מה זה תשואת דיבידנד, איך מחשבים אותה, האם כדאי לבנות על חברות שמשלמות תשואה גבוהה ומה הסיכון בכך? Insiders עם מאמר שיכול לשנות לכם את כל מה שחשבתם עליה. תבלו

דיבידנד


גם אם אתם סוחרים מתחילים בשוק ההון, או סטודנטים בקורס לשוק ההון, סביר להניח שנתקלתם במונחים רבים הקשורים לתשואה. תשואה ריאלית, תשואה נומינלית או תשואה עודפת מהווים חלק מהם.

בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש במושג חדש – התשואה על דיבידנד. רבים שואלים אותנו איך היא מחושבת, מה הוא בכלל אומר והאם הוא חשוב בכלל. הנה כמה דברים שחשוב לכם לדעת.

מה זה תשואת דיבידנד?

ראשית, תשואת דיבידנד מוצגת באחוזים, כמו כל תשואה אחרת. דיבידנד הוא סכום שחברה משלמת לבעלי המניות שלה עבור בעלותם על חלק מהמניות. זה קורה לא מעט בחברות גדולות, אבל לא רק.

תשואת דיבידנד, שמהווה אומדן התשואה על דיבידנד בעקבות השקעה במניות, נוצרה גם משום שחברות נוהגות לפרסם דיבידנד בשיעור שונה. כך למשל, קרנות השקעות בנדל"ן או חברות פיתוח עסקי משלמות דיבידנד גבוה, עם מיסים מאוד גבוהים.

תשואת דיבידנד גבוהה לא מעידה בהכרח על הזדמנות השקעה טובה יותר, משום שלעתים זה קורה בגלל ירידה במחיר המניה. אפשר לומר שבמידה והדיבידנד לא ישתנה, התשואה תעלה כשמחיר המניה ירד.

וגם להפך – היא תתרסק כשמחיר המניה יעלה משמעותית. תכף נסביר גם למה, אבל קודם חשוב להבין שתשואות הדיבידנד משתנות ביחס למחיר המניה. זה אומר שלעתים קרובות אתם יכולים להבחין בתשואת דיבידנד מטורפת עבור מניה שמתרסקת.

מצד אחד, חברות קטנות שצומחות מהר עדיין משלמות ממוצע דיבידנד נמוך יותר מאשר חברות גדולות יותר. החברות שמשלמות דיבידנד גבוה בהשוואה לשוק הן חברות גדולות שלא נמצאות בתהליך צמיחה מואץ. חברות המשווקות מוצרי יסוד או שירותים בסיסיים משלמות בדרך כלל תשואה ממוצעת גבוהה – כי הן כאן לאורך זמן.

איפה התשואה הגבוהה ביותר?

זה אולי יפתיע אתכם, אבל תשואת הדיבידנד במניות הטכנולוגיה נמוכה מהממוצע. כן, הכלל שקשור לחברות הוותיקות תקף גם במניות הטכנולוגיה. "קואלקום", למשל, שילמה דיבידנד של כ-2.63 דולר בלבד למניה באמצע 2021. כשהמניה שלה עלתה 144.41 דולר, היא שילמה 1.82 אחוז. "סקוור", למשל, מערכת תשלומים צומחת, לא משלמת דיבידנדים כלל.

חשוב לדעת שחבות המס הגבוהה על דיבידנדים, מורידה את התשואה האפקטיבית שהמשקיע הרוויח. קרנות ריט משלמות דיבידנד גבוה מהממוצע, אבל המיסוי שונה. לכן, יש לקחת בחשבון גם את עניין המיסוי כשמחשבים את התשואה הריאלית.

איך מחשבים תשואת הדיבידנד?

הנוסחה לתשואת דיבידנד פשוטה: תשואת דיבידנד שווה לדיבידנד שנתי למניה לחלק למחיר למניה. נניח שהדיבידנד הוא 1 דולר ומחיר המניה הוא 100 דולר – התשואה היא 1%. וכך הלאה.

דיבידנדים, למי שלא יודע, משולמים מדי רבעון. משקיעים רבים ייקחו את הדיבידנד הרבעוני האחרון, יכפילו אותו בארבע וכך יחשבו את הפוטנציאל השנתי של הדיבידנד. למה פוטנציאלי? משום שלא כל החברות משלמות דיבידנד רבעוני שווה.

קיימות היום חברות מחוץ לארה"ב שמשלמות דיבידנד רבעוני קטן מאוד ודיבידנד שנתי גבוה מאוד. כלומר, המשקיעים ממתינים לסוף השנה בידיעה שיקבלו תשואה גבוהה יותר. במקרה הזה, חישוב הדיבידנד יתבצע לאחר חלוקת הדיבידנד הגבוה.

למשל, חברה בבריטניה או בצרפת מחליטה לשלם 0.5 אירו על כל מניה. בסוף השנה היא מחליטה לחלק דיבידנד שנתי של 10 דולר. ברגע אחד, תשואת הדיבידנד תעלה בעשרות אחוזים לעומת מה שהייתה קודם.

יש כמה חברות שמשלמות דיבידנד חודשי. משקיעים מסוימים יתקשו לחשב את התשואה. מה שמשקיע כזה צריך לראות מול עיניו, הוא את היסטוריית תשלומי הדיבידנד.

היתרונות של תשואת דיבידנד

ההיסטוריה הוכיחה כי התמקדות בדיבידנדים עשויה להגביר את התשואות שלכם מההשקעה, במקום להאט אותן. אנליסטים קבעו בשנות ה-70 כי 84 אחוז מסך התשואות ממדד ה-S&P 500 הן מדיבידנדים. איך זה קורה? משום שרוב המשקיעים שמים את הכסף שוב במדד הזה וזה מרחיב את היכולות שלהם לעשות מזה עוד דיבידנדים בעתיד.

דוגמא: משקיע קנה מניה ב-10,000 דולר עם תשואת דיבידנד של 3 אחוז, כשמחיר המניה היה 100 דולר. למעשה, הוא מחזיק ב-100 מניות שמחלקות 3 דולר. ובסך הכל – 300 דולר. במצב הזה, יתאפשר לו לרכוש שוב מניות – שלוש.

מחיר המניה יותאם לדיבידנד ולכן הוא ירכוש למעשה 3 מניות תמורת 97 דולר לאחת. כלומר, יהיו לו 3.092 מניות שמהוות 103.92 דולר ובסך הכל – 10,103.92 דולר שאותם יוכל להשקיע מחדש (בהנחה ששאר הנתונים לא ישתנו כמובן).

חסרונות של תשואות דיבידנד

אז נכון שתשואות דיבידנד גבוהות הן אטרקטיביות מאוד, אבל יכול להיות שאתם מפספסים משהו? כלומר, בדרך כלל, תשואת דיבידנד ניתנת על חשבון הצמיחה הפוטנציאלית של החברה.

תחשבו על זה. כל דולר שחברה משלמת בדיבידנדים לבעלי המניות הוא דולר שהיא לא משקיעה כדי להניב יותר רווחים. גם בלי להרוויח דיבידנד, לבעלי המניות יש פוטנציאל להרוויח תשואות גבוהות יותר, אם ערך המניה שלהם יגדל.

בקיצור, לפני שאתם מעריכים מניה לפי גובה הדיבידנד – תחשבו שוב מה אתם מפסידים בתמורה.

בנוסף, תהיו זהירים אם אתם שמים לב לחברה שנמצאת במצוקה אך יש לה תשואת דיבידנד גבוהה מדי. כשהמניה תרד (ולכך התכוונו בתחילת המאמר), התשואה אמנם תגדל – אבל לא בטוח שזה שווה לכם.

אחת הדוגמאות הטובות לכך היא "ג'נרל אלקטריק", שהניבה ביצועים נמוכים מאוד בשנים 2015-2018. מחיר המניה ירד והתשואה של הדיבידנד קפצה בשני אחוז, מ-3 ל-5. אז מה קרה בפועל? המשקיעים קיבלו עוד כמה דולרים לחשבון הבנק, אבל הפסידו מירידת הערך.

יצא שכרם בהפסדם, קוראים לזה.

מה עושים המשקיעים?

משקיעים שמוגדרים כ"מכווני תשואה" אוהבים חברות שמציעות תשואות דיבידנד גבוהות. אבל אם נסתכל על ההסבר הקודם שלנו, לא בטוח שמשקיעים שמתמקדים רק בדיבידנד, יצליחו.

משקיעים זהירים יחפשו חברות בעלי רקורד ארוך של העלאת דיבידנדים,  אבל יאמתו גם את החוסן הפיננסי  ואת פוטנציאל החלוקה גם בעתיד.

אז מדוע תשואת דיבידנד חשובה?

כי משקיעים רבים, פנסיונרים למשל, מסתמכים על דיבידנד כהכנסה שוטפת. הם משפיעים באופן ניכר על מאזן הכספים שלהם וזה חשוב להם מאוד.

אחרים לא מייחסים לתשואת דיבידנד חשיבות. ישנם, למשל, משקיעים צעירים שמתעניינים בחברות הייטק, טכנולוגיה, או חברות צומחות אחרות – כאלה ששומרות על רווחים ומשתמשות בהם למימון הצמיחה הבאה.

ואיזה סוג של משקיעים אתם?

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה