מה זה תשואה נומינלית, איך מחשבים אותה, מה עדיף, תשואה נומינלית או ריאלית, או אולי בכלל תשואה עודפת? עשינו לכם סדר

בית כסף

אז כמה באמת הרווחתם על הנכס שלכם? חישוב תשואה


המושג תשואה מוכר לכולנו כמעט בכל היבט בשוק ההון. לא משנה היכן תשקיעו, השורה התחתונה היא הרווח שלכם. הרווח נגזר מהתשואה שאתם מקבלים, אבל השאלה היא איך מחשבים אותה.

מה ההבדל בין תשואה נומינלית לתשואה ריאלית? ומה הדרך הטובה ביותר לחשב אותה? ואיך המונח תשואה עודפת קשור לכל זה? כל התשובות – מיד.

מה זה תשואה נומינלית?

קודם כל, נתחיל עם תשואה. זאת מתייחסת לרווח שלכם שמומש על השקעה מסוימת בזמן נתון.

כשאתם צופים במספרי התשואה באחוזים, אתם מבינים שזה היחס בין הסכום המושקע לשווי הנוכחי של נייר הערך שרכשתם. בקיצור, הרווח.

אם קראתם את המאמר על תשואה, אתם מבינים כי החישוב שלה נעשה דרך משוואה.

תשואה = תשואה ממומשת נטו / סכום עיקרי

או באנגלית:

Nominal Yield =Annual Interest Earned / Face Value of Bond

לפני שנמשיך, חשוב להבין שיש מספר סוגים של תשואות. כשמדברים על תשואה בנייר ערך כמו מניה, היא מחושבת גם על הדיבידנד שאותו תקבלו, אם יש כזה. כשמדברים במונחי תשואה על אג"ח, למשל, זו מחושבת באמצעות תשואה נומינלית – הריבית השנתית לחלק לערך הנקוב של האג"ח.

כשאתם רוצים לחשב תשואה נומינלית, חשוב שתבינו שמדובר ברווח שלכם במונחי ברוטו. כשאתם רוצים לחשב תשואה ריאלית, זה הרווח שלכם במונחי נטו. תשואה נומינלית מחושבת באמצעות הרווח שלכם, לפני שמפחיתים עלויות שונות.

ריבית נומינלית היא שיעור הריבית שאתם מקבלים ממכשירי השקעה שאינם צמודים. למשל, פיקדון בנקאי. שם הריבית ידועה מראש.

מהן העלויות הנלוות?

העלויות האלה יכולות לבוא לידי ביטוי בשינוי המדד, בדמי הניהול שאתם משלמים לבית ההשקעות או למי שמנהל את התיק שלכם. כך או כך, כשאתם מסתכלים על שורת התשואה הזאת, תדעו שזה לא הסכום שבסופו של דבר ייכנס לחשבון הבנק שלכם.

הסיבה לכך היא שהתשואה הזאת מתקבלת בערכים שוטפים, מבלי להתחשב באינפלציה. בניגוד גמור אליה, בתשואה הריאלית מופחתים הסכומים הנלווים כך שהיא מחושבת במונחים של כוח קניה. כלומר, כמה שווה הערך שלכם בזמן נתון.

חשוב להכיר בהקשר הזה גם את המונח תשואה עודפת, שהיא התשואה שנשארת מעל התשואה הממוצעת בשוק. אבל על כך נרחיב במאמר אחר.

אז איך מחשבים תשואה נומינלית?

יש לנו דוגמא טובה עבורכם. אתם כבר זוכרים שהתשואה הזאת היא ההפרש בין הכסף שהושקעה לבין הכסף שקיים לאחר תקופת ההשקעה. כלומר, נניח שהשקעתם באפיק מסוים 1000 שקל. כעבור שנה קיבלתם 1,150 שקל. התשואה הנומינלית היא 15 אחוז, כלומר ביחס להשקעה הראשונית. בניגוד לסוגי תשואות אחרות, החישוב כאן הוא פשוט ואינו מסתמך על נתונים נוספים.

המשוואה היא פשוטה:

תשואה הנומינלית = רווח ברוטו על ההשקעה (לפני הפחתת שיעור עליית מדד ודמי הניהול).

מה עדיף, תשואה נומינלית או ריאלית?

תלוי על איזה מרכיב אתם רוצים להסתכל. אם מעניין אתכם הכסף שייכנס לחשבון הבנק שלכם, אז תחשבו את הריבית הריאלית. אבל אם אתם רוצים לראות מה שיעור התשואה על הנכס שרכשתם בסוף השנה, מבלי לחשב עלויות נלוות, אז תחשבו את התשואה הנומינלית. ואולי בכלל כדאי לחשב את התשואה העודפת, כלומר את הרווח העודף שלכם ביחס לממוצע בשוק?

הדבר דומה לרכישת כל נכס. נניח שרכשתם דירה וערכה עלה בעשרה אחוז. האם הרווח שלכם אכן יהיה עשרה אחוז, או שיש לנכות ממנו מסים שונים (אם קיימים), עלויות עורכי דין, תיווך ועלויות מעבר? (משול לדמי הניהול שאתם משלמים). 

בסופו של דבר, אין כאן עניין של מה עדיף – אלא של הצרכים שלכם.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.WhatsApp זמינים לכל שאלה