כמה פעמים יצא לכם לשמוע על המילה דיבידנד ולא העזתם לשאול מה זה? ובכן, הגעתם למקום הנכון, אנחנו כאן לעשות לכם סדר בבלגן.

במאמר הבא נסביר מה זה דיבידנד, אילו סוגים קיימים, אילו מניות מחלקות אותו וגם, איך מקבלים מה באמת חשוב לבדוק לפני שמקבלים דיבידנד? כל התשובות לפניכם.

מה זה דיבידנד?

מה זה דיבידנד?

דיבידנד הוא למעשה חלוקת רווחים או עודפי מזומנים של חברה מסוימת עם בעלי המניות שלה. מקור המילה הוא מהשפה הלטינית והפירוש הישיר שלה הוא "מה יש לחלק".

בתוך כך, הדיבידנד מייצג למעשה את מטרתה המרכזית של חברה, והיא ליצור רווחים עבור הבעלים שלה, שהם בעלי המניות ופשוטו כמשמעו, לצ'פר אותם.

כשהחברה מייצרת רווח, היא מרשה לעצמה לחלק את הרווחים הללו בין בעלי המניות ואת היתרה שנשארת החברה משאירה לעצמה לשימוש פרטי.

באופן כללי, לא כל החברות מחלקות דיבידנדים לבעלי המניות שלה ואם נרצה לדייק, נציין שרק כ- 40% מהחברות שרשומות בבורסה מחלקות את הרווחים שלהן לבעלי המניות. למרות זאת, בכל שנה ניתן לאמוד את סך הרווחים שמחולקים בכ- 25 מיליארד דולר.

מה התנאים לחלוקת דיבידנד?

על מנת לחלק דיבידנד, החברה צריכה לעמוד במספר תנאים על פי חוק החברות הישראלי. המטרה העיקרית של ההגבלה הזו היא לשמור על הנושים של החברה ממצב בו היא מבריחה את הנכסים שנועדו לפירעון הלוואת לבעלי המניות, כשהיא בעצמה נותרת למעשה חדלת פירעון. 

התנאי הראשון נקרא מבחן הרווחים, שתפקידו לבחון האם לחברה יש עודפים ראויים לחלוקה. מה זה אומר בפועל? שגם במידה וסך העודפים של החברה הוא שלילי, היא תוכל לחלק רווחים שהיא צברה בשנתיים האחרונות.

התנאי השני שהחברה צריכה לעמוד בו הוא מבחן יכולת הפירעון. החברה צריכה להוכיח שיש לה את היכולת לעמוד בהתחייבויות עתידיות לאחר שהיא מחלקת את הדיבידנד.

חשוב לציין – במידה והחברה אינה עומדת בתנאי מבחן הרווח, אך כן עומדת בתנאי השני של מבחן יכולת הפירעון, בית משפט מוסמך לקבוע כי היא רשאית לחלק למרות שלא עמדה בשני התנאים.

יד שמה מטבעות בתוך צנצנת

מה זה דיבידנד?

אילו סוגי דיבידנדים קיימים?

דיבידנד רגיל

דיבידנד רגיל מחולק אחת לתקופה אשר נקבעת מראש. וברוב המקרים, מחלקים בין פעמיים לארבע פעמים בשנה והוא מורכב מהרווחים התקופתיים של החברה.

בדרך כלל, חברות שמחלקות את הדיבידנד הרגיל הן חברות שמתאפיינות ברווחיות שמוכיחה את עצמה לאורך זמן. את הדיבידנד נהוג לחשב באמצעות תשואת דיבידנד.

דיבידנד מיוחד

דיבידנד מיוחד הוא למעשה דיבידנד חד פעמי שהחברה מחליטה להעביר לבעלי המניות שלה כאשר היא מגיעה למסקנה שאין לה יותר צורך ברווחים שהצטברו לה לטובת השקעות או רכישת חברות נוספות לדוגמה.

לא משנה איזה סוג דיבידנד החברה תבחר להעניק לבעלי המניות שלה, עצם הענקת הדיבידנד תקטין משמעותית את הכסף הזמין של החברה ובד בבד תאפשר לבעלי החברה לקצור את פירות העבודה הקשה וההשקעה שלהם.

איך נקבע סכום הדיבידנד?

באופן כללי סכום הדיבידנד לבעלי המניות נקבע על פי מידת הרווח של החברה באותה השנה. כפי שציינו, בחברות בהן מחולק דיבידנד קבוע, הגובה שלו יושפע ישירות מאחוז מסוים מתוך רווחי החברה בשנה המדוברת.

במצב כזה, הסכום שנקבע מראש יוענק כדיבידנד לבעלי המניות, גם אם רווחי החברה בשנה הזו היו נמוכים מהרגיל, או במילים אחרות, רווחים שאינם מכסים את ההוצאה הכרוכה בהענקת הדיבידנד.

אין ספק שבמקרים כאלה החברה שולחת מסר לבעלי המניות שלה שמדובר בחברה חזקה, איתה ויציבה כלכלית שתמיד שמה לנגד עיניה את טובתם.

ברוב המקרים, חברות שמחלקות דיבידנד חד פעמי הן חברות לא חזקות מספיק, כאלה שרוכבות על איזה טרנד על מנת לקרוץ למשקיעים פוטנציאליים.

איך מקבלים את הדיבידנד?

הגורם שמחליט על חלוקה לבעלי המניות הוא דירקטוריון החברה. כמו כן, הוא גם הגורם שמחליט על מועד החלוקה ועל הדרך בה הוא יחולק לבעלי המניות.

את הדיבידנד מחלקים ברוב המקרים במזומן, אך ניתן גם לחלק אותו באמצעות נכסים אחרים כמו מניות של חברת בת.

את הכסף בעלי המניות יראו בחשבון שלהם ב"יום התשלום", או כפי שזה נקרא בשפה המקצועית PAY DATE.

אגב, ברוב המקרים בארץ התשלום לבעלי המניות יום או שני ימי עסקים אחרי יום התשלום ומועבר ישירות לחשבון דרכו אתם מבצעים מסחר בבורסה

יום הקום ויום האקס

במסגרת תהליך החלוקה, יש שני ימים חשובים שנקראים יום הקום ויום האקס.

יום הקום

יום הקום הוא למעשה "היום הקובע", בו נקבע מי בעלי המניות בחברה וזכאים לחלוקת רווחים ומועד תשלום הדיבידנד.

משקיעים אשר מחזיקים במניה ביום הקום יזכו לקבל דיבידנד ומשקיעים שרכשו את המניה אחרי היום הזה – יצטרכו לחכות לפעם הבאה.

יום האקס

יום האקס הוא היום שלאחר היום הקובע. ובו שער נייר הערך ירד בגובה הסכום שישולם.

הבורסה למעשה מנכה משער המניה את סכום הדיבידנד. כלומר, אם אנחנו מחזיקים במניה  ומחליטים למכור אותה ביום האקס נקבל תמורה נמוכה יותר בגינה אבל עדיין נהיה זכאים לחלוקת הרווחים (זוכרים את יום הקום לעיל?)

מי שרוכש מניה ביום האקס לא יהיה זכאי לחלוקת רווחים.

מה זה דיבידנד

האם כל חברה מחלקת רווחים?

לא כל החברות מחליטות להעניק דיבידנדים לבעלי המניות שלהן, מכמה סיבות. הסיבה הראשונה היא שלפעמים הנהלת החברה מעדיפה להשקיע את הרווחים שלה מחדש על מנת לצמוח ולנצל הזדמנויות עסקיות חדשות.

הסיבה השנייה היא פשוט מיסוי כפול. מה זה אומר בפועל? שהחברה צריכה לשלם למדינה מס חברות על הרווחים ולכן היא מעדיפה להפנות את הכספים הללו לרכישת מניות.

בהמשך המאמר נסביר לכם איך בודקים אילו חברות נוהגות לחלק דיבידנדים, האם מדובר בחברות שרוכבות על טרנד חד פעמי וכמובן, איזו חברות נחשבות לחזקות ביותר בשוק הישראלי בתחום.

איך משקיעים מחדש דיבידנד?

כל חברה שמעניקה דיבידנדים, מציעה לבעלי המניות שלה תכניות השקעה שיאפשרו להם להשתמש בכסף הזה על מנת לרכוש מניות נוספות ללא עמלה.

ברוב המקרים, בעלי מניות ומשקיעים שלא זקוקים להכנסה שוטפת מהמניות שלהם, יעדיפו להשקיע מחדש את הדיבידנד לטווח ארוך.

מדובר אמנם בתכניות השקעה שזוכות לפופולאריות רבה בקרב משקיעים בארצות הברית, אך אין ספק שהן תופסות תאוצה בשנים האחרונות גם בשוק המקומי הישראלי.

איך מחשבים את התשואה על הדיבידנד?

אם בוחנים את הנושא באופן מקצועי, חשוב לציין שמה שמעניין את בעלי המניות בחברה הוא לא הסכום שהם מקבלים, אלא את התשואה על ההשקעה שהוא מגלם.

איך מחשבים את התשואה? האמת שזה דיי פשוט, סכום הדיבידנד למניה חלקי מחיר המניה.

ככל שהתשואה גבוהה יותר, כך תתחזק הדעה בקרב בעלי המניות שהדיבידנד שמוענק להם אטרקטיבי יותר.

לכן, בעלי מניות שיש להם ניסיון רב בתחום, לא ממהרים להתפתות אחר דיבידנדים גבוהים. משקיע מנוסה יבחן את התמונה במלואה, יבצע את כל הניתוחים הפיננסיים הרלוונטיים ויעריך את האטרקטיביות שלהם לפי התשואה.

אגב, לפעמים משקיעים יעדיפו לרכוש מניות בחברות שמחלקות דיבידנדים חד פעמיים, אך בסכומים גדולים בעלי תשואה מרשימה, כפי שנסביר בפסקה הבאה.

מעוניינים? אלה החברות שמחלקות

אז אם אתם מאלה שחושבים שדיבידנד הוא לא איזה גימיק ויש בו ערך כלכלי, אתם צריכים לדעת באילו מניות כדאי לכם להשקיע על מנת לקבל אותו.

באתר הבורסה תוכלו להתעדכן ברשימת כל החברות שמחלקות דיבידנד, לבדוק מתי הן מחלקות אותו, לנתח מה ההיקף שלו וכמובן, כפי שאתם זוכרים, את לבדוק מה התשואה שלו.

בנוסף, תוכלו לבדוק האם מדובר בסכום חד פעמי שהחברה מחלקת, או שמדובר בסכום קבוע שמחולק בהתאם לרווחים של החברה.

החברה שחילקה עד לא מזמן הכי הרבה דיבידנדים בישראל היא חברת טבע, סכום בלתי נתפס של כ- 4 מיליארד ₪. אבל, נכון לכתיבת שורות אלו, טבע הפסיקה לחלק דיבידנד בעקבות רה-ארגון שהמנכ"ל החדש, קאר שולץ החל כדי להבריא את המצב הכלכלי הרעוע שהחברה נכנסה אליו.

למעט חברת טבע,  נמצאות שלושת חברות חיפוש הנפט, ישראמקו, דלק אנרגיה ודלק קידוחים. שבניגוד לחברות כמו טבע למשל, חברות הנפט חילקו דיבידנדים לא קבועים, בשל חוסר היציבות בשוק הנפט. עם זאת, מדובר בסכומים גבוהים מאד.

כפי שציינו במאמר זה, לכם כשמשקיעים מומלץ לבחור בחברה שנוהגת לחלק דיבידנדים על בסיס קבוע.

זהו, כל שנותר לכם זה לבדוק באיזו חברה הכי משתלם לכם להשקיע, לבצע את כל הניתוחים הרלוונטיים ולצאת לדרך כלכלית חדשה, בהצלחה!

 

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה