השאלה איזה מניות מומלצות כדאי לקנות עולה כל הזמן וכשיש לא מעט אפשרויות – חייבים לעשות קצת סדר.

אתרים כלכליים מפרסמים בכל יום כתבות לגבי מניות שונות, מצבן היום והערכה לגבי העתיד שלהן, בנקים ובתי השקעות מפרסמים מניות מומלצות שלהם, אנאליסטים בשוק ההון בוחרים מניות באמצעות ניתוח טכני ופונדמנטלי וחברות מסוימות מציעות אפשרויות של מניות מומלצות להשקעה לפי אלגוריתם (אלגו-טריידינג).

ריכזנו עבורכם את כל האפשרויות, היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

ככה תבחרו מניות מומלצות להשקעה

מניות מומלצות באתרים כלכליים

אתרים כלכליים היו ויהיו תמיד נחלתם של הרבה משקיעים בבחירת מניות מומלצות לתיק ההשקעות שלהם.

כחלק מהפעילות של אתרים אלה מועסקים מומחים מהשורה הראשונה שכותבים סקירות והמלצות על מניות, מראיינים אנליסטים מבנקים ובתי השקעות ומצטטים מקורות מוכרים מחו"ל כמו ג'יי.פי מורגןגלדמן זאקס ועוד.

להמלצות המופיעות באתרים האלה יש הרבה יתרונות וחסרונות – מצד אחד, כשבוחרים מניה, מידע הוא דבר הכרחי וחשוב. מצד שני, עודף מידע עשוי לפגוע בשיקול הדעת, לגרום לכם לבזבז זמן מיותר ולבצע החלטות השקעה פזיזות ומיותרות.

למשל, אתר כלכלי יכול יום אחד לפרסם "המניה החמה שטסה 11% בוול סטריט", לפרסם טיעונים של גורמים הממליצים לרכוש את המניה ושבוע לאחר מכן לפרסם דעות שליליות על אותה המניה, מגורמים אחרים.

לכן, אם קראתם על מניה מומלצת באתר כלכלי, נסו להסתמך גם על גורם אחר ואם קיבלתם החלטה לרכוש אותה, לא די בכתבה שלילית אחרת כדי למכור אותה.

גרף לקריאת מניות

קריאה ובחירה של מניות מומלצות

אתרים ייעודיים להמלצות על מניות

קיימות מספר חברות שהבינו את הצורך של משקיעים פרטיים ברחבי העולם לקבל המלצות קונקרטיות על מניות להשקעה והן פעלו כדי ליצור את המענה המתאים.

חברת ההשקעות Fjord סורקת באמצעות טכנולוגיה מתקדמת המלצות מ 11 גופי המחקר והאנאליזה הגדולים בעולם ושולחת לכם המלצות ייחודיות למניות לפי אפיון דיגיטלי אישי.

חברת "Tipranks" מאגדת תחתיה אלפי אנאליסטים מחרבי העולם שמפרסמים סקירות רחבות על מניות, נותנים מחירי יעד ואת המלצת הקנייה שלהם: קנייה, החזקה או מכירה.

ב Tipranks תוכלו לבדוק גם איזה פעילויות מבצעות קרנות גידור, איזה מניות קנו (או מכרו) בכירים ומחזיקי מניות עיקריים בחברות ציבוריות – כמובן שזה תלוי אם עשיתם מנוי בתשלום או לא.

מניות מומלצות של בנקים ובתי השקעות

לבנקים ובתי השקעות יש מחלקות מחקר ואנאליזה גדולות העוסקות כל הזמן בניתוח חברות, בחירת נכנסים פיננסיים שונים לטובת המלצות וכדי לדעת איזה מניות כדאי לקנות ללקוחות שלהם. הגופים האלו מפרסמים בכל תקופה מניות מומלצות ולעתים מצליחים לייצר תשואה יפה ו "לשבור את השוק".

הבעיה היא לא בהחלטה אם לרכוש את המניות שבנק או בית השקעות ממליץ עליהן, למרות שתמיד כדאי להצליב ולבדוק המלצות של גורם אחר על אותן מניות, הבעיה היא במכירה שלהן.

מכיוון שרובכם מנהלים חשבון השקעות עצמאי, לא די בידיעה מתי לרכוש את המניה אלא צריכים לדעת מתי למכור אותה בכדי לייצר תשואה. בשביל זה צריכים גורם מוסמך, או אם במידה ויש לכם את היכולת, הציבו יעדים ראליים למחירי המניות במקרה של רווח או הפסד מבעוד מועד.

מסחר אלגוריתמי (אלגו-טריידינג)

כיום ישנן לא מעט חברות המציעות ניתוחים ואיתותים למניות מומלצות באמצעות אלגוריתמים.

שתי האפשרויות המוכרות ביותר הן פלטפורמות המציעות ניתוחים של לפי פרמטרים המוטמעים בהן (המלצות לפי ניתוח טכני ו/או טריגרים כתוצאה מהוספה של מתנדים לגרף המניה) וחברות המשתמשות בבינה מלאכותית על מנת לחזות דפוסי התנהגות בשווקים ועל סמך כך לספק המלצות – בתשלום כמובן.

אבל, לפני שאתם מחליטים לרכוש שירות של חברה כזאת, תשאלו את עצמכם בבקשה – מה הסיבה שהחברות האלו חושפות בפנינו את האסטרטגיה שלהם אם היא כזו מצליחה ולמה הן גובות על כך כסף?

התשובה היא שהאסטרטגיה פשוט לא טובה כמו שמציגים אותה ואם היא הייתה רווחית כמו שהיא מוצגת – החברות האלו לא היו צריכות אתכם או את הכסף שלכם.

יש חברות מצליחות מאוד בתחום האלגו-טריידינג אך הן מאוד חשאיות ומטרתן היא להגדיל את הון החברה ולא לפרנס משקיעים מבחוץ.

ניתוח טכני או פונדמנטלי? 

קיימות שתי גישות עיקריות להשקעה במניות שכדאי שתכירו אם אתם מחפשים מניות מומלצות להשקעה.

ניתוח טכני היא דרכם של משקיעים וסוחרים בשוק ההון שלומדים לקרוא גרף נרות יפניים ואת המגמה בשווקים כדי להעריך את הכיוון המחיר העתידי של מניה. לרוב, מדובר על ניתוח לטובת השקעות לטווח קצר ולא על השקעות לטווח ארוך.
הניתוח מתבצע על גרף הנכס ומתמקד בזיהוי דפוסים אשר יאותתו לגבי תנועה עתידית של מחירים ואיזה מניות כדאי לקנות.

למשל, מניית טבע ירדה לאחרונה לנקודת שפל של עשר שנים ובפעם האחרונה שמניית טבע הגיעה למחיר זה היא חזרה לעלות. נקודת שפל זו נקראת בניתוח טכני "נקודת תמיכה" ומשקיעים נעזרים בה להעריך את המחיר המינימלי של המניה.

ניתוח פונדמנטלי מתייחס לבחירה בהשקעה במניה על פי ביצועי החברה. לדוגמה: מכירות, רווחים, צמיחה, הון, שינויים ארגוניים צפויים ועוד נושאים רבים. הניתוח מתבצע באמצעות קריאת דוחות, כתבות, הודעות של החברה והכרת השוק בו החברה פועלת.

למשל, אם במניית טבע עסקינן, מחקר קטן על החברה יגלה שטבע היא חברת תרופות הפועלת בעיקר בתחום הגנרי ולאחרונה היא ספגה מהלומה קשה כאשר פטנטים על תרופות שלה בוטלו וחברות מתחרות נכנסו לתמונה עם תרופות זהות.

בנוסף, המחירים של תרופות גנריות ירדו משמעותית בתקופה האחרונה. מצד שני, לטבע יש היצע עצום של תרופות גנריות בשווקים בכל רחבי העולם והיא לא מפסיקה לעבוד על תרופות שוברות שוק חדשות.

ניתוח פונדמנטלי מצריך משמעותית יותר זמן, עבודה וידע פיננסי מאשר ניתוח טכני עליו ניתן ללמוד בכמה שיעורים קצרים במסגרת לימודי שוק ההון.

בהצלחה!


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה