מהם השווקים הפיננסים, מה רוצות מכם חברות שמציעות "פתרונות פיננסיים" ואיזה החזרים פיננסיים קיימים? פיננסים הוא מונח רחב מאוד – וכל מה שאתם צריכים  לדעת עליו נמצא במאמר הבא

גרפים ומחשבון

לא משנה איפה נמצא הכסף שלכם, המונח פיננסים נמצא בכל מקום בחייכם


אם אתם סוחרים בניירות ערך, סטודנטים לכלכלה, אנשים שמתעניינים בשוק ההון או סתם צורכי חדשות – בוודאי נתקלתם לא מעט במונח פיננסים.

המונח הזה מגיע בהקשרים רבים. בין אם מדובר בכספי החסכונות שלכם, בבנק או אפילו בבדיקה שערכתם על חברה מסוימת. 

אז מה זה בדיוק פיננסיים, מהם שערים פיננסים ומה פירוש מודעות ה"החזרים פיננסים" שאתם נתקלים בהם בתדירות גבוהה? הנה מה שאתם צריכים לדעת.

מה זה פיננסים?

בגדול, המונח פיננסים משקף כל מה ששייך לענייני כספים וממון. כשאנחנו מדברים על שוק ההון, הכוונה היא בעיקר לאפשרות של חברות ולממשלה לגייס כסף מהציבור לטווח ארוך. בשוק ההון יש דרכים מגוונות לעשות זאת, דרך השוק לניירות ערך למשל – במסחר במניות ואג"ח.

אבל יש עוד מקומות שבהם נתקלתם במושג הזה. כך למשל, בטח שמעתם את המושג "איתנות פיננסית", שמשקף מדד ליציבות ועמידות של גוף כלכלי מסוים.

שווקים פיננסים

השווקים הפיננסיים מתייחסים לכל שוק שבו מתרחש מסחר בניירות ערך. זה כולל, בין היתר, את שוק המניות, שוק האג"ח, שוק המט"ח ושוק הנגזרים. השווקים הללו חיוניים לתפקוד תקין של הכלכלה. 

בארצות הברית הם מתחלקים למספר קטגוריות: תחום המדדים, מניות, חוזים עתידיים, אג"ח, מטבעות קריפטו. השווקים פיננסיים כוללים גם את כל מה שקשור לשוקי פורקס וגם נכסים שנסחרים מחוץ לדלפק (OTC).

מה שחשוב לדעת הוא שכאשר השווקים הפיננסיים נמצאים תחת משבר, הדבר עשוי לגרום למיתון, אבטלה ולמנוע צמיחה כלכלית.

הסוג המוכר והנפוץ ביותר של שוק פיננסי הוא שוק המניות. בכלל, כל השווקים הפיננסיים נוצרים על ידי קנייה ומכירה של סוגים רבים של מכשירים פיננסיים. כמובן, גם אג"ח, מטבעות ונגזרים שונים נכללים בו. 

בארצות הברית ובכלל, השווקים הפיננסים מסתמכים במידה רבה על שקיפות. לעתים, מחירי השוק של ניירות ערך אינם מעידים על הערך האמיתי שלהם, זאת בגלל כוחות מאקרו-כלכליים שמשפיעים מבחוץ.

פתרונות פיננסים

כיום קיימים שירותים של חברות שעוזרות לכם בתכנון פיננסי הוליסטי. הכוונה היא לתת פתרונות פיננסים ללקוחות ולייעל את הכספים שהפקדתם וחסכתם במקומות שונים.

הדבר הנפוץ ביותר שהחברות הללו מציעות הן לסדר ולארגן את התכניות הפיננסיות שלכם. במסגרת השירות הזה, אותן חברות מאפשרות לאלה שלא יודעים, לברר כמה כסף הם צפויים לקבל בפנסיה. הם יבררו כמה עולה לכם לנהל את החיסכון הפנסיוני ויוסיפו הסבר על התשואות בתיק.

בנוסף, הן יעשו סדר בתיק הביטוחי שלכם ויבהירו לכם מאילו סיכונים אתם מוגנים וינסו להתאים, אם יש בכך צורך, תיק ביטוחי מתאים יותר עבורכם.

ישנם שירותים נוספים שמוענקים במסגרת פתרונות פיננסיים, כמו למשל ייעוץ בניהול ההשקעות והחסכונות שלכם, תכנון פרישה וגם פתרונות שונים ליצירת הכנסה חודשית דרך מסלול חיסכון.

החזרים פיננסים

זהו עוד שירות חשוב שמעניקות חברות שונות, בעיקר לצורך נושאים הקשורים להחזרי מס. זה יכול להיות שירות הפועל לטובת החזרי מס הכנסה, כשירות החזרי מס לשכירים ועוד.

בדרך כלל, חברות ישראליות מציעות בדיקה ראשונית ללא עלות. אחריהם תצטרכו לשלם לחברה עמלה עבור הכסף שהשיגו עבורכם. כיום, אנשים רבים אינם יודעים שכספים רבים שלהם "שוכבים" ללא פונה. הם רק ממתינים שמישהו יפנה כדי לקבל אותם בחזרה. האנשים האלה מוותרים עליהם מכמה סיבות, אך העיקרית שבהן היא ביורוקרטיה מסורבלת. 

זו הסיבה שרבים פונים לחברות שיעשו עבורם את העבודה. לרוב, משרד רואה חשבון יכול לנהל זאת עבורכם.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה