מה זה גידור מטבע חוץ, האם כדאי לגדר מט"ח, איך מגדרים מט"ח ואיזה סיכונים קיימים בתחום? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת רגע לפני שאתם עושים עסקה במט"ח.


השפעות השוק עשויות לגרום לחוסר יציבות במשק. הן חושפות חברות לסיכונים בעסקאות שונות, בין היתר בעולם המט"ח.

לכן, חברות רבות עושות בשנים האחרונות שימוש בכלי נוסף ויעיל נגד התנודתיות בשוק. לכלי הזה, שנקרא גידור מט"ח, יש השפעה נרחבת, בעיקר על חברות שעוסקות בעולם הייצוא והייבוא.

השינויים בשער החליפין יכולים להפוך עסקה רגילה למוצלחת, אבל לעיתים גם לחורבן כלכלי.

כל עסק ומשקיע יודע שעל מנת לסגור עסקה גדולה במט"ח, הוא חייב "לבטח" את עצמה מפני שינויים בשער החליפין.

מהלך כזה לא רק מצמצם אי ודאות עסקית ומסייע לעמוד בתכנית העסקה. הוא גם תורם ליציבות בשורת הרווח. בנוסף, הוא מאפשר לשמור על אמות המידה הפיננסיות שמכתיבים הבנקים.

כיום, גידור מט"ח משמש מגוון רחב של סקטורים, כולל משקיעים, סוחרים וגם עסקים קטנים. יחד עם זאת, צריך לזכור שהוא נועד להגן על הרווחים מהעסקה, ולא לייצר אותם.

דולר מט"ח

איזה סיכונים קיימים בתחום המט"ח?

הסיכונים בעסקאות הכרוכות המרת מט"ח והשקעה במט"ח אינם נובעים רק מפערי זמן עד מועד הפירעון. ישנם עוד שני סוגים של סיכונים במט"ח:

1) סיכונים תזרימיים – כאלה שנובעים מפערי זמן בין מועד התקבול למועד התשלום, בשל התשלום במטבעות חוץ. החשיפה, במקרה הזה, נבחרת לאורך תקופת פעילות מוגדרת.

2) סיכונים מאזנים – כאלה שנובעים מנכסים או התחייבויות שצמודים למט"ח. החשיפה במקרה הזה נבחנת תוך הגדרת מועד ספציפי.

כשמדברים על רכישת מט"ח כנגד עסקה מסוימת, מכוונים לסיכונים התזרימיים שמהלך כזה טומן בחובו.

האם כדאי לגדר מט"ח?

חשוב להבין שגידור אינו אסטרטגיה שמטרתה להרוויח כסף. הוא נועד להגן עליכם מפני הפסדים. הגידור נועד להסיר חלק מסיכון החשיפה ולא את כולו, שכן ישנן עלויות נלוות שלעתים יכולות לעלות על היתרונות הרבים שלו.

חשוב להבין שחברות מנהלות פעילות בינלאומית נתונות לשינויי מטבע גם בשל שינוים גלובליים, או גיאו-פוליטיים. כלומר, לא רק לשינוי מזערי בשער הדולר, האירו, או כל מטבע אחר.

לעתים, שינוי פתאומי במדיניות הממשל, שינויים בשלטון, מצב של אנרכיה או קריסה צבאית, יכולים לשנות שער מטבע מקצה לקצה, כזה שיעמיד חברות בפני מצב כלכלי קשה או אפילו, אם מדובר בחברות קטנות, במצב של סגירה.

התנודתיות הזאת, שבאה לידי ביטוי בין היתר במדינות קטנות, יכולה לייצר הפסדים בלתי צפויים ולפגוע גם בדירוג החברה.

גידור מטבע חוץ – איך עושים את זה?

על השאלה איך מגדרים מט"ח, אפשר לענות בצורה פשוטה: בדיוק בשביל זה, נעשה בשנים האחרונות שימוש בכלי גידור (Hedging) שונים.

באמצעות רכישת המטבע בסכום ומועד פקיעה ידועים מראש, אפשר לנטרל את הסיכון ואת השפעת השינוי בשער החליפין. ניהול סיכונים, קוראים לזה.

אז איך עושים את זה?

עסקאות ייעודיות לגידור

על מנת לגדר מטבע חוץ ישנם מספר כלים אפקטיביים;  עסקת ספוט SPOT, עסקת פורוורדעסקת החלף (SWAP) ו/או עסקת הפרשים (NDF).

בכל העסקאות הללו, ניתן לגדר את המטבע בצורה שונה – בין באמצעות עסקאות בין מטבע למטבע לטווח הקצר (עד שני ימי עסקים); עסקה לטווח הארוך; עסקה עתידית כאשר מדובר במטבעות פחות נסחרים; או עסקה שכוללת עסקת חליפין בין מטבעות בסכום ותאריך מוגדרים מראש.

למרות השוני בין סוגי ההשקעה, הסיפור בכולם הוא דומה: בבסיס, מדובר ברכישת מטבע אחד בסכום ידוע מראש, על מנת להבטיח את כדאיות העסקה.

אם השער עלה, לא תרוויחו. אם השער ירד, לא תפסידו. עסקה כזאת חוסכת הרבה "כאב ראש" ובעיקר את הסיכון מפני קריסה כלכלית.

גידור באופציות

אבל יש עוד אפשרות שאתם צריכים להכיר  גידור עם אופציות.

למשל, כאשר חברה ישראלית (לשם המחשה בלבד) רוצה למכור ציוד בדולר, היא יכולה להגן על חלק מהעסקה על רכישת אופציה על הדולר, שתרוויח אם השקל יעלה בערכו מול הדולר.

אם העסקה מתבצעת ללא הגנה והדולר מתחזק או נשאר יציב מול השקל, אז החברה משלמת רק את עלות האופציה.

הנה דוגמה:

בנק השקעות אמריקאי ערך עסקה מול חברה אירופאית והחליט לגדר חלק מהרווחים הצפויים באמצעות אופציה.

העסקה המתוכננת תהיה מכירת יורו וקניית דולר אמריקאי.

בנק ההשקעות יקנה אופציית מכירה ליורו.

כמו בדוגמה של החברה הישראלית, החברה תוכל להחליט, בהתאם לשער המטבע, האם לממש את האופציה או לא.

עלות הגידור, במקרה הזה, היא עלות אופציית המכירה.

גידור דרך מסחר במט"ח (פורקס)

שיטה נוספת לגידור היא דרך מה שמכונה פורקס או מסחר במט"ח על ידי מסחר בחוזי הפרשים (CFD) עם מינוף גבוה.

מדובר על חוזים המאפשרים מסחר בצמדי מצטבעות; USD/ILS, USD/EUR ועוד רבים אחרים, שהיתרון בהם (אם לא מתייחסים למסחר כהימור) הוא המינוף הגדול.

חלק מזירות המסחר מאפשרות מינוף על החשבון של 1 ל 100, כך שבשביל לגדר עסקה בסכומים גבוהים לא צריך "להשכיב" הרבה מאוד כסף.

כך למשל, תוכלו להיכנס לעסקת שורט או לונג בגובה 50,000$ עם 500$ בחשבון בלבד.

גידור מט"ח – בכל מחיר?

דוגמא טובה אפשר לקבל מעסקאות רווחיות, שהסתיימו בהפסד בשל חוסר השימוש בגידור. איך זה קורה? נניח שהשקעה מסוימת הניבה תשואה חיובית של 3%, אך בפועל המטבע של אותה השקעה נחלש ב-4.5%. מה קרה אז? התשואה היא שלילית וההפסד, 1.5%, ימומן על ידי החברה.

לכן, התשובה לשאלה היא פשוטה: ראשית ענו לעצמכם למה בדיוק נועד גידור המט"ח והאם אתם חושבים שתצליחו לנטרל את הסיכון הקיים בעסקה הבאה שלכם. מט"ח ניתן לגדר בכל סכום שתבחרו, אבל צריך לקחת בחשבון גם את העלויות הנלוות.

יחד עם זאת, חברות רבות שחשבו שהן יודעות דבר או שניים על המטבע הופתעו כאשר שינוי בשוק המקומי הוביל לתנודות חריפות במטבע ומכאן לסיכון מוגבר ולהפסדים בלתי צפויים. גידור מט"ח יכול להיות כלי יעיל מאוד נגד התנודתיות בשווקים. הוא מתאים לרוב העסקאות, אבל צריך לבדוק האם הוא מתאים לעסקה הספציפית שלכם.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה