שוק ההון ניחן לעתים קרובות בתנודתיות גבוהה. אם התנהגות המניות שלנו בטווח הקצר היה האומדן היחיד שלנו להצלחת ההשקעות שלנו, כולנו היינו כבר מזמן מושכים אותן בבהלה.

אחד העקרונות החשובים ביותר שעלינו להפנים וליישם כבר בצעדים הראשונים שלנו בעולם ההשקעות הוא שהסבלנות משתלמת. והצלחת ההשקעה נמדדת לרוב לאורך תקופות ארוכות, לפעמים גם מספר שנים. 

העובדה הזו מעלה כמובן שאלה מתבקשת – כיצד מעריכים הצלחה לאורך זמן? אחד המדדים החשובים שנעשה בהם שימוש הוא קצב צמיחה שנתי ממוצע, או CAGR (Compound Annual Growth Rate).

אז מה זה קצב צמיחה שנתי ממוצע, איך מחשבים CAGR וכיצד אנו כמשקיעים נוכל להפיק ממנו תועלת?

משקיעים לטווח ארוך? אתם חייבים לדעת מה קצב הצמיחה השנתי הממוצע של החברות שאתם מחזיקים במניות שלהן

מה זה קצב צמיחה שנתי ממוצע?

קצב צמיחה שנתי ממוצע הוא מדד המציג בפנינו את הקצב שנדרש להשקעה כדי להגיע מערכה הראשוני
ועד לערכה הנוכחי בעת עריכת המדידה.

נתוני המדד יהיו מדויקים רק ככל שהרווחים מושקעים מחדש בסופה של כל שנה. 

CAGR הוא אחד מהכלים המדויקים ביותר לחישוב תשואות ומאפשר לך לזהות עליות וירידות בערך לאורך זמן בצורה אמינה מאוד.

משקיעים עושים שימוש רב בכלי זה כדי להשוות ביצועים בין מניות שונות לאורך זמן.

כך, בכל מקרה בו קיימות מספר חלופות למכירה, ניתן לזהות בקלות באיזו מניה כדאי להמשיך ולהחזיק ואיזו ייתכן שאפשר כבר למכור. עם זאת, חשוב שנזכור שמדובר בנתון מייצג בלבד.

המספר שנקבל יתאר לנו את הקצב בו הייתה ההשקעה צומחת מדי שנה אם שיעור הצמיחה שלה היה נשמר ואם היינו משקיעים את הרווחים מחדש באופן קבוע.

כלומר, כמו בנתוני ביצועים אחרים, חשוב שנזכור שלרוב עולם ההשקעות לא מתנהל במציאות סטרילית כל כך וניקח את כל ההיבטים בחשבון.

איך מחשבים CAGR?

כדי למדוד קצב הצמיחה השנתי הממוצע, יש לחלק אחד במספר השנים שאנו רוצים למדוד בחזקת שווי ההשקעה בסוף התקופה חלקי שוויה בתחילת התקופה.

נשמע מבלבל? לרוב, כשמציבים נתונים מהעולם האמיתי בעת חישוב CAGR נוסחה אמורפית הופכת לחישוב קונקרטי והדברים מתבהרים באופן משמעותי. לכן, ננסה להמחיש את הדברים בדוגמה.  

נניח שערך מניה שרכשנו היה 150$ ב-2015. החלטנו לבדוק את ה-CAGR של המניה בסוף 2020, כאשר שווי המניה הוא 180$. אם כך, נבנה כדי לחשב CAGR נוסחה כזו:

180:150=1.2

כלומר, זהו היחס בין הערך בסוף התקופה לבין הערך בתחילת התקופה. לכן, נתון זה יהיה המעריך בחזקה. כעת נחלק אחד במספר השנים בחזקת התוצאה:

151.2

אם כך, ה-CAGR של ההשקעה הוא: 0.21.2, או 0.14. 

כלומר, קצב צמיחת המניה הוא 0.14 שנה לאורך התקופה הנתונה, בהינתן שהשקענו מחדש את הרווחים.
כפי שראינו קיימת עבור חישוב
CAGR נוסחה פשוטה שתאפשר לנו לחשב את צמיחת ההשקעות שלנו בקלות. 

איך CAGR מסייע לנו כמשקיעים?

כאמור, הנתונים לא תמיד יהיו כל כך פשוטים. הנוסחה אינה מחשבת סיכון, למשל. בנוסף, בשל תנודתיות בשוק, צמיחת השקעה משנה לשנה עשויה להיראות בלתי יציבה ולא אחידה.

השקעה עשויה לעלות את ערכה ב-10% בשנה אחת ואז לרדת ב-3% בשנה אחרת. המגמות הללו לא יבואו לידי ביטוי בחישוב ולכן מדובר בנתון שמתאים יותר לשיעורי צמיחה עקביים. עם זאת, הוא יכול להיות שימוש מאוד בבואנו להשוות בין השקעות.

באמצעות CAGR ניתן להשוות השקעות מסוגים שונים זו עם זו ולזהות אילו מהן מניבות תשואה יפה יותר לאורך זמן, שזהו במובנים רבים המדד המשמעותי ביותר. בנוסף, ישנם עוד שימושים רבים ומגוונים שניתן להפיק מהמדד.

לזהות חולשות וחוזקות בחברות השונות

ניתן לעשות שימוש במדד גם כדי להעריך שיעורים נוספים שאינם מייצגים בהכרח רק שווי כספי.

השוואת CAGR של פעילויות עסקיות בין חברות מאותו ענף תסייע לך לזהות חולשות וחוזקות בין המתחרות. נוכל, למשל, להעריך את ה-CAGR של שביעות רצון הלקוחות בין חברות שונות מאותו הענף ולזהות מגמות בשוק.

חברות שהציבור מפגין בהן יותר אמון הן מועמדות טובות יותר להשקעה. 

להעריך את סכום ההשקעה הנדרש

לעתים קרובות, אנו מבצעים השקעות מתוך מבט לעתיד. אנחנו מציבים יעדים שונים כמו מימון חתונה, טיול מסביב לעולם או פשוט תקציב לחיי נוחות נטולי דאגות עם הגיענו לגיל פרישה.

על ידי חישוב CAGR נוכל לדעת בדיוק מה צריך להיות קצב הצמיחה השנתי הממוצע שלנו כדי להשיג את המטרה. 

נניח למשל שאנו בני 40 ובגיל 67 נצא לפרישה. החלטנו שאנו רוצים לצבור 400,000 ₪ כדי לממן לימודים אקדמיים לכל הנכדים, למשל.

אם ככה, יש לנו 27 שנים לצבור את הסכום. לרשותנו עומד היום סכום של 30,000 ₪. 

400,000:30,000=13.33

זהו היחס בין השווי הסופי הרצוי של ההשקעה שלנו לשווי ההתחלתי. נציב את התוצאה במעריך ובמכנה נציב אחד חלקי מספר השנים:

12713.33

אם כך, נזדקק להשקעה בקצב צמיחה של 0.03713.33, או 8.2% כדי להגיע למטרה הזו. 

הכלי החשוב הזה יוכל לעשות סדר רב בתיק ההשקעות שלנו ויסייע לנו לקבוע מטרות לטווח ארוך. עם המחקר הנכון, נוכל להשוות בקלות בין השקעות פוטנציאליות, לקבל החלטות מושכלות יותר ולהפיק את המרב ממסחר בשוק ההון.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך. 

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה