מה זה תשואה מצטברת, מה בכלל ההבדל בינה לבין תשואה ממוצעת והכי חשוב – איך מחשבים אותה? Insiders עם כל התשובות

אחוז

מחשבים תשואה מצטברת? פשוט, צרפו את התשואה השנתית לשנים הקודמות

 


עדיין היום הכרתם מונחים כמו תשואה ריאלית, תשואה נומינלית או תשואה עודפת. אבל מעבר למושבים הבסיסיים של תשואה, יש עוד מושג חשוב שעליכם להכיר.

אם אתם אזרחי מדינת ישראל, סביר להניח שהכסף שלכם, ולא משנה היכן אתם עובדים או במה אתם עוסקים – מושקע בקרנות השתלמות או פנסיה ובקופות גמל שונות.

לכן, המאמר הבא יעסוק במה שחשוב לכם באמת – התשואה המצטברת על הכסף שלכם באפיקי ההשקעה השונים. אם תרצו, זהו הרווח שנרשם לכם בחשבון כתוצאה מההשקעה. 

מה זה תשואה מצטברת?

אז כמו שהבנתם, מדובר ברווח שנצבר בחשבון שלכם, אלא שהוא מחולק בסכום שהפקדתם באותו תקופה. דוגמא: נניח שהפקדתם 10,000 שקל בקרן שלכם וכיום יש בה 15,000 שקל. התשואה המצטברת מאז פתיחה ועד היום היא 50%.

יש לעשות הבחנה בין התשואה המצטברת לפני דמי הניהול, לתשואה אחרי דמי הניהול. מכאן, שהתשואה המצטברת לפני דמי ניהול היא ללא קיזוז.

כאשר גובים את דמי הניהול, כלומר מקבלים את התשואה אחרי דמי ניהול, ברור שהיא תהיה נמוכה יותר (אלא אם דמי הניהול שווים לאפס, מצב שלא יקרה לעולם כשהכסף שלכם מופקד אצל בית השקעות או כל חברה אחרת).

ההבדל בין תשואה ממוצעת למצטברת

יש כמה הבדלים משמעותיים בין תשואה ממוצעת למצטברת. חשוב להבין את ההבדל בניהן. בניגוד לתשואה ממוצעת, שבה מחברים את התשואה בכל שנה ועושים ממוצע שלה, תשואה מצטברת היא סך התשואה בכל השנים, מאז פתיחת הקופה או הקרן.

דוגמא: אם התשואה היא 10 אחוז בשנה הראשונה, 5 בשנה השנייה ו-12 אחוז בשלישית – התשואה המצטברת תהיה סך כל התשואה שצברנו מדי שנה, אך בשנה הבאה היא תכלול גם את התשואה ביחס לקרן שהצטברה. לעומתה, התשואה הממוצעת תהיה 9 אחוז. היא נובעת מחיבור של התשואה בכל שנה לחלק במספר השנים.

מכאן, שתשואה ממוצעת יכולה לגדול או לקטון מדי שנה בהתאם ל"הישגים" שבשנה שאחרי. לעומתה, תשואה מצטברת מתווספת לתשואה של השנה הקודמת. כלומר – ריבית דריבית.

עכשיו, קבלו חישוב פשוט בקו ישר:

נסביר זאת באמצעות דוגמא פשוטה יותר: נניח שהשקעתם 1,000 ש"ח. בשנה הראשונה צברתם 5 אחוז, כלומר יהיה בחשבון שלכם 1,050 ש"ח. בשנה השנייה, הריבית תחושב מתוך 1,050 ולא מתוך הסכום הראשוני.

הפעם, ריבית של 5 אחוז תניב רווח שנתי (בשנה השנייה בלבד) של 52.5 ש"ח, ולא 50 ש"ח – וכך הלאה. מכאן, שהתשואה המצטברת לשנתיים תהיה 10.25 אחוז ולא 10 אחוז.

חישוב של תשואה מצטברת

בואו ניקח דוגמא פשוטה יותר. נניח שבמשך 5 שנים הרווחתם 10 אחוז בדיוק. אם נחשב את זה בצורת ריבית דריבית, נקבל כ-61.05 אחוז. בחישוב ריבית ממוצעת, תקבלו 10 אחוז בדיוק.

בניגוד לתשואה ממוצעת, התשואה המצטברת היא המדד האמיתי לרווח. אתם יודעים כמה השקעתם ואיזו תשואה צברתם עד עכשיו. בתשואה ממוצעת אתם יודעים כמה צברתם מדי שנה בממוצע. הדבר יבוא לידי ביטוי בשנה בה הפסדתם הרבה כסף, משום שאז השינוי המהותי יותר (באחוזים) יהיה בתשואה המצטברת.

חשוב להבין שתשואה מצטברת יכולה להיות מחושבת באמצעות טווחי זמן שונים. לא פעם תראו פרסומים של הקרנות שמתגאים ב"התשואה המצטברת ב-12 החודשים האחרונים", או ב"3 השנים האחרונות". חברות ששרדו תקופות משבר קשות, עשויות להעדיף פרסום של התשואה הממוצעת שלהן, אם בשנים קודמות היא הייתה נמוכה יותר. ייתכן שההבדלים יצטמצמו משמעותית בפרסום כזה.

הבנתם את הטריק?

ועכשיו – לנוסחה

הנוסחה של תשואה מצטברת מחושבת באופן הבא:

 (1+R1) * (1+R2) * (1+R3) *………………. * (1+ Rn) – 1 = תשואה מצטברת (TWR)

כלומר, בשנה הראשונה נחבר את הספרה 1 עם הריבית, נכפיל בשנה השנייה ועד השנה האחרונה. לבסוף, נחסיר את הספרה 1. כך נקבל את התשואה המצטברת. למשל, ריבית של 10 אחוז במשך שלוש שנים תחושב כך:

1.1*1.1*1.1 ובסך הכל 33.1% תשואה בשלוש שנים (במקום תשואה מצטברת של 30 אחוז אם היינו מחשבים בטעות ללא ריבית דריבית, או תשואה ממוצעת של 10 אחוז).

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 

 

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה