השאלה אילו מניות מומלצות לקניה עולה כל הזמן וכשיש לא מעט אפשרויות, צריך לעשות קצת סדר.

אתרים כלכליים כמו ביזפורטל וכלכליסט מפרסמים בכל יום כתבות לגבי מניות שונות, מצבן היום והערכה לגבי עתידן, בנקים ובתי השקעות מפרסמים מניות מומלצות שלהם, אנאליסטים בשוק ההון בוחרים מניות באמצעות ניתוח טכני ופונדמנטלי וחברות מסוימות מציעות היום לבחור מניות מומלצות לפי אלגוריתם ממוחשב (אלגו-טריידינג).

ריכזנו עבורכם את כל האפשרויות, היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

מניות מומלצות באתרים כלכליים

אתרים כלכליים היו ויהיו תמיד נחלתם של הרבה משקיעים בבחירת מניות לתיק ההשקעות שלהם. כחלק מפעילותם של אתרים אלה הם מעסיקים מומחים מהשורה הראשונה שכותבים סקירות והמלצות על מניות, מראיינים אנליסטים מבנקים ובתי השקעות אחרי ירידות חדות במניה בכדי להעריך אם זו נקודת השפלה האחרונה והאם מכאן ניתן לצפות לעליות ולתשואה חיובית, מצטטים מקורות מוכרים מחו"ל כמו ג'יי.פי מורגן או גלדמן זאקס ועוד.

לאינפורמציה הרבה הזו יתרונות וחסרונות.
מצד אחד, כשבוחרים מניה, מידע הוא דבר הכרחי וחשוב. מצד שני, עודף מידע עשוי לפגוע בשיקול הדעת, לגרום לבזבוז זמן מיותר וביצוע פזיז של החלטות מיותרות. למשל, אתר כלכלי יכול יום אחד לפרסם "המניה החמה שטסה 11% בוול סטריט", לפרסם טיעונים של גורמים הממליצים לרכוש את המניה ושבוע לאחר מכן לפרסם דעות שליליות על אותה המניה, מגורמים אחרים. לכן, אם קראתם על מניה מומלצת באתר כלכלי, נסו להסתמך גם על גורם אחר ואם קיבלתם החלטה לרכוש אותה, לא די בכתבה שלילית אחת באותו אתר כדי למכור אותה.

אתרים כלכליים נפוצים

מניות מומלצות

מניות מומלצות

מניות מומלצות של בנקים ובתי השקעות

לבנקים ובתי השקעות מחלקות מחקר ואנאליזה גדולות העוסקות בכל עת בניתוח חברות ובחירת נכנסים פיננסיים שונים והמלצות איזה מניות כדאי לקנות עבור קהל הלקוחות שלהם. הגופים הללו מפרסמים בכל שנה מניות מומלצות ולעתים מצליחים לייצר תשואה נאה ו "לשבור את השוק".

הבעיה היא לא בהחלטה אם לרכוש את המניות שבנק או בית השקעות ממליץ עליהן, למרות שתמיד כדאי להצליב ולבדוק המלצות של גורם אחר על אותן מניות, הבעיה היא במכירתן. מכיוון שאני מניח שרובכם מנהלים חשבון השקעות עצמאי, לא די בידיעה מתי לרכוש את המניה אלא צריכים לדעת מתי למכור אותה בכדי לייצר תשואה. בשביל זה צריכים גורם מוסמך או אם במידה ויש לכם את היכולת, הציבו יעדים ראליים למחירי המניות במקרה של רווח או הפסד מבעוד מועד.

קבל הצעה משתלמת ל מסחר עצמאי בבורסה

מסחר אלגוריתמי (אלגו-טריידינג)

כיום ישנן לא מעט חברות המציעות ניתוחים ואיתותים למניות מומלצות באמצעות אלגוריתמים. שתי האפשרויות המוכרות ביותר לנו הן פלטפורמות המציעות ניתוחים של לפי פרמטרים המוטמעים בהן וחברות המשתמשות בבינה מלאכותית על מנת לחזות דפוסי התנהגות בשווקים ועל סמך כך לספק המלצות לקניה או מכירה של נכסים פיננסיים.

ישנה תמיד שאלה אותה אני שואל את עצמי בנושא הזה, ואמליץ לכם לשאול את אותה השאלה – מדוע החברות חושפות בפנינו את האסטרטגיה שלהם אם היא כזו מצליחה ומדוע הן גובות כסף? התשובה שתמיד עולה לי היא שהאסטרטגיה פשוט לא טובה כמו שמציגים אותה ואם היא הייתה רווחית כמו שהיא מוצגת, לא היו צריכים אותנו או את הכסף שלנו. ישנן המון חברות מצליחות מאוד בתחום האלגו-טריידינג אך הן מאוד חשאיות ומטרתן היא להגדיל את הון החברה ולא לפרנס משקיעים מבחוץ.

ניתוח טכני או פונדמנטלי? 

ניתוח טכני הוא דרכם של משקיעים וסוחרים בשוק ההון להעריך בהתבוננות על היסטוריית מחירים של נכס מסוים את כיוון המחיר העתידי. הניתוח מתבצע על גרף הנכס ומתמקד בזיהוי דפוסים אשר יאותתו לגבי תנועה עתידית של מחירים ואיזה מניות כדאי לקנות.

למשל, מניית טבע ירדה לאחרונה לשפל של עשר שנים ובפעם האחרונה שמניית טבע הגיעה למחיר זה היא חזרה לעליות. נקודת שפל זו נקראת בניתוח טכני "נקודת תמיכה" ומשקיעים נעזרים בה להעריך את המחיר המינימלי של הנכס.

ניתוח פודמנטלי מתייחס לבחירה בהשקעה במניה על פי ביצועי החברה. לדוגמה: מכירות, רווחים, צמיחה, הון, שינויים ארגוניים צפויים ועוד נושאים רבים. הניתוח מתבצע באמצעות קריאת דוחות, כתבות, הודעות של החברה והכרת השוק בו החברה פועלת. למשל, אם במניית טבע עסקינן, מחקר קטן על החברה יגלה שטבע היא חברת תרופות הפועלת בעיקר בתחום הגנרי ולאחרונה היא ספגה מהלומה קשה כאשר פטנטים על תרופות שלה בוטלו וחברות מתחרות נכנסו לתמונה עם תרופות זהות. בנוסף, המחירים של תרופות גנריות ירדו משמעותית בתקופה אחרונה בעקבות חשיפה אפשרית של תיאום מחירים בין החברות. מצד שני, לטבע יש היצע עצום של תרופות גנריות בשווקים בכל רחבי העולם והיא לא מפסיקה לעבוד על תרופות שוברות שוק חדשות.

בדרך כלל מנתחים טכניים מתעלמים מניתוחים פונדמנטליים ולהפך, כל אחד בדעתו. ניתוח פונדמנטלי מצריך משמעותית יותר זמן, עבודה וידע פיננסי מאשר ניתוח טכני עליו ניתן ללמוד בכמה שיעורים קצרים. במהלך לימודי שוק ההון לומדים, בין היתר, על ההבדלים בין הניתוחים הנ"ל.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

קרן נאמנות: כל מה שרציתם לדעת ולא היה לכם את מי לשאול

יחסי נזילות

טרום מסחר ומסחר מאוחר

אג"ח: מה זה בדיוק והאם כדאי להשקיע בזה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה