Federal Funds Rate הוא מושג מוכר מאוד בשוק ההון ובכלכלה האמריקאית. איך משפיעה הריבית על שוק המניות ואיך היא נקבעת? הנה אחד המושגים השכיחים במסדרונות הפד

בורסה

כל הורדת ריבית מקפיצה את שוק המניות. בית השקעות בארה"ב


לו הייתם פוגשים תייר אמריקאי שסוחר בשוק ההון בניו יורק, סביר להניח שהוא לא היה מכיר את המונח "ריבית פריים". 

שוק ההון מכיל מושגים רבים, שחלקם קשורים לאזור מסוים או למדינה מסוימת. אם תבקרו במדינה זרה, סביר להניח שלא תכירו את כל המונחים המקומיים שקשורים לשוק ההון. אבל מה שכן חשוב לדעת, הוא את המושגים הבסיסיים שמשפיעים עליכם – המשקיעים.

אחד המושגים האלה הוא Federal Funds Rate – סוג ריבית שכל משקיע אמריקאי מכיר. מה היא אומרת, איך היא קשורה אליכם והאם תעשו בה שימוש בעת המסחר? הנה התשובות לכל השאלות שמציפות אתכם ולא ידעתם את מי לשאול.

מה זה שיעור הקרנות הפדרליות?

המונח הזה מתייחס לריבית היעד שנקבעה על ידי ועדת השוק הפתוח הפדרלית, או בשמה המוכר – FOMC. לפני שנסביר על הריבית עצמה, כמה מילים על הוועדה הזאת, שאתם בטח לא מכירים. 

בגדול, מדובר בוועדת של הפדרל ריזרב שמקבלת, בין היתר, החלטות לגבי ריביות ומקדמת מדיניות מוניטרית. למעשה, זהו הצינור העיקרי בין הוועדה לציבור המשקיעים לגבי המדיניות הכלכלית של המדינה. 

הוועדה נפגשת 8 פעמים בשנה (הפרש של כשבעה שבועות בין ישיבה אחת לשניה), מודיעה על שינויי ריבית ומפרטת את ההחלטות של החברים בה. כאשר סוחרים מבחינים בשינויים בין הצהרה אחת לאחרת, הם לומדים מכן רבות על כדאיות ההשקעה שלהם במסלולים שונים.

בחזרה לשיעור הקרנות הפדרליות. מדובר בשיעור הריבית שהבנקים המסחריים לווים או מלווים יתרות עודפות זה לזה. זהו גם שיעור הריבית שבו בנקים יכולים להלוות גם מהפדרל ריזרב (פד). תכף תבינו גם למה.

בינתיים, מה שחשוב לדעת הוא ששיעור הריבית שבה מלווים הבנקים זה מזה כספים עודפים, ניתן ללא ביטחונות. הכסף הזה מוחזק אצל הפד, ששומר על הרזרבות של הבנקים. את היתרות מלווים למוסדות הזקוקים ליתרות גדולות יותר. יש מי שמכנה את שיעור הקרנות הפדרליות כ"אמות המידה של השווקים הפיננסיים".

השפעה מיידית על שוק ההון

לריבית שנקבעת יש קשר ישיר לשוק ההון. המשקיעים עוקבים מקרוב אחר השער של הקרנות הפדרליות. בדרך כלל, כשיהיה בו שינוי, שוק המניות יגיב בעוצמה והמסחר בבורסה יושפע ממנה.

כך למשל, ירידה בריבית הקרנות תגרום לשוק לזנק משום שעלות ההלוואה לחברות יורדות והן מעדיפות ללוות כסף ולהשקיע אותו. כל הצהרה של ה-FOMC בעניין הריבית יכולה לשנות את פני השוק ברגע אחד. משקיעים רבים מייחסים חשיבות רבה לקביעות הללו. הם מקבלים החלטה וקובעים חלק מהאסטרטגיה שלהם לפי שער היעד.

איך נקבע שיעור הריבית?

כל מוסד פיננסי מחויב, כך לפי החוק, לשמור על רזרבות. חלק מהן שמורות אצל הפד וחלקן כמזומן בתוך הכספת. גובה הרזרבות הוא בהתאם לנכסים ולהתחייבויות של אותו מוסד בארה"ב. בדרך כלל, הפד מקפיד על כך שלפחות 10 אחוז מהשווי הכללי של חשבונות הבנק יישמר כרזרבה, אם סך הפקדונות גבוה מ-43.9 מיליון דולר.

כך למשל, אם בנק בארה"ב הנפיק הלוואה, הוא הקטין את היחס בין הרזרבות לבין הכסף שניתן כהלוואה. כאשר יחס הרזרבה קטן יותר ממה שמאפשר החוק, הבנק צריך להשאיר עוד כסף ולכן הוא מלווה מבנק אחר שנמצא במצב עודף והפקיד את הרזרבות בפד.

שיעור הריבית שאותו בנק משלם לבנק אחר, אינו קבוע. הוא נמצא תחת משא ומתן בין הבנקים. הממוצע של כל אותן עסקאות שנעשות בדרך כלל הוא שיעור הקרנות הפדרליות.

מה שקובע הפד הוא את שיעור היעד של הקרנות. כלומר, מה הריבית שאמורה להיות נהוגה בעסקאות כאלה. בדרך כלל, שיעור הקרנות הפדרליות זהה לאותה קביעה.

איך זה קורה? ה-FOMC מקבל החלטה לגבי יעד הריבית באמצעות נתונים כמו אינפלציה, מיתון וכדומה, שיכולים להשפיע על שיעור הצמיחה. מצד אחד, הוא לא יכול להכריח את הבנקים לסחור בריבית היעד שקבע, אבל מצד שני, הוא יכול לשחק עם היצע הכסף.

כך, בסופו של דבר, שיעור הריבית של ההלוואות בין הבנקים יהיו זהה או קרוב ליעד שקבע. מה קורה אם היעד רחוק? על ידי הגדלת כמות הרזרבות שהוא שומר, יכול הפד לגרום להורדת הריבית – ולהפך. כך הוא "מאלץ" את הבנקים לסחור בהתאם ליעד שקבע.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה