המרת מטבע (המרת מטח)

המרת מטבע חוץ הוא שירות הנצרך בתדירות גבוהה על-ידי חברות העוסקות בסחר בינלאומי והשקעות מעבר לים. גם לקוחות פרטיים אשר בוחרים להשקיע במדינה אחרת או טסים לחופשה ארוכה בחו"ל מבצעים המרות מט"ח.

המרה בין מטבעות שונים כרוכה בעלויות שיש לקחת בחשבון. בין אם מדובר בהמרה למטרת השקעה ובין אם מדובר בהמרה לצורך פעילות שוטפת של העסק, עלויות המרה גבוהות עשויות לפגוע בתשואה שהעסקה עשויה להניב לנו או בשורה התחתונה ברווחי העסק.

על שוק המטח

שוק המט"ח הוא הגדול בעולם ומגלגל טריליוני דולרים בכל יום מסחר.

עסקאות רכישה ומכירה של מטבע חוץ על ידי לקוחות פרטיים, תאגידים שעוסקים במט"ח כחלק מהפעילות העסקית שלהם ועסקאות של ספקולנטים, בנקים וגופים פיננסיים אחרים הופכים את שוק המט"ח לשוק הפיננסי עם נפח המסחר היומי הגבוה ביותר. סך כל העסקאות היומיות עומד היום על כשלושה טריליון דולר וצפוי לעלות ככל שקצב הצמיחה בעולם ממשיך לגדול. לשם השוואה, נפח המסחר גדול פי כמה וכמה מנפח המסחר בכל הבורסות בניו – יורק.

שלושת המטבעות הנפוצים ביותר במסחר הם דולר ארה"ב, האירו האירופאי והין היפני. הדולר הוא צד לרוב עסקאות המט"ח, בערך כשמונים אחוז מהעסקאות הן מכירה או קנייה של דולר.

המרת מטבע

המרת מטבע

שערי מט"ח

קיימים שני סוגים של שערי מטבעות – שער יציג ושער רציף.

שער יציג

שער זה נקבע פעם ביום ע"י בנק ישראל. גובה השער נקבע באמצעות מספר דגימות שעורך הבנק במהלך יום המסחר.

לרוב, השער יציג משמש לצורך הערכות שווי וחוזים משפטיים ולא מבצעים על בסיסו המרות (מכיוון ששערי המטבעות משתנים בכל עת וככל הנראה יהיו שונים משער שנקבע פעם ביום).

השער היציג מתפרסם באתר האינטרנט של הבנק עד השעה 15:30 בימי ראשון עד חמישי וביום שישי עד השעה 12:30.

שער רציף

שער רציף הוא השער הנוכחי של מטבע מסוים. מסחר במט"ח מתקיים שישה ימים בשבוע לאורך כל שעות היממה והשערים משתנים בקביעות.

שער רציף הוא השער שלפיו מבצעים המרות ברוב המקרים המוחלט בתוספת מרווח ועמלת המרה.

עלויות המרת מטבע

רוב המרות המטבע כיום מתבצעות בחשבון הבנק של מבקש ההמרה.

בנקים מציעים ללקוחותיהם להמיר מט"ח לפי שער גבוה או נמוך מהשער הרציף במרווח אשר נקבע מראש ובתוספת של עמלה על כל פעולה.

מרווח ושערי קניה ומכירה של מט"ח

מרווח הוא ההפרש בין השער הרציף לבין השער המוצע על ידי הבנק לצורך ביצוע עסקה. בדרך כלל, מרווחי ההמרה בבנקים נעים בין שלוש לחמש אגורות מהשער הנוכחי. המרווח מגולם בשערים אותם מציע הבנק לצורך ביצוע ההמרה. השערים נקראים שער קניה ומכירה או שער המחאות גבוה ונמוך, בהתאמה.

במידה ונבקש לקנות מט"ח, ההמרה תבוצע לפי שער קניה הגבוה מהשער הרציף ואילו נרצה למכור מט"ח ההמרה תבוצע לפי שער מכירה הנמוך ממנו.

לדוגמה – אם שערו הרציף של דולר ארה"ב עומד על 3.60 ₪ , השער לטובת רכישת דולרים יהיה 3.64 ₪ והשער לטובת מכירה יעמוד על 3.56 ₪.

עמלה בגין המרת מטבע

בנוסף למרווח ההמרה, אשר משפיע ישירות לסכום שתקבלו עבור המט"ח או השקלים שביקשתם להמיר, ישנה עמלה באחוזים מסך הסכום הנגבית בגין ההמרה.

המרת מטח

חישוב עלויות בגין המרת מטבע חוץ

חישוב עלויות המרווח

בכדי לחשב את המרווח, יש להכפיל את המרווח בסך סכום המט"ח המבוקש לקניה או מכירה.

לצורך המחשה, נשתמש בדוגמה הרשומה לעיל על שערי הדולר.
במידה ואנו מעוניינים לרכוש 10,000$ והמרווח בין השער הרציף לבין שער הקניה הוא ארבע אגורות (3.64 ₪ לעומת 3.60 ₪) עלות המרווח תהיה 400 ₪ (10,000X0.04=400).

חישוב עמלה

חישוב העמלה מתבצע על ידי הכפלת סך סכום ההמרה בגובה העמלה. יש לבדוק בסניף הבנק את גובה העמלה בחשבון בגין המרה (עשויה להגיע עד 0.25%).

כשנגשים לבצע עסקת המרה השער שניתן לצורך ביצועה והעמלה הנגבית הם פקטור משמעותי שיש לשקול טרם החלטתם להמיר. חברות הממירות מט"ח בשוטף ולקוחות פרטיים המבצעים המרה עשויים לחסוך אלפי שקלים בכל עסקה אם יבדקו את שערי ההמרה וישלמו עמלה נמוכה בגינה.

המרות מט"ח דרך גוף שהוא לא בנק 

גופים רבים מציעים היום שרותי המרות מטבע ועסקאות מט"ח ממגוון סוגים. ניתן לקבל שערי ההמרה טובים משמעותית לעומת המקובל במערכת הבנקאית וההמרה מתבצעת ללא עמלה נוספת. השירות ניתן על ידי דסק מט"ח מתקדם, עם יחס אישי וסוחרים מנוסים ומיומנים.

סוגי עסקאות שניתן לבצע דרך הגופים השונים:

  • עסקאות ערך היום
  • עסקאות ספוט
  • עסקאות פורוורד – עסקת המרת מטבע עתידית
  • עסקאות החלף (Swap) – המרה מידית לפי שער היום, שער סופי עתידי
  • עסקאות הפרשים (NDF) – ללא המרה

על מנת לקבל אינפורמציה נוספת בגין המרת מטח בעלות אטרקטיבית צרו אתנו קשר. אחד מנציגינו ישמח לתת לכם שירות ולהציג בפניכם את הגופים הקיימים ואת החיסכון שניתן להשיג בהמרה דרכם.


אולי יעניין אתכם גם: מסחר במטח | ניהול תיק השקעות


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך

1
מענה אנושי זמין עבורך לכל שאלה או בקשה
Powered by