניתוח כזה. 

האחת אומרת כי ניתן לחזות את תנועת המחירים על פי התנהגות ההמונים באותה תקופה וגם בעבר. 

האחרת טוענת כי רוב התנועות נוצרות מפעולות של גופים פיננסיים גדולים בבורסה (כסף חכם).

בשתי הגישות ניתן להסכים על דבר אחד. המטרה בשתי הגישות: זיהוי מגמה חדשה מוקדם ככול האפשר והקטנת סיכון להפסד.

המדריך: הנה דוגמה לניתוח מוצלח

בניגוד לניתוח טכני שבו יש נקודת כניסה (הזמן המתאים לקנות את המניה) ונקודת יציאה (הזמן המתאים למכור את המניה), ניתוח פונדמנטלי מתבסס על השקעה בחברה לטווח הארוך לאחר ניתוח ומחקר מעמיק של אותה חברה בה משקיעים. הנה דוגמא טובה לכך:

נגיד ונכנסתם כשותפים בעסק מסוים כמו המכבסה השכונתית. החלטתם לקנות את חלקכם בעסק אחרי בדיקה על הרווחים של העסק, החובות של העסק, התחייבויות כגון הלוואות מהבנק והאם יש עוד מכבסות בשכונה המתחרות בה.

כאמור, זו דוגמה לניתוח פונדמנטלי.

אם ניקח את אותה דוגמה לניתוח טכני, אז הייתם נכנסים כ"שותפים" במכבסה אחרי שהייתם מזהים מגמה חיובית בשווי העסק ומוכרים את חלקכם בעסק אחרי שהייתם מזהים ששווי המכבסה מתחיל לרדת.

בלי לקרוא דוחות, בלי לבדוק מתחרים ובלי להשקיע זמן רב – הכל על סמך גרף המחיר של העסק.

אחת הדוגמאות לניתוח טכני מוצלח בתקופת הקורונה היה ניתוח התנהגות ההמונים בתחום הקניות אונליין.

בעקבות הסגרים, ההמון התרגל לבצע רכישות באינטרנט. בעקבות אותן רכישות, ניתן לראות באמצעות ניתוח טכני את העלייה ב-"Shopify". זאת, למי שלא מכיר, חברה המספקת שירות לבניית אתרי חנויות אינטרנטיות (Ecommerce)

ב-28.02.2020 , מניית Shopify הייתה שווה 463 דולר. ב-16.02.2021 הייתה שווה מנייה אחת כ 1474 דולר. עלייה של 320 אחוז.

מניה נוספת ששווי המניות שלה עלה גם בצורה דרסטית היא מניית "WIX", חברה ישראלית לבניית אתרי אינטרנט.

שווי מניית Wix בתחילת המשבר הייתה שווה 134 דולר ובתאריך ה-24.02.21 מניית Wix עמדה על שווי של 351.57, עלייה בכ-162 אחוז.

מי שעקב אחרי הגרף ידע לזהות אפשרות למגמה חדשה (החץ המסומן על גבי הגרף) בעקבות הקורונה, לראות כי המחיר החל לנוע בגלים חיוביים כלפי מעלה וניצל את ההזדמנות לקנות מוקדם ולמכור ברווח.

דוגמה לניתוח טכני במניית wix

השימוש בניתוח הטכני התרחב בשנים האחרונות. בצל הוויכוח בין הדוגלים בניתוח טכני או פונדמנטלי, רבים מהסוחרים בשיטה האחרונה מבינים שלא ניתן להתעלם מהניתוח הטכני ומהמגמה בשוק. אז נכון, אי אפשר להתעלם מהידיעות בתקשורת, אבל מצד שני – אי אפשר להתעלם מהתנהגות ההמונים ומהמגה הרווחת בשוק.

אדם שמבצע ניתוח טכני יתמקד קודם כל על תנועות שערים היסטוריות כדי להסיק כיצד תתנהג תנועת המניה בעתיד. גרף המניה הוא כלי חשוב בסיפור הזה. כמובן, יש לקחת בחשבון גם את נפח המסחר באותה עת ונתונים נוספים.

מה ההבדל בין השיטות?

כאשר תנסו לבצע ניתוח או מחקר שוק כדי לחזות את תנודות המחירים, תתבססו על אחת משתי שיטות. הראשונה היא ניתוח פונדמנטלי והשנייה – ניתוח טכני.

אבל איך יודעים על איזו שיטה להסתמך, מהי השיטה המתאימה לנו ומה ההבדל בין שתי השיטות?

שיטת הניתוח הטכני חוקרת את התנהגות השוק בהתאם לגרפים. ועל מנת להבין את המגמה, מתבססים בה על פסיכולוגיית המשקיעים וצופים את התנהגותם על בסיס העבר.

מלבד העובדה שהוא מניח כי ההיסטוריה תמיד תחזור על עצמה, לניתוח טכני שני כללי יסוד חשובים:

  1. השוק נע במגמתיות וההתנהגות שלו לעולם לא קורית ללא סיבה. למעשה, יש סיבה ריאלית, טכנית, לכל דבר ועניין.

  2. הנתונים על הגרף, הכוללים מחירים ואת מחזור המסחר, תמיד יתנו את תמונת המצב המדויקת לגבי החברה, כך שאין צורך בנתונים נוספים. 

בניתוח פונדמנטלי, המצב מתבסס בעיקר על מצב כלכלי של החברה. זה נעשה, בדרך כלל, באמצעות הביצועים הכספיים, קריאת הודעות לעיתונות וכן, גם על בסיס ידיעות שמפורסמות בתקשורת.

לכן, סוחר שעורך ניתוח שאינו טכני לא יתבסס על גרפים ופחות על המצב הכללי של השוק. הוא פשוט יהיה מעודכן בפרסומים השונים ובידיעות הקשורות לחברה. כשם שניתוח טכני מעולה לטווח הקצר, כך הניתוח הפונדמנטלי יהיה רלוונטי לטווח הארוך.

בניתוח פונדמנטלי נדרשת רמת שקיפות גבוהה מצד החברה כדי לספק למשקיע את כל הנתונים לה הוא זקוק כדי לקבל החלטה. בניתוח טכני, לעומת זאת, אין צורך ברמת שקיפות גבוהה, משום שהסוחר לא צריך לקרוא את כל הדוחות הכספיים של החברה.

משקיע פונדמנטלי מאמין שלא כל המידע שקיים מגולם במחיר ולכן, מניות יכולות להיסחר מעל או מתחת לשווי הכלכלי שלהן.

זכרו שני כללים חשובים:

  1. בניתוח טכני – הגרף הוא המלך, ביצוע הפעולות הוא לטווח קצר וכך גם אופן חישוב ניהול הסיכונים. הוא מלמד אותנו איזו מניה לקנות או למכור.

  2. בניתוח פונדמנטלי ניתוח הדוחות הפיננסיים של החברה הוא המרכיב החשוב וביצוע הפעולות הוא לטווח הארוך. הוא מלמד אותנו באיזו מניה להתמקד.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה