מה זה תשואה ריאלית, איך מחשבים אותה, האם היא עדיפה על תשואה נומינלית או תשואה עודפת ומה חשוב לדעת רגע לפני תחילת ההשקעה שלכם? כל הפרטים כאן

כסף

אז כמה באמת נכנס לחשבון הבנק שלכם? אולי כדאי שתחשבו מחדש


אם אתם עוסקים בשוק ההון, בוודאי שמעתם פעם את המשפט "אל תסתכלו על התשואה הנומינלית שלכם, אלא על התשואה הריאלית". למה בדיוק הכוונה? האם תשואה ריאלית עדיפה על הנומינלית או על חישוב תשואה עודפת? איזה עלויות מופחתות כשאנו מחשבים אותה?

בדיוק בגלל זה, החלטנו לעשות לכם סדר עם כל מה שקשור למונחי הריבית הזאת – ממש בזמן שבבתי הספר לכלכלה ובקורסים בשוק ההון עוסקים לא מעט בהבדלים בניהם. האם הכסף העודף שנכנס לכם לחשבון על ההשקעה מנכס בשוק ההון בא לידי ביטוי מגיע במונחי נטו או ברוטו? ריאלי או נומינלי?

מה זה תשואה ריאלית?

תשואה ריאלית (Real Yield) משקפת, בצורה הכי פשוטה וברורה שאפשר, את הרווח שלכם לאחר ניכוי עלויות נוספות. אם תשואה נומינלית הוא רווח הברוטו שלכם, כאן מדובר ברווח שלכם במונחי נטו.

לפני שניגע בדרכי החישוב ונסביר מהן העלויות שיש להוריד כדי להגיע לתשואה הזאת, הסבר קצר על המונח תשואה;

בשפה הכלכלית, תשואה הוא הרווחים שנוצרו על ההשקעה שלכם בפרק זמן מסוים. המונח הזה משתקף באחוזים באמצעות היחס בין שווי השוק של הנכס למחיר שבו קניתם אותו. התשואה עצמה מחושבת באמצעות התשואה הממומשת נטו לחלק לסכום העיקרי.

תשואה ריאלית מבוטאת גם כ"Real Rate of Return", כלומר – התשואה במונחי כוח קניה – או התשואה הנומינלית בניכוי אינפלציה. למה מנכים אותה? כי הכסף שהפקדנו על ההשקעה נועד בסוף עבור רכישת מוצרים אחרים. ברור שמעניין אותנו כמה כסף נקבל בפועל לחשבון, ולא כמה כסף צברנו על ההשקעה, ללא ניכוי של משתנים נוספים.

אז איך מחשבים תשואה ריאלית?

התשואה הריאלית מחושבת לאחר שקיזזנו את כל העלויות הנלוות. כלומר, אם רכשתם נכס ב-100 דולר ומכרתם ב-110, הרווח יהיה 10 אחוז. זה הרווח ברוטו, הנומינלי. רוצים את התשואה הריאלית? תוסיפו את מחיר הדיבידנד (אם התקבל) ונכוי עלויות.

כך למשל, ריבית ריאלית לוקחת בחשבון את הריבית שאתם מקבלים מעבר לשיעור האינפלציהמדד שמשקף את עליית המחירים במשק, בסל מוצרים ושירותים ידוע מראש. המדד משתנה בכל חודש ועל פיו משתנים מחירים צמודים למדד במשק.

אז נכון, שיעור האינפלציה לא ידוע מראש, אבל זה בדיוק העניין. אם הנבתם רווח של 5 אחוז על ההשקעה שלכם והאינפלציה הייתה באותה שנה אחוז וחצי, בעוד ששיעור המס הוא 0.75 אחוז וישנן עלויות נוספות – ברור כי הרווח שלכם יהיה הרבה פחות מ-5 אחוז.

דוגמא

דוגמא מוחשית יותר: רכשנו נכס ב-1,000$. בסוף השנה מכרנו אותו ב-1,100$. באותה שנה חלה אינפלציה. שיעורה: 2%. שיעור התשואה הנומינלי יהיה 10%, אבל מה הרווחנו בפועל? 2% פחות. למה? כי הכסף שלנו נשחק בעקבות עליית האינפלציה.

לסיכום: התשואה הריאלית שלכם משקפת היטב את הכסף שתקבלו בפועל. לא את הפער באחוזים בין המחיר המקורי למחיר הנוכחי של הנכס. גם לא הכסף שאתם רואים בחשבון שלכם רגע לפני שהוא נכנס לחשבון הבנק.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה