מה זה תבנית ספל וידית, למה היא חשובה בניתוח טכני ואיך תדעו לזהות אותה? הנה כמה כללים חשובים שאתם צריכים לדעת לפני שאתם סוחרים

תבנית ניתוח טכני כוס וידית

מגמה ברורה. האות U ולצדה המשך המגמה בצורת שליש מגודלה. תבנית ספל (או כוס) וידית


מה זה תבנית ספל וידית?

קיימים היום שני סוגים של תבניות לניתוח טכני: תבניות המשך ותבניות היפוך. הראשונות מסמלות המשך מגמה. השניות – להפך.

תבניות ספל וידית מצביעות על המשך מגמה. כלומר, כאשר התבנית נמצאת במגמת עליה – המגמה תימשך. וגם להפך, כאשר המגמה היא בירידה, הפריצה של התבנית תהיה כלפי מטה.

בדיוק כמו בתבניות ההמשך האחרות (דגל ודגלון ומשולשים) התבנית (באנגלית: A CUP AND HANDLE) קרויה על שם הצורה שהיא יוצרת: מעין ספל עם ידית קטנה. כאשר אתם מסתכלים על הגרף, תוכלו למצוא מגמה שבנויה בצורה של האות U. לאחר מכן תגלו צורה שדומה לקערה קטנה שבאמצעותה נוצרת הידית.

גם כאן מדובר במגמה של ממש, אולם ההתבססות של הידית תהיה קצרה יותר מאשר של הספל.

איך תדעו לזהות תבנית ספל וידית?

כדי להבין את החשיבות שלה, חשוב לדעת מהיכן הכל התחיל. מי שיצר את התבנית הזאת הוא ויליאם אונייל. זה קרה בסוף שנות ה-80. תחילה נראתה התבנית שגילה כמו קערה והיווצרות הספל נוצרה בעקבות כך שהחל להתפתח מסחר בצד ימין שלה. 

אונייל חזה כי לרוב תתרחש פריצה חדה מאוד כלפי מעלה ומכאן שמדובר בתבנית שוורית.

אבל איך תדעו לזהות אותה? איך תדעו שלא סתם מדובר במעין קערה שנוצרה במקרה בתוך הגרף? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. הנה כמה תנאים מצטברים שחשוב שתדעו, על מנת להכתיר אותה ככזאת:

  1. משך התבנית אורכת מספר שבועות, בין חודש למספר חודשים ספורים בממוצע, לכל היותר. אורך היווצרות הידית: בין שבוע לחודש בממוצע.
  2. לתבנית קדמה מגמה של מספר חודשים בלבד. אם המגמה הייתה ארוכה מדי, יש סיכוי קטן מאוד שהתבנית מסמלת בהמשך מגמה כזאת.
  3. שימו לב שלעתים עדיף להתמקד בצורה עצמה ולא בדיוק שלה. אם תבנית כוס וידית אינה סימטרית לחלוטין זה בסדר. העיקרון חשוב יותר.
  4. העומק של הספל אמור להיות שליש מהגובה של המגמה הקודמת.
  5. שימו לב לצורה. אם מתקבלת האות U בצורה ברורה – אתם שם. אם מתקבלת האות V שמזכירה אותה – לא מדובר בתבנית הזאת.
  6. הסתכלו על התרשים, כאן למעלה. הוא יסייע לכם בהבנת חידת התבנית.

אם אתם רוצים לקבל יותר מידע על תבניות לניתוח טכני, תוכלו להסתייע בקורס בורסה למתחילים, שיסייע לכם לא רק להפוך לסוחרים טובים, אלא גם לאנשים שמסוגלים לעשות שימוש בכלים טכניים.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה