מה זה תשואת שוק, האם מתכוונים לתשואה הממוצעת של השוק או להמלצה ניטרלית של אנליסט לגבי מניה שרושמת תשואה דומה? וגם: איך מחשבים אותה?

מחשב נייד

אז כמה הרווחתם השנה? האם עקפתם את תשואת השוק?


אם עד היום שמעתם על תשואה ריאלית או נומינלית, ואתם כבר יודעים מה זה תשואה עודפת או מצטברת, הנה עוד סוג תשואה שאתם חייבים להכיר – תשואת שוק. למה הוא בכלל חשוב לנו ואיך מחשבים אותו? זה בדיוק מה שבדקנו עבורכם.

מה זה תשואת שוק?

אז לפני שנתחיל, יש לנו כלל אצבע למאמר הזה. ובכלל. תשואת שוק יכולה להיות אחת משתיים:

1) התשואה שעשה השוק (average market return).

2) המלצה של אנליסט על מניה כלשהי – מה שמכונה "המלצה ניטרלית", בה הוא צופה שהמניה תרשום תשואה דומה לשוק. זהו מונח נפוץ מאוד כאשר ממליצים על מניות וגם בו נעסוק בהמשך.

בהגדרה הבסיסית שלו, המונח מכוון, כמובן, לכך שמניה מסוימת צפויה לרשום תשואה דומה לשוק ב-12 החודשים הקרובים. כלומר, נניח שהשוק מייצר תשואה של 6.5 אחוז, ההערכה היא שהמניה הזאת תייצר אחוז דומה.

אז מצד אחד, בדיוק כמו שכתבנו קודם, תשואת שוק היא התשואה של השוק. מצד שני, היא משקפת את ההמלצה של האנליסט, לדוגמא, לגבי ההערכה שלו – שאותו נייר ערך ירשום תשואה זהה לשוק. לשם כיוונו כשהבהרנו קודם את המונח "המלצה ניטרלית".

בעולם שוק ההון, כשאתם קוראים על "תשואת שוק" סביר להניח שמדובר בהמלצת אנליסט. כששואלים, בשפת הרחוב, "כמה השוק עשה?" – הכוונה היא לתשואה של השוק (או: כמה עשה המדד הנפוץ ביותר בשנה האחרונה). אם אתם סוחרים בשוק ההון, סביר להניח שאתם משתמשים במושג הזה כמונח מתחום האנליזה. כלומר, האנליסט מערכים שאותו נייר ערך יניב תשואה דומה למדד הרלוונטי.

האם תשואת שוק יכולה להיות ביחס למדד?

סביר להניח שבמקרים רבים כן. כלומר, אם האנליסט מעריך כי מניית X תרשום "תשואת שוק", הוא בוודאי מכוון לכך שאותה מניה תרשום תשואה דומה למדד כולו במסגרת המסחר בבורסה. למשל, מניית טסלה בתוך מדד הנאסדק, או מניית טבע בתוך מדד ת"א 35.

דוגמא: אנליסט מחברת "רותם השקעות ופיננסיים" מעריך כי מניית טבע תרשום ב-12 החודשים הקרובים "תשואת שוק". בנוסף, האנליסט מציין כי התשואה הצפויה לשוק כולו עומדת על 9 אחוז. כלומר, להערכתו מניית טבע תרשום עלייה של 9 אחוז ב-12 החודשים הקרובים.

דוגמא נוספת: בית השקעות כלשהו סוקר את מניית אלביט בהמלצת "תשואת שוק". האנליסט נקב במחיר יעד של 60,000 המגלם כרגע עליה של 4 אחוז ביחס למחיר השוק. עוד ידוע, כי מנית אלביט עולה כעת במסחר בשיעור של 0.89 אחוז ומשלימה עליה של 12% ב-12 החודשים האחרונים.

האנליסט קבע כי "בעקבות השפעת הקורונה אינן שליליות ביחס לפעילות של אלביט, אני צופה שיפור בפעילות השייכות למגזר מערכות הלחימה לכוחות האוויר והים וכן עליה גבוהה בתחום הארטילריה".

עוד הוא הוסיף כי "צפויה פגיעה קלה בתוצאות החברה השייכת לתחום מערכות המודיעין והתצפית בעקבות כניסה של חברות חדשות למשק ושכלול התחרות".

מה קורה אם התשואה היא מעל השוק?

אז כאן נכנס לתמונה מושג חדש שטרם דיברנו עליו. קוראים לו "תשואת יתר".

כלומר, נניח שמדד מסוים עלה ב-8.9 אחוז בשנה. תשואת שוק זהו שקלול של כל המדד (בדרך כלל מדברים על המדדים הגדולים). כשמשקללים את התשואה, בוחנים האם המדד עלה או ירד. כאשר התשואה של מניה ספציפית עלתה בהשוואה לאותה תשואה, היא עשתה "תשואת יתר".

דוגמא: מניית בזק עלתה בשיעור של 13.5 אחוז ב-12 חודשים. לעומתה, מדד ת"א 35 כולו עלה בשיעור של 9 אחוז. המניה נמצאת ב-4.5 אחוז תשואת יתר על השוק.

ולהפך – אם מניית בזק הייתה עולה בשיעור של 7.5 אחוז, היא הייתה בתשואת חסר. של כמה? של ההפרש בינה לבין השוק – אחוז וחצי בדיוק.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.


WhatsApp זמינים לכל שאלה