מה זה תשואה לפדיון, מה קורה כשהריבית שונה מהתשואה לפדיון ואיך מחשבים אותה? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על זה

כסף

כמה הכסף שלכם יהיה שווה מחר?


מה זה תשואה לפדיון?

תשואה לפדיון היא ערך חשוב בחישוב הרווח שלכם כתוצאה מהשקעה מסוימת. נהוג להשתמש בה בעיקר במונחי חישוב התשואה על אג"ח (אגרת חוב).

בגדול, תשואה לפדיון היא תשואה מובטחת. למי? למי שמחזיק בידיו אג"ח או כל נייר ערך אחר. היא מובטחת למי שיחזיק בנייר הערך הזה עד מועד הפירעון שלו, כלומר תשלום מלוא הקרן והריבית.

מדובר באמצעי נהדר שבאמצעותו אפשר להעריך את הרווח הכללי שנוצר לכם כתוצאה מהחזקת הנייר. הדבר מאפשר לכל משקיע לחשב את הערך האמיתי של אותה השקעה. כשמכריזים על התשואה לפדיון, מתייחסים אליה במונחים שנתיים. כלומר, ריבית אפקטיבית שנתית.

ישנה תשואה במונחי ברוטו, כלומר לפני שמנכים מס, או נטו – אחרי שמנכים מס. משקיעים שפטורים ממס (קרנות פנסיה למשל) יבדקו את התשואה ברוטו, שמשקפת את הנטו. משקיעים שחייבים במס, רוצים לדעת מה תהיה התשואה לפדיון נטו שלהם.

איך מעריכים את התשואה לפדיון?

יש שלוש הגדרות שכדאי לדעת: אם הריבית שמתקבלת מהאג"ח ("ערך הקופון") זהה לתשואה לפדיון – היא נסחרת לפי הערך הנקוב שלה. בכלכלה קוראים לזה "פארי". 

אם הריבית שמתקבלת קטנה ממנה – היא נסחרת בניכיון. אם הריבית גדולה מהתשואה לפדיון – היא נסחרת בפרמיה.

חשוב לציין כי ישנם מספר סוגים של התשואה לפדיון. המונח תשואה לפירעון ראשון (באנגלית: Yield to Call) הוא המוכר יותר ובו – האיגרת לא תוחזק עד מועד הפירעון.

איך מחשבים אותה?

בכל קורס בסיסי לכלכלה או בקורס לשוק ההון, תוכלו להבין איך לחשב את התשואות שלכם.

דוגמא 1: נתונה אג"ח ללא עם קופון אפס, ל-30 שנה. הערך הנקוב שלה הוא 100 שקל. בהנחה שהתשואה שלה היא 5%, מחירה היום יחושב כך:

100 לחלק ל-1.05 בחזקת 30. התוצאה: 23.13.

כלומר, מחירה היום יהיה 23.13 ובעוד 30 שנה הוא יהיה 100.

כמובן, ישנן עוד דרכי חישוב רבים וככל שהתשואה לפדיון משתנה, כך גם המחיר הנוכחי של האג"ח.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה